REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szykują się inwestycje za kilkanaście miliardów złotych

Mariusz Gawrychowski

REKLAMA

Do Ministerstwa Gospodarki trafił wniosek o przyznanie wsparcia na kwotę ponad 150 mln zł. Starającym się jest anonimowy na razie inwestor, który planuje w Polsce rekordowo duży projekt.
Tak wysokich dotacji dla przedsiębiorców z funduszy unijnych jeszcze nie było. Do Ministerstwa Gospodarki został złożony wniosek o udzielenie unijnego wsparcia na kwotę ponad 150 mln zł. Natomiast wartość inwestycji przekracza 1,5 mld zł.

- Może to być największa dotacja dla pojedynczego przedsiębiorcy w historii funduszy unijnych w Polsce - mówi Danuta Jabłońska, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

REKLAMA

Z naszych informacji wynika, że wniosek o dotacje złożyła firma doradcza Accreo Taxand. Będzie to inwestycja typu green field, realizowana przez inwestora zagranicznego.

- Ze względu na tajemnicę handlową nie udzielamy żadnych informacji o projekcie - mówi Michał Gwizda, partner w Accreo Taxand.

REKLAMA

Pod względem wielkości będzie to jedna z większych inwestycji zagranicznych, które trafiły w ostatnich latach do Polski. Dla porównania Mercedes, który w ubiegłym tygodniu wybrał na lokalizację swojej nowej fabryki Węgry, chce zainwestować w nią 800 mln euro (ok. 2,7 mld zł) i stworzyć 2,5 tys. nowych miejsc pracy. Natomiast 150 mln zł unijnej dotacji to więcej, niż polski rząd obiecywał wsparcia niemieckiemu koncernowi motoryzacyjnemu (130 mln zł).

Łącznie do resortu gospodarki trafiły dwa wnioski o megadotacje. Inwestorzy chcą dostać ponad 260 mln zł, a wartość planowanych przez nich przedsięwzięć to blisko 2,5 mld zł. Może to być początek serii wielkich inwestycji. Szczególnie, że kolejne inwestycje są już przygotowywane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Nie złożyliśmy żadnego wniosku o dotacje, ale pracujemy nad kilkoma projektami - mówi Beata Tylman z Zespołu dotacji i ulg inwestycyjnych Deloitte.

Podobne głosy można usłyszeć także w pozostałych czołowych firmach konsultingowych.

- Nie wiadomo, czy wnioski o dotacje zostaną złożone w tym roku. Przygotowanie tych inwestycji trwa długo, często ponad rok. Kluczowe decyzje są podejmowane przez zarządy międzynarodowych grup kapitałowych - dodaje Beata Tylman.

- Od początku było wiadomo, że będzie chodziło o duże pieniądze. Unijne granty mają zachęcać zagraniczne firmy do inwestowania w Polsce. Szczególnie, że lokalizacja w specjalnych strefach ekonomicznych nie zawsze jest wystarczającym argumentem - ocenia Marzena Chmielewska z PKPP Lewiatan.

SZERSZA PERSPEKTYWA - RYNEK

Do 2015 roku Ministerstwo Gospodarki w ramach Działania 4.5 w programie Innowacyjna Gospodarka ma dla inwestorów ponad 1 mld euro. Resort na ten rok przeznaczył dla nich 200 mln euro, z czego 25 proc. ma trafić do sektora małych i średnich przedsiębiorstw. W ramach Działania 4.5 są wspierane dwa typy inwestycji: duże inwestycje innowacyjne warte ponad 160 mln zł i tworzące co najmniej 200 nowych miejsc pracy oraz inwestycje w centra usług wspólnych lub IT.

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

REKLAMA