reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy będą stosować nowe kody ubezpieczeniowe

Firmy będą stosować nowe kody ubezpieczeniowe

Od lipca zmienią się niektóre kody wykorzystywane przez firmy przy wypełnianiu dokumentów ubezpieczeniowych.


ZMIANA PRAWA

Przygotowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej projekt rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów rozliczeniowych korygujących oraz innych dokumentów ma zastąpić obowiązujące rozporządzenie w tej sprawie z 4 grudnia 1998 r.

W projekcie zakłada się zmianę jednego załącznika spośród 20 wymienionych w rozporządzeniu z 1998 roku. Chodzi o załącznik nr 20 - Kody wykorzystywane przy wypełnianiu dokumentów ubezpieczeniowych. W części I. Kody tytułu ubezpieczenia dodano m.in. trzy kody: 01 13, 02 13 i 05 13 odnoszące się do osób niepełnosprawnych. Zmiana ta wynika z art. 11 ustawy z 15 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 115, poz. 791). Zgodnie z tym przepisem dofinansowanie do składek za osoby niepełnosprawne za okres do 31 grudnia 2007 r. nie przysługuje, jeśli korekta dokumentów rozliczeniowych z wynikającą do dopłaty kwotą składek wpłynie po 30 czerwca 2008 r. Zmiana załącznika 20 będzie też miała wpływ na prawidłowe wypełnianie innych dokumentów ubezpieczeniowych, np. zgłoszenie do ubezpieczeń/zgłoszenie zmiany danych osoby ubezpieczonej (ZUS ZUA), zgłoszenie zmiany danych identyfikacyjnych osoby ubezpieczonej (ZUS ZIUA).

Projekt zakłada też skreślenie części XVII Kod wniosku o dofinansowanie składek za osoby niepełnosprawne, bo od 1 stycznia 2008 r. płatnik składek nie jest już uprawniony do występowania z wnioskiem o dofinansowanie składek za osoby niepełnosprawne. Płatnicy składek, którzy przekazują pisemnie dokumenty do ZUS, mogą posługiwać się starymi wzorami dokumentów do wyczerpania zapasów.

PAWEŁ JAKUBCZAK

pawel.jakubczak@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama