| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Niemieccy i polscy przedsiębiorcy o polskiej gospodarce

Niemieccy i polscy przedsiębiorcy o polskiej gospodarce

Zaledwie 23 proc. firm, zrzeszonych w Polsko- Niemieckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej, spodziewa się w tym roku poprawy sytuacji gospodarczej Polski. Jednak dobrze ocenia ją dziś 73 proc. badanych - wynika z badań Izby.

 

Jak zauważają autorzy badania, firmy bardzo zachowawczo odnoszą się do szans poprawy sytuacji gospodarczej w kraju.

 

Wyniki badania pokazują, że w 2008 r. 13 proc. ankietowanych spodziewa się jej pogorszenia. Tymczasem oceniając obecny stan polskiej gospodarki, żadna firma uczestnicząca w badaniu nie wydała negatywnej opinii.

 

Z badania wynika, że popyt wewnętrzny jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o atrakcyjności Polski. Kolejne miejsca zajmuje produktywność, zaangażowanie pracowników, stabilność ustawodawstwa, czy kwalifikacje pracowników.

 

"Zaskakująco mała jest waga przywiązania przedsiębiorców do warunków dla działalności rozwojowej i badań" - czytamy w raporcie.

 

Poza popytem wewnętrznym, wszystkie uwzględnione w badaniu czynniki atrakcyjności kraju oceniane są gorzej niż przed rokiem - zauważają specjaliści.

 

Wyniki badania pokazują też, że 60 proc. ankietowanych firm uważa inwestycje w Polsce za dobry wybór. Przedsiębiorcy, którzy rozważaliby inną niż Polska lokalizację, najchętniej przenieśliby się do Czech, Rosji oraz Rumunii, których zaletą są niższe koszty pracy.

 

Przedsiębiorstwa biorące udział w badaniu, pozytywnie oceniły rozwój własnych firm. Prawie 90 proc. spółek w ubiegłym roku zwiększyło swoje obroty. Około trzech czwartych firm planuje w tym roku zwiększyć zatrudnienie, a ponad połowa chce w 2008 r. inwestować.

 

Mniej optymistycznie ankietowani wypowiadali się na temat eksportu. W 2007 r. jedynie 30 proc. firm zwiększyło eksport, a w bieżącym roku planuje to zaledwie 27 proc. spółek.

 

Zdaniem autorów badania, głównym problemem z jakim borykają się przedsiębiorstwa, są rosnące koszty pracy. 90 proc. respondentów sądzi, że będą one nadal rosły.

 

Firmy zapytano także o opinię na temat przyjęcia euro przez Polskę. 89 proc. badanych popiera jego wprowadzenie. Zdaniem 42 proc. ankietowanych 2012 rok to możliwy termin jej wprowadzenia. W opinii 18 proc. firm - 2011, a 11 proc. uznało, że 2013 r.

 

Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa jest największą bilateralną Izbą w Polsce. Skupia 788 polskich firm oraz 186 przedsiębiorstw z Niemiec. Zajmuje się obsługą doradczą firm członkowskich. Odpowiada też za rozwój stosunków z instytucjami po obydwu stronach granicy.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Polska Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »