REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Firmy muszą zawrzeć pisemne umowy na badania pracowników

Pracodawca będzie musiał zawierać pisemne umowy z zakładem opieki zdrowotnej, któremu zleci wykonywanie badań wstępnych i okresowych pracowników.

Cudzoziemcy będą dłużej pracować w Polsce bez zezwoleń

Od 1 lutego tego roku Ukraińcy, Białorusini i Rosjanie będą mogli pracować w Polsce bez pozwolenia przez sześć miesięcy w roku, a nie przez trzy, jak obecnie.

PIT-16A: należy wykazać tylko składki faktycznie zapłacone

W czwartek upływa termin składania przez podatników opodatkowanych w formie karty podatkowej rocznej deklaracji o zapłaconych i odliczonych składkach na ubezpieczenie zdrowotne w 2007 roku.

Zmiany w prawie zamówień publicznych sprzyjają dowolnej interpretacji

Czy zmiany przepisów prawa zamówień publicznych zaproponowane przez Urząd Zamówień Publicznych będą korzystne dla przedsiębiorców?

REKLAMA

W Polsce stopy w górę, w USA w dół

Decydując o podwyżce stóp procentowych, RPP nie będzie znała decyzji Fed o stopach w USA, a od nich będą zależeć jej dalsze ruchy. Ekonomiści są zgodni, że w Polsce stopy wzrosną dziś o 0,25 pkt proc., a w USA spadną o 0,5 pkt proc.

Szacowany nawet na 400 mln zł rynek PR szykuje się na gorszy rok

Przychody rosły nawet o 100 proc., podobnie zatrudnienie, a w ślad za tym - płace. Tak było w 2007 roku, dotychczas najlepszym w historii na rynku PR. Teraz branża obawia się, że w tym roku trzeba będzie zacisnąć pasa.

MPiPS zmienia rozporządzenie dotyczące pracy cudzoziemców

Od 1 lutego Ukraińcy, Białorusini i Rosjanie będą mogli pracować w Polsce bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na pracę nie przez trzy miesiące w ciągu sześciu - jak obecnie - lecz przez sześć miesięcy w ciągu 12 miesięcy.

Pracodawcy muszą złożyć do ZUS druki IWA

Pracodawcy zatrudniający co najmniej dziesięciu pracowników muszą do czwartku złożyć informacje konieczne do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe.

REKLAMA

Związkowcy hamują wydawanie regulaminów wynagrodzeń

Pracodawcy chcą nowelizacji kodeksu pracy, która uniemożliwiłaby związkowcom paraliżowanie trybu wydawania regulaminu wynagradzania.

W czwartek mija termin złożenia deklaracji IFT-3R

Do 31 stycznia podmioty wypłacające należności odbiorcom niemającym w Polsce miejsca zamieszkania powinny sporządzić deklarację IFT-3R.

Dynamika PKB zwolni do 5,3 proc.

Po 6,5-proc. wzroście PKB z 2007 roku polska gospodarka w 2008 roku zwolni do 5,3 proc., a dobre tempo rozwoju będziemy zawdzięczali inwestycjom i popytowi krajowemu.

Przewoźnicy mogą domagać się odszkodowań

Przewoźnicy szacują straty na ponad 10 mln euro. Dzień postoju ciężarówki to 300 euro straty. Firmy mogą wygrać w sądzie ze Skarbem Państwa.

Instytucje poręczeniowe przejmują część ryzyka ponoszonego przez przedsiębiorcę

Banki powinny informować przedsiębiorców o zakresie działania funduszy poręczeniowych, które ułatwiają pozyskiwanie pieniędzy na wydatki związane z prowadzeniem działalności.

Fiskus zamierza opodatkować szkolących się pracowników

  Pracownik, który zamierza skorzystać ze szkolenia opłaconego przez pracodawcę, powinien sprawdzić, kto jest jego organizatorem.

Podwójny problem podatkowy z dywidendami

Roku temu, od 1 stycznia 2007 r., zmieniły się zasady rozliczania podatku od dywidend pomiędzy spółkami powiązanymi. Niestety, na niekorzyść dla podatników.

Do końca stycznia można zwolnić się z tworzenia funduszu

Do końca stycznia pracodawcy, którzy chcą zrezygnować z tworzenia funduszu socjalnego, albo z wypłacania świadczenia urlopowego pracownikom, muszą powiadomić o tym swoich podwładnych.

Korzystne zmiany w ustawie o zamówieniach

 Termin na wniesienie protestu wynosić ma dziesięć dni od daty możliwości podjęcia wiadomości o jego podstawach.

Wysokość refundacji będzie równa finansowaniu

Refundacja opłaconych składek na ZUS niepełnosprawnych pracowników nie będzie niższa niż ich dotychczasowe finansowanie przez PFRON i budżet państwa.

Producent odpowiada za bezpieczeństwo wyrobu

Nawet 100 tys. zł kary może zapłacić przedsiębiorca, który wiedząc, że korzystanie z wytworzonego przez niego produktu wiąże się z niebezpieczeństwem, nie powiadomił o tym odpowiednich władz.

Pracowników nie można badać na wariografie

Zakres kontroli poczty elektronicznej pracowników powinien być uregulowany ustawowo. Pracodawca nie może żądać od podwładnych danych biometrycznych (np. odcisków palców) oraz poddawać ich badaniom na wykrywaczu kłamstw. Nawet, jeśli wyrażą na to zgodę.

Mniej firm będzie musiało prowadzić pełną księgowość

Zwiększenie do 1,2 mln euro progu przychodów, obligującego do prowadzenia ksiąg rachunkowych, przewiduje złożony w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości.

Nie zawsze podatek płaci sprzedający

Przekazanie udziałów przez wspólnika innej osobie stwarza obowiązek podatkowy tylko dla zbywającego, chyba że cena zakupu udziałów różni się od wartości rynkowej.

Sprzedaż detaliczna w 2008 roku wzrośnie o 13 proc.

Ekonomiści uspokajają, że wolniejsza dynamika sprzedaży detalicznej z grudnia nie musi być początkiem trendu. W 2008 roku sprzedaż może zwiększyć się o kolejne 13 proc. po 16-proc. wzroście w 2007 roku.

Co hamuje rozwój przedsiębiorczości

Brak możliwości zawieszania działalności, liczne kontrole w firmach, uznaniowość w wydawaniu koncesji oraz przewlekłość postępowania sądowego to najważniejsze bariery hamujące rozwój firm.

Przedsiębiorcy będą mieli więcej czasu na przygotowanie i złożenie odwołań

Wydłużenie terminów na wnoszenie odwołań oraz wprowadzenie specjalnego okresu zawieszenia procedury przetargowej - przewiduje nowa dyrektywa Parlamentu Europejskiego.

To nie pracodawcy powołują rady pracowników

Od marca w mniejszych firmach zatrudniających co najmniej 50 osób będą powstawać rady pracowników. Pracodawcy nie muszą wprawdzie występować z inicjatywą ich tworzenia, ale do 23 lipca 2008 r. muszą poinformować pracowników o prawie ich powoływania.

Wyłączenie się z ubezpieczenia z datą wsteczną jest niemożliwe

Osoba prowadząca działalność gospodarczą nie może wyłączyć się z obowiązku przymusowego ubezpieczenia.

W urzędach pracy powstaną portale internetowe i call center

We wszystkich urzędach pracy na Podlasiu bezrobotni mogą kontaktować się telefonicznie z konsultantem i zostawić ofertę zatrudnienia w portalu internetowym. Takie rozwiązanie ma zostać wprowadzone w całej Polsce.

Zmiana opodatkowania usług finansowych

Dyrektywa 112 uniemożliwia firmom odliczanie VAT od usług finansowych i ubezpieczeniowych. Przepisy mają się zmienić za dwa lata.

BCC: przedsiębiorcy nie wystraszyli się sytuacji na giełdzie

Zdecydowana większość (94 proc.) przedsiębiorców, którzy inwestują na giełdzie, nie sprzedawało swoich akcji w związku z załamaniem na giełdach - wynika z sondażu Business Centre Club (BCC). Tylko 6 proc. przedsiębiorców próbowało w ostatnich dniach sprzedawać posiadane akcje - poinformował BCC w środę.

Nawet pięć lat więzienia będzie grozić za przyjęcie łapówki od konkurencji

Zatrudnionym na podstawie umów: zlecenia i o dzieło będzie grozić odpowiedzialność karna za działalność na szkodę przedsiębiorcy. Za nieuprawnione uzyskanie dostępu do informacji zapisanych na cudzym komputerze będzie można trafić do więzienia nawet na dwa lata.

System podatkowy Unii nie jest ziemią obiecaną

Przedsiębiorcy uważają, że wspólnotowy system podatkowy jest lepszy niż polski. To mylne przekonanie. Poddanie się woli ustawodawcy unijnego nie doprowadzi polskich podatników do ziemi obiecanej.

Premia technologiczna za nowoczesność

Bank Gospodarstwa Krajowego udzieli przedsiębiorcy premii technologicznej do 4 mln zł na spłatę kredytu technologicznego.

Każdy wierzyciel może zabezpieczyć pieniądze

Zastawem rejestrowym będzie można zabezpieczyć każdą wierzytelność. Sądy będą wydawać informacje, odpisy i zaświadczenia z rejestru zastawów drogą elektroniczną.

Orzeczenie nie może naruszać prawa do prywatności

Rzecznik praw obywatelskich chce, aby pracodawcy mieli ograniczony dostęp do wiedzy na temat stanu zdrowia niepełnosprawnego pracownika.

60 mln euro dotacji, ale tylko część dla przedsiębiorców

1 lutego rozpocznie się ostatni nabór wniosków o tzw. norweskie wsparcie. Do wzięcia jest ponad 60 mln euro.

Za mało polskich firm spełnia standardy równouprawnienia

Zbyt mało polskich firm spełnia standardy europejskie w zakresie polityki równości kobiet i mężczyzn - wynika z badania przeprowadzonego w związku z II edycją konkursu Firma Równych Szans.

PARP będzie przyjmował wnioski o dotacje dla firm w trybie ciągłym

Będzie rewolucyjna zmiana w sposobie ubiegania się o unijne dotacje dla firm. PARP zapowiada, że rezygnuje z zamkniętych konkursów i będzie przyjmować wnioski od przedsiębiorców non stop.

Pełnomocnictwa sprzed 2007 roku fiskus odrzuca

Od początku 2007 roku pełnomocnicy mogą podpisywać deklaracje za podatników. Eksperci uważają, że organy podatkowe nie mają prawa żądać nowych upoważnień. Raz wystawione pełnomocnictwo obowiązuje aż do momentu odwołania.

Przeliczanie transakcji będzie łatwiejsze

Zasady przeliczania operacji w walutach obcych zostaną ujednolicone z przepisami prawa podatkowego - przewiduje nowelizacja ustawy o rachunkowości.

Firmy wydadzą prawie 640 mln zł na outdoor

Rynek reklamy zewnętrznej wzrośnie w 2008 roku o kolejne 10 proc., co oznacza wydatki firm na reklamę na poziomie bliskim 640 mln zł wobec ponad 580 mln zł w 2007 roku.

Z członkiem zarządu umowę zawiera cała rada nadzorcza

Wypłata odszkodowania z zawartej umowy o zakazie konkurencji stanowi istotne obciążenie dla finansów spółki. O zaciągnięciu takiego zobowiązania powinna decydować cała rada nadzorcza.

Rząd nie zajmie się dzisiaj emeryturami dla 60-latków

Mimo zapowiedzi, rząd nie zajmie się dzisiaj projektem ustawy dającym prawo do emerytur 60-letnim mężczyznom. Resort pracy zapewnia, że trafi on pod obrady rządu za tydzień.

Oświadczenie można złożyć w urzędomacie

Aby nie stać w kolejkach w urzędzie skarbowym, oświadczenie o wyborze formy opodatkowania można wrzucić w specjalnym urzędomacie, który wyda potwierdzenie otrzymania dokumentu.

Płace w przedsiębiorstwach wzrosną o 10 proc.

 Jest 1,7 mln bezrobotnych, a jednocześnie pracodawcy alarmują, że nie mogą znaleźć pracowników. Jak to wytłumaczyć?

Stan budynku sprawdzą fachowcy

Właściciel i zarządca odpowiadają za zapewnienie bezpieczeństwa użytkowania obiektu budowlanego.

Będzie nowa ustawa akcyzowa

Plan prac Rady Ministrów na I półrocze 2008 roku przewiduje zmiany w podatkach, przede wszystkim w akcyzie.

Dwie podwyżki mogą wystarczyć

Jest szansa, że dwie podwyżki stóp wystarczą, by inflacja powróciła stopniowo do celu, czyli 2,5 proc.

Spółki powinny pamiętać o zgłoszeniu zmiany adresu

Spółki, które zmieniają siedzibę, nie mogą lekceważyć obowiązku zgłoszenia tego faktu do Krajowego Rejestru Sądowego.

Korzyści będą zależeć od liczby upoważnionych firm

Instytucja upoważnionego podmiotu gospodarczego ma poprawić efektywność obrotu towarowego. Wymierne korzyści będą jednak widoczne, gdy wszystkie przedsiębiorstwa tworzące łańcuch dostaw uzyskają ten status.

REKLAMA