REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

E-głosowanie szansą dla akcjonariuszy

Piotr Trocha

REKLAMA

Akcjonariusze spółek publicznych będą mogli głosować podczas walnego zgromadzenia elektronicznie lub korespondencyjnie i odmiennie z każdej akcji.

Zmiana prawa

REKLAMA

Gazeta Prawna dotarła do projektu nowelizacji kodeksu spółek handlowych, który zakłada, że spółki publiczne będą zwoływać walne zgromadzenia przez ogłoszenie na swojej stronie internetowej. Samo zaś głosowanie będzie mogło się odbywać za pośrednictwem środków elektronicznych lub korespondencyjnie. Projekt Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego (KKPC) stanowi też, że prawo uczestnictwa w WZ spółki publicznej uzyskają tylko te osoby, które są akcjonariuszami na 16 dni przed datą WZ. Będą oni mogli przenosić akcje między dniem rejestracji a zakończenia WZ oraz głosować odmiennie z każdej z akcji.

Projekt wdraża postanowienia unijnej Dyrektywy 2007 /36/WE z 11 lipca 2007 r., która ma ułatwić akcjonariuszom spółek publicznych wykonywanie praw korporacyjnych i wzmocnić ochronę drobnych inwestorów.

- Celem projektu jest aktywizacja akcjonariuszy mniejszościowych i zwiększenie ich frekwencji na WZ, co oznacza w polskich warunkach ucywilizowanie WZ. Dyrektywa tworzy jednolity mechanizm zwoływania i wykonywania prawa głosu na WZ w UE - uzasadnia prof. Michał Romanowski, przewodniczący Zespołu KKPC ds. zmian w prawie spółek.

Nowe głosowania

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zgodnie z projektem, spółki publiczne (te, których akcje są w publicznym obrocie) będą dokonywać ogłoszeń o WZ obowiązkowo na stronie spółki co najmniej 26 dni przed terminem. Dziś zasadą są ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym na 3 tygodnie przed WZ. Spółka ma zamieszczać w ogłoszeniu precyzyjny opis procedur uczestnictwa i głosowania także korespondencyjnie lub elektronicznie. Udział elektroniczny obejmie m.in. transmisję obrad oraz dwustronną komunikację w czasie rzeczywistym.

- Każda spółka publiczna będzie mogła samodzielnie podjąć decyzję, czy i w jaki sposób skorzystać z upoważnienia do elektronicznego głosowania. Obecnie w prawie polskim nie ma takiej możliwości - wyjaśnia prof. Michał Romanowski.

Więcej praw akcjonariuszy

Projekt przyznaje prawo samodzielnego zwołania nadzwyczajnego WZ akcjonariuszom reprezentującym co najmniej połowę kapitału zakładowego lub głosów w spółce. Do jednej dwudziestej kapitału obniża próg, od którego mogą oni żądać zwołania nadzwyczajnego WZ i umieszczenia określonych spraw w porządku obrad (obecnie jedna dziesiąta). Akcjonariusze spółek publicznych będą mieć też prawo zgłaszania projektów uchwał przed WZ.

- Zmiany dotyczą uprawnienia do żądania wprowadzania określonych spraw do porządku obrad - mówi przewodniczący KKPC.

REKLAMA

Także rada nadzorcza uzyska autonomiczne prawo do zwoływania nadzwyczajnego WZ. Zdaniem Grzegorza Skowrońskiego, prawnika z Kancelarii Baker&McKenzie, wzmocni to pozycję rady, a przesłanka zwołania WZ w postaci uznania za wskazane może wystąpić w nieograniczonej liczbie przypadków.

- Jest to wyraźny sygnał nadania pewnych uprawnień z zakresu prowadzenia spraw spółki organowi nadzorującemu, co może być przejawem wyrównania sił obu organów - mówi Grzegorz Skowroński.

Zniesienie blokady

Dzień rejestracji uczestnictwa akcjonariusza w WZ spółki publicznej będzie jednolity dla uprawnionych z akcji na okaziciela i imiennych. Status ten będą potwierdzać zaświadczenia firmy inwestycyjnej o prawie uczestnictwa w WZ. Udział w WZ tych spółek nie będzie zależał od tzw. blokowania akcji, a akcjonariusz będzie mógł nimi po dacie rejestracji rozporządzać (inaczej niż w spółkach niepublicznych).

- Wydaje się jednak, iż pewną formą zabezpieczenia interesów nabywcy mogą być odpowiednie postanowienia umowne - mówi ekspert Baker&McKenzie.

Głos za, a nawet przeciw

Projekt zakłada, że akcjonariusz będzie mógł głosować odmiennie z każdej z posiadanych akcji. Projektodawcy wskazują, że prawo głosu jest związane z akcją, a nie z osobą akcjonariusza i idzie za akcją.

- Nie można zabraniać akcjonariuszowi wykonywania prawa głosu w sposób, jaki uzna za stosowny - dodaje prof. Michał Romanowski.

Planowany termin uchwalenia nowelizacji to listopad 2008 r. W głównej części ma wejść w życie 3 sierpnia 2009 r.

Projekt nowelizacji kodeksu spółek handlowych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Piotr Trocha

piotr.trocha@infor.pl

Podstawa prawna

• Ustawa z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. nr 94, poz. 1037 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA