reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorcy sami rezygnują z unijnych dotacji

Przedsiębiorcy sami rezygnują z unijnych dotacji

Co 20 firma, która mogła dostać wsparcie z UE, dobrowolnie rezygnuje z przyznanych jej pieniędzy - wynika z szacunków GP.


W tym roku zrezygnowało z unijnych dotacji i rozwiązało zawarte z nami umowy siedmiu przedsiębiorców - mówi Agnieszka Klimaszewska, zastępca dyrektora zespołu instrumentów inwestycyjnych w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

Z DOTACJI REZYGNUJE ŚREDNIO CO 20 FIRMA. NAJCZĘŚCIEJ ROBI TO Z WŁASNEJ WOLI. W PRZYPADKU PARP SPORADYCZNIE ZDARZAJĄ SIĘ PRZYPADKI, ŻE TO URZĘDNICY PODEJMUJĄ DECYZJĘ O COFNIĘCIU DOTACJI. JEŚLI TAK SIĘ DZIEJE, TO NA SKUTEK RAŻĄCYCH NARUSZEŃ ZAPISÓW UMOWY O PRZYZNANIU DOTACJI, A CZASAMI NAWET PRAWA.

NAJCZĘSTSZY POWÓD REZYGNACJI Z UNIJNYCH PIENIĘDZY TO ZMIANA PLANÓW INWESTYCYJNYCH.

- PO PODPISANIU UMOWY O DOTACJĘ WŁAŚCICIEL FIRMY ZDECYDOWAŁ, ŻE NIE BĘDZIE ROZSZERZAŁ PROFILU JEJ DZIAŁALNOŚCI - MÓWI GP PRACOWNIK JEDNEJ Z MAŁOPOLSKICH FIRM.

Dodaje, że firma czekała ponad rok na podpisanie umowy. W tym czasie zmieniła się sytuacja na rynku.

Przedsiębiorcy narzekają jednak także na biurokrację.

- Zamiast prowadzić biznes, musiałem co chwilę biegać do urzędu, by donosić kolejne dokumenty. W końcu dałem sobie z tym spokój - mówi właściciel małej firmy budowlanej z Mazowsza.

Zdarza się, że firma nie sięga po dotacje, bo ma poważne problemy finansowe - GM Records zrezygnowała z dotacji, bo została postawiona w stan upadłości. Z naszych informacji wynika, że nie jest to odosobniony przypadek. Już kilka razy firmy, które uzyskały dotacje z Unii Europejskiej, były stawiane w stan upadłości.

Na poziomie regionalnym urzędnicy częściej decydują się na zabranie firmie dotacji niż gdy dzieli nimi ministerstwo. Na Dolnym Śląsku dotacji z programu regionalnego nie dostanie prawie co piąta mikrofirma, która wygrała konkurs. Marcin Krzykała, kierownik regionalnej instytucji finansującej we Wrocławskiej Agencji Rozwoju Regionalnego tłumaczy, że w 50 proc. przypadków wina leży po stronie samych przedsiębiorców.

- Firmy nie przystępują do realizacji inwestycji w określonym terminie, nie zwracają uwagi na nasze ponaglenia do złożenia wniosku o płatność lub sprawozdań. Niektórzy przedsiębiorcy kupują inne wyposażenie niż wcześniej deklarowali - mówi Marcin Krzykała.

Przykładem może być zakup samochodu osobowego na potrzeby firmy zamiast samochodu dostawczego.

Rozwiązane umowy na dotacje

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Smoleńska

Dziennikarka, redaktor

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama