REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Klaster to pomysł na wspólne działanie konkurencyjnych firm

Lech Pilarski

REKLAMA

Białostockie firmy bieliźniarskie łączą siły, aby móc rozwijać sprzedaż za granicą. Utworzyły klaster. W Polsce działa ich już około stu.
Dziewięć firm bieliźniarskich z Białegostoku utworzyło klaster, którego głównym celem jest wspólna promocja i rozwój sprzedaży na zagranicznych rynkach.

Co to jest klaster

Klaster tworzyć może grupa przedsiębiorstw, ale także organizacji czy uczelni, w celu wspólnego pozyskiwania funduszy, nowych technologii i promocji. Najsłynniejszym jest kalifornijska Dolina Krzemowa, która skupia ponad sześć tysięcy firm i zatrudnia milion osób. W Polsce działa około setki klastrów lub jeszcze nieformalnych, zawiązujących się ich zalążków w co najmniej kilkunastu różnych branżach. Większość z nich została wpisana w strategie rozwoju województw, miast, powiatów, część dostała dofinansowanie z funduszy UE. Profesor Bogusław Plawgo z Uniwersytetu w Białymstoku, ekspert od klasteringu, jest zdania, że prawdziwym klastrem w Polsce jest podkarpacka Dolina Lotnicza. W regionie działają firmy z tej branży, ośrodki naukowo-badawcze i szkolenia pilotów.

REKLAMA

Wspólne działania

Cztery województwa obejmuje zasięgiem klaster Medycyna Polska Południowy-Wschód, w którym uczestniczą 24 podmioty: producenci aparatury medycznej, uzdrowiska, firma informatyczna, agencja PR i firma doradcza. W Łodzi powstaje klaster medialny, jego inicjatorem jest uczelnia filmowa. Projekt został wpisany w strategię województwa oraz miasta. W Wielkopolsce powstał klaster teleinformatyczny, chemiczny i meblowy. W Tarnowie klaster przemysłowy Plastikowa Dolina, który wśród akcjonariuszy ma m.in. lokalne gminy i tarnowskie Azoty. W Olsztynie działa zaś klaster 12 regionalnych browarów, które chcą wspólnie walczyć z konkurencją międzynarodowych koncernów piwnych. W klastrze oprócz browarów są m.in. producenci surowców, butelek, a także firma informatyczna.

Co dwie głowy to nie jedna

REKLAMA

Białostocki klaster działa w formie stowarzyszenia. Firmy, które go tworzą, łącznie zatrudniają ponad tysiąc osób. Są wśród nich przede wszystkim producenci, ale także np. sklep internetowy. Nowi partnerzy są na etapie przygotowań do współpracy, m.in. przy szkoleniu pracowników, imporcie materiałów, promocji wyrobów oraz projektowaniu nowych produktów.

- Wiadomo, że firmy będą ze sobą konkurowały, ale są pewne elementy, przestrzenie, w których można współpracować. Np. w dziedzinie promocji, wdrażania nowych technologii, stwarzania wspólnej infrastruktury niezbędnej firmom, kształcenia kadr - mówi Bogusław Plawgo.

20 tys. osób pracuje w firmach, które tworzą największy w Polsce klaster Dolina Lotnicza

Dalszy ciąg materiału pod wideo

SZERSZA PERSPEKTYWA - RYNEK

Najbardziej znanym przykładem klastra jest Krzemowa Dolina w Stanach Zjednoczonych, w której działa ponad 6 tysięcy firm zajmujących się technologiami mikroelektronicznymi i komputerowymi. Pracuje w nich około miliona ludzi. W Wielkiej Brytanii znanym klastrem jest technopolia Cambridge, która powstała dzięki firmom zakładanym przez pracowników naukowych uniwersytetu. W Szwecji działa Telecom City, we Francji Plastikowa Dolina w Ovonnax a w Niemczech, w Lipsku, miasteczko medialne.

LECH PILARSKI

gp@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA