REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Klaster to pomysł na wspólne działanie konkurencyjnych firm

Lech Pilarski

REKLAMA

Białostockie firmy bieliźniarskie łączą siły, aby móc rozwijać sprzedaż za granicą. Utworzyły klaster. W Polsce działa ich już około stu.
Dziewięć firm bieliźniarskich z Białegostoku utworzyło klaster, którego głównym celem jest wspólna promocja i rozwój sprzedaży na zagranicznych rynkach.

Co to jest klaster

Klaster tworzyć może grupa przedsiębiorstw, ale także organizacji czy uczelni, w celu wspólnego pozyskiwania funduszy, nowych technologii i promocji. Najsłynniejszym jest kalifornijska Dolina Krzemowa, która skupia ponad sześć tysięcy firm i zatrudnia milion osób. W Polsce działa około setki klastrów lub jeszcze nieformalnych, zawiązujących się ich zalążków w co najmniej kilkunastu różnych branżach. Większość z nich została wpisana w strategie rozwoju województw, miast, powiatów, część dostała dofinansowanie z funduszy UE. Profesor Bogusław Plawgo z Uniwersytetu w Białymstoku, ekspert od klasteringu, jest zdania, że prawdziwym klastrem w Polsce jest podkarpacka Dolina Lotnicza. W regionie działają firmy z tej branży, ośrodki naukowo-badawcze i szkolenia pilotów.

REKLAMA

Wspólne działania

Cztery województwa obejmuje zasięgiem klaster Medycyna Polska Południowy-Wschód, w którym uczestniczą 24 podmioty: producenci aparatury medycznej, uzdrowiska, firma informatyczna, agencja PR i firma doradcza. W Łodzi powstaje klaster medialny, jego inicjatorem jest uczelnia filmowa. Projekt został wpisany w strategię województwa oraz miasta. W Wielkopolsce powstał klaster teleinformatyczny, chemiczny i meblowy. W Tarnowie klaster przemysłowy Plastikowa Dolina, który wśród akcjonariuszy ma m.in. lokalne gminy i tarnowskie Azoty. W Olsztynie działa zaś klaster 12 regionalnych browarów, które chcą wspólnie walczyć z konkurencją międzynarodowych koncernów piwnych. W klastrze oprócz browarów są m.in. producenci surowców, butelek, a także firma informatyczna.

Co dwie głowy to nie jedna

REKLAMA

Białostocki klaster działa w formie stowarzyszenia. Firmy, które go tworzą, łącznie zatrudniają ponad tysiąc osób. Są wśród nich przede wszystkim producenci, ale także np. sklep internetowy. Nowi partnerzy są na etapie przygotowań do współpracy, m.in. przy szkoleniu pracowników, imporcie materiałów, promocji wyrobów oraz projektowaniu nowych produktów.

- Wiadomo, że firmy będą ze sobą konkurowały, ale są pewne elementy, przestrzenie, w których można współpracować. Np. w dziedzinie promocji, wdrażania nowych technologii, stwarzania wspólnej infrastruktury niezbędnej firmom, kształcenia kadr - mówi Bogusław Plawgo.

20 tys. osób pracuje w firmach, które tworzą największy w Polsce klaster Dolina Lotnicza

Dalszy ciąg materiału pod wideo

SZERSZA PERSPEKTYWA - RYNEK

Najbardziej znanym przykładem klastra jest Krzemowa Dolina w Stanach Zjednoczonych, w której działa ponad 6 tysięcy firm zajmujących się technologiami mikroelektronicznymi i komputerowymi. Pracuje w nich około miliona ludzi. W Wielkiej Brytanii znanym klastrem jest technopolia Cambridge, która powstała dzięki firmom zakładanym przez pracowników naukowych uniwersytetu. W Szwecji działa Telecom City, we Francji Plastikowa Dolina w Ovonnax a w Niemczech, w Lipsku, miasteczko medialne.

LECH PILARSKI

gp@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA