reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > E-głosowanie szansą dla akcjonariuszy

E-głosowanie szansą dla akcjonariuszy

Akcjonariusze spółek publicznych będą mogli głosować podczas walnego zgromadzenia elektronicznie lub korespondencyjnie i odmiennie z każdej akcji.


Zmiana prawa

Gazeta Prawna dotarła do projektu nowelizacji kodeksu spółek handlowych, który zakłada, że spółki publiczne będą zwoływać walne zgromadzenia przez ogłoszenie na swojej stronie internetowej. Samo zaś głosowanie będzie mogło się odbywać za pośrednictwem środków elektronicznych lub korespondencyjnie. Projekt Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego (KKPC) stanowi też, że prawo uczestnictwa w WZ spółki publicznej uzyskają tylko te osoby, które są akcjonariuszami na 16 dni przed datą WZ. Będą oni mogli przenosić akcje między dniem rejestracji a zakończenia WZ oraz głosować odmiennie z każdej z akcji.

Projekt wdraża postanowienia unijnej Dyrektywy 2007 /36/WE z 11 lipca 2007 r., która ma ułatwić akcjonariuszom spółek publicznych wykonywanie praw korporacyjnych i wzmocnić ochronę drobnych inwestorów.

- Celem projektu jest aktywizacja akcjonariuszy mniejszościowych i zwiększenie ich frekwencji na WZ, co oznacza w polskich warunkach ucywilizowanie WZ. Dyrektywa tworzy jednolity mechanizm zwoływania i wykonywania prawa głosu na WZ w UE - uzasadnia prof. Michał Romanowski, przewodniczący Zespołu KKPC ds. zmian w prawie spółek.

Zgodnie z projektem, spółki publiczne (te, których akcje są w publicznym obrocie) będą dokonywać ogłoszeń o WZ obowiązkowo na stronie spółki co najmniej 26 dni przed terminem. Dziś zasadą są ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym na 3 tygodnie przed WZ. Spółka ma zamieszczać w ogłoszeniu precyzyjny opis procedur uczestnictwa i głosowania także korespondencyjnie lub elektronicznie. Udział elektroniczny obejmie m.in. transmisję obrad oraz dwustronną komunikację w czasie rzeczywistym.

- Każda spółka publiczna będzie mogła samodzielnie podjąć decyzję, czy i w jaki sposób skorzystać z upoważnienia do elektronicznego głosowania. Obecnie w prawie polskim nie ma takiej możliwości - wyjaśnia prof. Michał Romanowski.

Projekt przyznaje prawo samodzielnego zwołania nadzwyczajnego WZ akcjonariuszom reprezentującym co najmniej połowę kapitału zakładowego lub głosów w spółce. Do jednej dwudziestej kapitału obniża próg, od którego mogą oni żądać zwołania nadzwyczajnego WZ i umieszczenia określonych spraw w porządku obrad (obecnie jedna dziesiąta). Akcjonariusze spółek publicznych będą mieć też prawo zgłaszania projektów uchwał przed WZ.

- Zmiany dotyczą uprawnienia do żądania wprowadzania określonych spraw do porządku obrad - mówi przewodniczący KKPC.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Szymański

Doradca podatkowy z Departamentu Kontroli Podatkowych Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama