reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Tylko zarejestrowane substancje będą dopuszczone do obrotu

Tylko zarejestrowane substancje będą dopuszczone do obrotu

Pierwszego czerwca rozpocznie się wstępna rejestracja substancji chemicznych w europejskim systemie REACH, która potrwa do 1 grudnia 2008 r.


Producenci, importerzy chemikaliów, a także przedsiębiorcy, którzy zajmują się obrotem lub wykorzystywaniem substancji chemicznych, będą mieli dodatkowe obowiązki. 1 czerwca rozpoczyna się okres wstępnych rejestracji w systemie UE dotyczącym chemikaliów - REACH. Przedsiębiorcy muszą zgłosić wszystkie substancje chemiczne, które produkują bądź importują na rynek unijny w większej ilości niż 1 tonę substancji rocznie. Mają na to czas do 1 grudnia 2008 roku. Substancje, które nie znajdą się w systemie REACH, nie zostaną dopuszczone do obrotu na rynku UE.

- Jeżeli firma nie dokona wstępnej rejestracji w wyznaczonym terminie, to później będzie musiała dokonać rejestracji właściwej, z którą związane są już wydatki dotyczące choćby przeprowadzenia badań substancji chemicznych. Dopiero po tej rejestracji właściwej przedsiębiorca będzie mógł produkować daną substancję - tłumaczy Piotr Zabadała z Ministerstwa Gospodarki.

W zależności od ilości produkowanych substancji są różne terminy dokonania właściwej rejestracji.

- Rejestracja wstępna jest prostym procesem, w którym zgłasza się nazwę substancji, informacje o ilości wprowadzanej substancji na rynek oraz nazwę firmy. W przypadku rejestracji właściwej same opłaty administracyjne w Europejskiej Agencji Chemikaliów mogą wynieść do 50 tys. euro od jednej substancji - mówi Piotr Zabadała. Dodaje, że dochodzi jeszcze obowiązek przeprowadzenia żmudnych badań, których koszt może wynieść nawet 300 tys. euro.

Duże i średnie polskie firmy raczej nie obawiają się wprowadzenia rejestracji substancji chemicznych.

- Cały proces wiąże się z pewnymi kosztami, ale dla dużych firm te wydatki nie powinny stanowić większego problemu - mówi Zbigniew Ślęzak, pełnomocnik zarządu Zakładów Azotowych Kędzierzyn ds. REACH.

Jedna z największych polskich firm, PKN Orlen, szacuje, że wdrożenie przepisów tylko w płockiej rafinerii będzie kosztować spółkę w sumie od 3,5 do 9,5 mln euro.

Rejestracja substancji chemicznych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

ŁUKASZ KULIGOWSKI

lukasz.kuligowski@infor.pl

Współpraca Krzysztof Grad

OPINIA

MAGDALENA POŁUJKIS

radca prawny, Zespół Prawa Ochrony Środowiska White & Case

System REACH nakłada na przedsiębiorców wiele nowych obowiązków. Najbardziej istotny jest wymóg rejestracji substancji chemicznych spełniających określone warunki. Jeśli substancja objęta rozporządzeniem REACH nie zostanie zarejestrowana, nie będzie mogła być produkowana ani wprowadzana do obrotu zgodnie z zasadą brak danych - brak obrotu. Podmiotami zobowiązanymi do dokonania rejestracji są producenci substancji; importerzy lub tzw. wyłączni przedstawiciele producenta spoza UE. Rejestracja dotyczy substancji produkowanej lub importowanej w postaci własnej, jako składnik preparatu lub obecnej w wyrobie, w ilości co najmniej 1 tony rocznie na jednego producenta lub importera.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Graboś

Doradca podatkowy, Head of Tax w Kancelarii Brysiewicz i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama