REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Można sprawdzić, czy składki emerytalne za lata 1999-2001 zostały zapisane na koncie w ZUS

Paweł Jakubczak
Paweł Jakubczak

REKLAMA

 Osoby zainteresowane same mogą sprawdzić, czy składki za lata 1999-2001 na ich koncie zostały zewidencjonowane i w jakiej kwocie.

• Dlaczego ubezpieczeni aż do czerwca tego roku musieli czekać na zaksięgowanie należnych im składek za lata 1999-2001?

REKLAMA

- ZUS od 1999 do maja 2001 roku nie księgował należnych z budżetu składek emerytalnych osobom przebywającym na urlopach wychowawczych i pobierającym zasiłki macierzyńskie. To dlatego, że nie mieliśmy odpowiedniego oprogramowania służącego do stworzenia dokumentów rozliczeniowych, aby uzupełnić konta tych osób. Pod koniec 2007 roku w ZUS został uruchomiony program, który pozwolił na zweryfikowanie danych przekazywanych za te osoby przez ich pracodawców, z bazą danych o wypłaconych świadczeniach, którą posiada ZUS. Zaksięgowaliśmy ponad 544 tys. osób należne składki na ubezpieczenie emerytalne (I filar) w wysokości około 600 mln zł. Ta liczba może być wyższa, bo prowadzimy postępowania w celu utworzenia dokumentacji składkowej dla tych kobiet, dla których ZUS nie posiada kompletnych danych za okres od 1999 do maja 2001 r. Może to być spowodowane na przykład tym, że pracodawca nie przekazał poprawnych danych ubezpieczonego lub dane te są niepełne. Czasem mamy też trudności, żeby skontaktować się z firmą, która została zlikwidowana kilka lat temu, lub ustalić niezbędne dane w kontakcie z ubezpieczoną. Oprócz tego musimy sprawdzić, czy kobieta, która była przez kilka lat na zasiłku wychowawczym, w tym czasie nie pracowała. Dopiero po rozstrzygnięciu tych wątpliwości system będzie mógł stworzyć dokumenty ubezpieczeniowe, na podstawie których można będzie zapisać składki na kontach ubezpieczonych, a następnie przekazać ich część do OFE.

• Czy zaksięgowane składki stracą na wartości?

- Ubezpieczeni nie stracą na zaksięgowanych składkach. Te z I filara zostaną zwaloryzowane. Z kolei składki przekazane przez ZUS do OFE będą powiększone o ustawowe odsetki. ZUS przekazał już składki z odsetkami na konta w OFE w łącznej kwocie 366,1 mln zł. Resztę transferów przeprowadzimy po zakończeniu postępowań wyjaśniających.

• W jaki sposób kobieta może dowiedzieć się, czy należne jej składki zostały zapisane na jej koncie?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Osoby zainteresowane same mogą sprawdzić, czy składki za lata 1999-2001 na ich koncie zostały zewidencjonowane i w jakiej kwocie. Żeby się o tym dowiedzieć, trzeba zwrócić się pisemnie do oddziału ZUS. Należy przesłać lub osobiście dostarczyć formularz ZUS ZRU albo napisać pismo zawierające dane identyfikujące, m.in. NIP i PESEL. Od lipca ZUS rozpocznie też wysyłanie wszystkim ubezpieczonym informacji o stanie konta w ZUS, z której będzie wynikało, jaka kwota składek została zewidencjonowana na koncie w I filarze. Jeśli ktoś nie zgadza się z wykazaną kwotą składek, może pisemnie domagać się od ZUS wyjaśnień. Może też rozpocząć procedurę reklamacyjną. Osoba kwestionujaca wysokość zapisanych składek, może też uzyskać decyzję ZUS, od której będzie mógł odwołać się do sądu.

Agata Wiśniewska, dyrektor departamentu realizacji dochodów w Centrali ZUS

Rozmawiał PAWEŁ JAKUBCZAK

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA