REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Połączenie spółek tylko na podstawie planu

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata

REKLAMA

Spółka kapitałowa oraz spółka kapitałowo-akcyjna będą mogły łączyć się ze spółkami w innym państwie UE, pod warunkiem opracowania planu połączenia transgranicznego.

nowe prawo

REKLAMA

Od dziś zaczęły obowiązywać przepisy o transgranicznym łączeniu się spółek kapitałowych i spółki komandytowo-akcyjnej, wprowadzone do kodeksu spółek handlowych. Mogą się już łączyć spółki kapitałowe i spółki komandytowo-akcyjne, które mają siedziby, zarządy główne lub główne zakłady na terenie UE lub państwa strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym. Takiej możliwości nie mają spółki osobowe.

- Nowelizacja implementuje do polskiego porządku prawnego Dyrektywę 2005/56/WE Parlamentu Europejskiego w sprawie transgranicznego łączenia się spółek kapitałowych - mówi adwokat Sebastian Koczur z Kancelarii Adwokackiej w Krakowie.

Profesor Stanisław Sołtysiński wyjaśnia, że dyrektywa wymaga, aby przesłanki łączenia się krajowej spółki kapitałowej ze spółką krajową w innym państwie UE nie były bardziej restrykcyjne niż w razie łączenia się spółek krajowych. Zwraca też uwagę na to, że spółka przyjmująca i nowo zawiązana muszą spełniać wymogi obowiązujące w państwie statutowej siedziby łączących się spółek.

Zanim dojdzie do połączenia

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Przed połączeniem się spółek zarząd każdej z nich musi sporządzić pisemne sprawozdanie, w którym uzasadni połączenie. Powinno ono określać podstawy prawne oraz uzasadnienie ekonomiczne, skutki dla wspólników, wierzycieli i pracowników, stosunek wymiany udziałów, akcji lub innych papierów wartościowych, o którym mowa w planie połączenia, oraz szczególne trudności związane z wyceną udziałów lub akcji spółek.

Może do niego dołączyć opinię pracowników. Warunkiem połączenia spółek jest wspólny plan połączenia transgranicznego. Musi być ogłoszony nie później niż miesiąc przed datą zgromadzenia wspólników, na którym zostanie podjęta uchwała o połączeniu.

Uprawnienia wspólników

Zarządy łączących się spółek muszą powiadomić dwukrotnie wspólników o zamiarze połączenia z inną spółką w sposób przewidziany dla zwoływania zgromadzeń wspólników lub walnych zgromadzeń.

Gdyby spółką przejmującą lub nowo zawiązaną była spółka zagraniczna, to wówczas wspólnik spółki krajowej, który głosował przeciwko uchwale o połączeniu, ma prawo domagać się odkupu swoich udziałów lub akcji przez spółkę. Takie prawo nie będzie mu przysługiwać, gdy spółką przejmującą będzie spółka polska bądź gdy łączenie ma doprowadzić do zawiązania spółki polskiej.

W transgranicznym łączeniu się spółek ochrona przysługuje też wierzycielom. W ciągu miesiąca od ogłoszenia planu połączenia wierzyciel spółki krajowej ma prawo domagać się zabezpieczenia roszczeń.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Podstawa prawna

• Ustawa z 25 kwietnia 2008 r. o zmianie ustawy Kodeks spółek handlowych (Dz.U. nr 86, poz. 524).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA