REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Można sprawdzić, czy składki emerytalne za lata 1999-2001 zostały zapisane na koncie w ZUS

Paweł Jakubczak
Paweł Jakubczak

REKLAMA

 Osoby zainteresowane same mogą sprawdzić, czy składki za lata 1999-2001 na ich koncie zostały zewidencjonowane i w jakiej kwocie.

• Dlaczego ubezpieczeni aż do czerwca tego roku musieli czekać na zaksięgowanie należnych im składek za lata 1999-2001?

REKLAMA

- ZUS od 1999 do maja 2001 roku nie księgował należnych z budżetu składek emerytalnych osobom przebywającym na urlopach wychowawczych i pobierającym zasiłki macierzyńskie. To dlatego, że nie mieliśmy odpowiedniego oprogramowania służącego do stworzenia dokumentów rozliczeniowych, aby uzupełnić konta tych osób. Pod koniec 2007 roku w ZUS został uruchomiony program, który pozwolił na zweryfikowanie danych przekazywanych za te osoby przez ich pracodawców, z bazą danych o wypłaconych świadczeniach, którą posiada ZUS. Zaksięgowaliśmy ponad 544 tys. osób należne składki na ubezpieczenie emerytalne (I filar) w wysokości około 600 mln zł. Ta liczba może być wyższa, bo prowadzimy postępowania w celu utworzenia dokumentacji składkowej dla tych kobiet, dla których ZUS nie posiada kompletnych danych za okres od 1999 do maja 2001 r. Może to być spowodowane na przykład tym, że pracodawca nie przekazał poprawnych danych ubezpieczonego lub dane te są niepełne. Czasem mamy też trudności, żeby skontaktować się z firmą, która została zlikwidowana kilka lat temu, lub ustalić niezbędne dane w kontakcie z ubezpieczoną. Oprócz tego musimy sprawdzić, czy kobieta, która była przez kilka lat na zasiłku wychowawczym, w tym czasie nie pracowała. Dopiero po rozstrzygnięciu tych wątpliwości system będzie mógł stworzyć dokumenty ubezpieczeniowe, na podstawie których można będzie zapisać składki na kontach ubezpieczonych, a następnie przekazać ich część do OFE.

• Czy zaksięgowane składki stracą na wartości?

- Ubezpieczeni nie stracą na zaksięgowanych składkach. Te z I filara zostaną zwaloryzowane. Z kolei składki przekazane przez ZUS do OFE będą powiększone o ustawowe odsetki. ZUS przekazał już składki z odsetkami na konta w OFE w łącznej kwocie 366,1 mln zł. Resztę transferów przeprowadzimy po zakończeniu postępowań wyjaśniających.

• W jaki sposób kobieta może dowiedzieć się, czy należne jej składki zostały zapisane na jej koncie?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Osoby zainteresowane same mogą sprawdzić, czy składki za lata 1999-2001 na ich koncie zostały zewidencjonowane i w jakiej kwocie. Żeby się o tym dowiedzieć, trzeba zwrócić się pisemnie do oddziału ZUS. Należy przesłać lub osobiście dostarczyć formularz ZUS ZRU albo napisać pismo zawierające dane identyfikujące, m.in. NIP i PESEL. Od lipca ZUS rozpocznie też wysyłanie wszystkim ubezpieczonym informacji o stanie konta w ZUS, z której będzie wynikało, jaka kwota składek została zewidencjonowana na koncie w I filarze. Jeśli ktoś nie zgadza się z wykazaną kwotą składek, może pisemnie domagać się od ZUS wyjaśnień. Może też rozpocząć procedurę reklamacyjną. Osoba kwestionujaca wysokość zapisanych składek, może też uzyskać decyzję ZUS, od której będzie mógł odwołać się do sądu.

Agata Wiśniewska, dyrektor departamentu realizacji dochodów w Centrali ZUS

Rozmawiał PAWEŁ JAKUBCZAK

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

REKLAMA