REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dokumenty papierowe SAD obowiązują do kwietnia

Od 2008 roku wywóz towarów miał być zgłaszany tylko elektronicznie. Ministerstwo Finansów przedłużyło jednak do końca kwietnia możliwość alternatywnego stosowania dokumentów SAD.

Prawa wierzyciela w spółkach z o.o. podlegają ograniczeniom

Wierzyciel, który zajął prawa dłużnika, może wykonywać wszystkie jego uprawnienia. Sąd Najwyższy ograniczył je w przypadku spółek z o.o.

Ceny materiałów budowlanych gwałtownie nie wzrosną

W 2008 roku ceny materiałów budowlanych wzrosną najwyżej o 10-15 proc. Na pewno nie powtórzy się sytuacja z I połowy 2007 roku, kiedy ceny wzrosły aż o 100 proc.

Tylko 20-30 spółek nie będzie prywatyzowane

W tym roku w ręce prywatnych inwestorów trafi 316 polskich firm. Dekoniunktura na światowych rynkach może utrudnić realizację planów prywatyzacyjnych rządu. Największe i strategiczne firmy trafią do sprzedaży najwcześniej w przyszłym roku.

REKLAMA

Zamawiający wybierają tańsze oferty z obawy przed zarzutem korupcji

Wzrasta liczba przetargów publicznych rozstrzyganych wyłącznie na podstawie kryterium cenowego. Najtańsza oferta rzadko jest ofertą najlepszą.

Firmy tracą część przychodów, ponieważ brakuje pracowników

45 proc. dużych i średnich przedsiębiorstw przyznaje, że traci część przychodów z powodu braku pracowników - wynika z raportu przedstawionego w poniedziałek przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Mniej firm będzie zatrudniać niepełnosprawnych

Nowy sposób finansowania składek na ZUS niepełnosprawnych wydłuży czas oczekiwania na pieniądze z PFRON i zwiększy koszty działalności firm.

Podatnik ma 14 dni na wycenę remanentu

Prowadzący księgę podatkową muszą sporządzić na koniec roku remanent. Spis towarów powinien być wyceniony najpóźniej 14 stycznia.

REKLAMA

Można swobodnie przewozić złotówki i dewizy

Tam, gdzie zniknęły placówki Straży Granicznej oraz Służby Celnej, nie trzeba zgłaszać przywozu oraz wywozu pieniędzy o wartości powyżej 10 tys. euro.

Ekonomiści: inflacja może przekroczyć 5 proc.

Ceny w grudniu 2007 r. były przynajmniej o 4 proc. wyższe niż przed rokiem, a tegoroczne maksimum inflacja powinna osiągnąć w I kwartale. W styczniu i lutym w ujęciu rocznym wyniesie 4,1-4,2 proc.

NewConnect: oferty mniejsze, ale firmy będą debiutować

Mimo pogorszenia się nastrojów na giełdzie niewiele spółek, które chcą wejść na rynek NewConnect, odłoży swój debiut. Jednak nie będą to duże oferty.

PFRON dopłaci do pensji

PFRON zapłaci za wynagrodzenie osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, które są zatrudnione w zakładach aktywności zawodowej.

Pozwolenia na budowę i użytkowanie budynków nie będą potrzebne

Ministerstwo Infrastruktury chce zlikwidować pozwolenia na budowę oraz użytkowanie budynków. Uproszczone procedury inwestycyjne będą dotyczyć wszystkich rodzajów obiektów. Zniesienie barier prawnych pozwoli na skrócenie czasu inwestycji.

Od 14 stycznia wyższa akcyza na papierosy

Rosną stawki akcyzy na papierosy. Stawka kwotowa będzie wyższa o ponad 10 zł, a stawka procentowa - o ponad 4 proc.

Prezes NBP: w 2009-2010 roku inflacja się ustabilizuje

Sławomir Skrzypek szacuje, że inflacja ustabilizuje się wokół celu RPP, czyli 2,5 proc. w 2009 i 2010 roku.

Obsługa długu kosztuje 30 mld zł rocznie

Dalsze ograniczenie deficytu, prywatyzacja i zmniejszanie potrzeb pożyczkowych to podstawowe metody ograniczenia tempa narastania długu - wskazują ekonomiści.

PKPP Lewiatan o barierach dla przedsiębiorczości

Niejednoznaczne przepisy podatkowe i nadmiar formalności w prawie pracy - to zdaniem Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych (PKPP) Lewiatan jedne z najpoważniejszych barier utrudniających działalność gospodarczą.

Rejestr orzeczeń będzie niedostępny dla pracodawców

Firmy zatrudniające osoby niepełnosprawne nie będą miały prawa wglądu do Elektronicznego Krajowego Systemu Monitoringu Orzekania o Niepełnosprawności.

Do Polski może napłynąć mniej inwestycji

Wyrok ETS pozwalający na blokowanie przez związki zawodowe przenoszenia firmy do innych krajów UE zagraża swobodzie prowadzenia biznesu. Eksperci twierdzą, że ograniczy napływ inwestycji do Polski.

Ryczałtowcy przekażą 1 proc.

Nowym elementem rozliczenia ryczałtowców jest możliwość przekazania 1 proc. podatku na rzecz jednej wybranej organizacji pożytku publicznego.

Koszt zbycia udziałów zależy od przedmiotu wkładu

Przy sprzedaży akcji spółki powstałej po połączeniu należy brać pod uwagę rodzaj wkładów wniesionych do spółek łączonych.

Rozszerzymy przepisy o koncesjach na prace budowlane

Jakie zmiany przewiduje projekt nowelizacji prawa zamówień publicznych przygotowany przez Urząd Zamówień Publicznych?

Interesy wspólników i wierzycieli będą chronione

Wspólnicy nie będą mogli zaskarżyć połączenia spółek po dokonaniu wpisu do rejestru. Jednak wcześniej będą mieli prawo zażądania odkupu swoich akcji albo wystąpienia o odszkodowanie.

Firmy rozliczą się w euro

Zobowiązania pieniężne przedsiębiorców będą mogły być wyrażane także w euro. Polska wkracza w etap przygotowań do udziału w strefie euro. Zostanie ograniczony obowiązek uzyskiwania zezwoleń dewizowych.

Odrębny certyfikat dla podmiotów zależnych

Certyfikaty Upoważnionego Podmiotu Gospodarczego przyznawane są osobie prawnej. Spółki zależne oraz oddziały będą jednak musiały ubiegać się o nie odrębnie.

Przekształcenie nie wpływa na sprawozdanie

Przekształcenie spółki cywilnej w jawną w ciągu roku nie będzie miało wpływu na tworzone sprawozdanie finansowe.

Coraz bliżej do pierwszych konkursów w PARP-ie

Jeszcze w tym miesiącu pojawią się dwa rozporządzenia, które umożliwią rozpisanie przez PARP pierwszych konkursów na dotacje dla firm.

50 tys. zł na założenie firmy dla bzrobotnego

 W urzędach pracy na chętnych czekają miejsca pracy. Dlaczego więc cały czas mamy 11-proc. bezrobocie?

Płacą dwa razy za zdrowie

Emeryci i renciści prowadzący działalność gospodarczą niesłusznie są obciążani obowiązkiem podwójnego opłacania składki zdrowotnej - uważa rzecznik praw obywatelskich.

Spółki zapewnią inwestorom szybki dostęp do informacji

Spółki będą zobowiązane jednocześnie przekazać informacje poufne, bieżące i okresowe do wiadomości giełdy, komisji i inwestorów.

Niższe sankcje karne dla spółek

Obniżenie sankcji karnych, zmniejszenie katalogu przestępstw oraz wyłączenie odpowiedzialności za przestępstwa skarbowe - zakłada projekt zmian w ustawie o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych.

Zezwolenia na działalność nie będą potrzebne

Sejm zajmie się projektem ustawy uchylającej przepisy o tworzeniu i działaniu hipermarketów. Obowiązujące przepisy są niezgodne z konstytucją i prawem wspólnotowym.

Firmy będą mogły rozliczać się w euro

Zobowiązania pieniężne przedsiębiorców będą mogły być wyrażane także w euro.

W ciągu roku będzie można wrócić na księgę podatkową

Firmy, które prowadzą księgi rachunkowe, ale nie przekroczyły limitu przychodów 1,2 mln euro, będą mogły prowadzić księgę przychodów i rozchodów.

PO: stawka CIT powinna spaść poniżej 10 proc.

Platforma Obywatelska chciałaby obniżyć stawkę CIT nawet poniżej 10 proc. z obecnych 19 proc. - zapowiada szef klubu PO Zbigniew Chlebowski.

Zamówienia zdobyły 54 polskie firmy

W 2007 roku wzrosła liczba polskich wykonawców, którzy uzyskali kontrakty na realizację zamówień publicznych na rynkach zagranicznych.

Spada liczba upadłości firm w Polsc

447 przypadków niewypłacalności firm zanotowano w Polsce w 2007 roku, czyli o 22 proc. mniej niż rok wcześniej - wynika z raportu firmy Coface Poland. Najbardziej zagrożony upadłością jest handel hurtowy oraz budownictwo.

Trzeba powiadomić urząd o prowadzeniu ksiąg

Do 14 stycznia do urzędu skarbowego należy złożyć informację o rozpoczęciu prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Podatnicy nie zawiadamiają o jednorazowej amortyzacji

Podatnicy korzystający z jednorazowych odpisów amortyzacyjnych muszą zgłaszać ten fakt w urzędzie skarbowym, jeśli chcą uzyskać zaświadczenia o pomocy de minimis. W praktyce podatnicy zapominają o tym obowiązku.

ZUS pobiera zbyt wysokie składki od osób na kontraktach menedżerskich

Od kontraktu menedżerskiego wykonywanego w ramach działalności gospodarczej ZUS nakazuje opłacać składki jak od umowy zlecenia. Eksperci twierdzą, że bezpodstawnie domaga się wyższych wpłat.

Będzie możliwe łączenie spółek w państwach Wspólnoty

Za kilka miesięcy spółki polskie będą mogły się łączyć ze spółkami z innych krajów Unii Europejskiej. Możliwe są dwa sposoby połączenia: albo poprzez utworzenie nowej spółki, albo poprzez przejęcie jednej spółki przez drugą.

Musi być dodatkowy termin na zapłacenie raty

Jeśli leasingobiorca nie uiścił raty, to firma leasingowa powinna wysłać upomnienie i wyznaczyć mu dodatkowy termin na jej zapłacenie.

Jak najmniej firm strategicznych

Jeśli formuła złotej akcji miałaby pozostać w przyszłości, to powinna dotyczyć tylko kilku spółek o naprawdę strategicznym znaczeniu. Wynikłe z niej szczególne uprawnienia powinny być bardzo jasno sformułowane.

Przedsiębiorcy zainteresowani informacjami z BIG

Biuro Informacji Gospodarczej (BIG) InfoMonitor udostępniło w 2007 r. prawie 1,5 mln raportów z informacjami gospodarczymi - poinformowała spółka w piątkowym komunikacie.

Zbliża się termin złożenia oświadczenia

Do 31 stycznia przedsiębiorcy sprzedający alkohol muszą złożyć w urzędzie gminy oświadczenie o wartości sprzedaży za rok 2007 i wnieść opłatę za następny rok. Jeśli nie dopełnią tego obowiązku, wygasną ich zezwolenia na sprzedaż.

Jeszcze tylko trzy dni na rejestrację w ZUS

Niepełnosprawny przedsiębiorca, który chce uzyskać refundację składek na ubezpieczenia społeczne, musi wyrejestrować się z ZUS i ponownie się tam zgłosić do 8 stycznia 2008 r.

Obowiązują wyższe opłaty za wydawanie zezwoleń

W 2008 roku za zezwolenie na urządzenie gier na automatach będzie trzeba zapłacić 151 872 zł.

E-deklaracja wymaga e-podpisu

Deklaracje podatkowe można przesyłać elektronicznie za pomocą interfejsu dostępnego na stronie internetowej. E-deklaracja musi być podpisana kwalifikowanym e-podpisem.

Stosowanie klasyfikacji przedłużone do końca roku

Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług dla celów podatkowych można stosować do 31 grudnia 2008 r.

Połączenie spółek nie jest możliwe bez spłaty długu

Czy wierzyciel może pokrzyżować proces łączenia spółki-dłużnika z inną spółką?

REKLAMA