REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Inflacja coraz bliżej 4 proc.

Wzrost cen w listopadzie okazał się wyższy od prognoz. Roczny wskaźnik inflacji wzrósł do 3,6 proc. z 3,0 proc. w październiku, a ekonomiści prognozują dalszy wzrost do 3,7-4,1 proc. w grudniu.

Wraca dialog biznes - rząd

Dwuetapowe czyszczenie prawa z przepisów utrudniających prowadzenie działalności gospodarczej i większa swoboda działania - to deklaracje złożone przez wicepremiera Waldemara Pawlaka na spotkaniu z przedsiębiorcami zorganizowanym przy udziale GP.

Obowiązki przy przejściu z ryczałtu na księgę podatkową

Od 1 stycznia 2008 r. zmaleje limit przychodów obowiązujący dla ryczałtu. Przychody w 2007 roku ponad 565,2 tys. zł oznaczają utratę prawa do ryczałtu. Po utracie ryczałtu podatnik będzie musiał prowadzić księgę podatkową.

Co czeka przedsiębiorców w 2008 roku

W 2008 roku zostanie znowelizowana ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. Wszystkie formalności związane z rozpoczęciem działalności załatwimy w jednym okienku.

REKLAMA

Inspektorowi nie wystarczy legitymacja

Przedsiębiorcy zrzeszeni w Krajowej Izbie Gospodarczej chcą likwidacji kontroli na podstawie legitymacji oraz ograniczenia czasu ich trwania.

PFRON dopłaci do wyposażenia miejsc pracy

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przekaże powiatom środki na zwrot kosztów zatrudnienia i wyposażenia miejsc pracy niepełnosprawnych

Preferencje przedłużone

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, które pozwoli od 2008 roku dalej stosować obniżone stawki VAT, m.in. na gastronomię i książki.

Jedno okienko będzie działać od 2008 roku

W ciągu tygodnia wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld przedstawi projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

REKLAMA

W grudniu warto wypłacić dwie pensje

Resort pracy nie wydał jeszcze rozporządzenia, które określi zasady refundacji składek na ZUS niepełnosprawnych pracowników w 2008 roku.

Upoważniony przedsiębiorca nie zastąpi agenta celnego

Obecnie obowiązujące przepisy nie uzależniają możliwości posiadania pozwolenia na stosowanie uproszczonej procedury celnej od posiadania statusu upoważnionego przedsiębiorcy. Nie zastąpi również instytucji agenta celnego.

Ministerstwo szuka sposobu, by firmy nie straciły dotacji na tworzenie miejsc pracy

Resort rozwoju chce pomóc przedsiębiorcom dotkniętym niekorzystną zmianą zasad wypłacania unijnych dotacji na nowe miejsca pracy. To efekt publikacji GP.

7-proc. wzrost gospodarka ma już za sobą

Gospodarka zwolni w 2008 roku, nawet do poniżej 4,5 proc. w I kwartale. Rosnące wynagrodzenia, popyt wewnętrzny i ceny żywności przyczynią się do wzrostu inflacji. Zmiany regulacyjne mogą poprawić obraz Polski w oczach zagranicznych inwestorów.

Wymóg posiadania korekty faktury jest niekonstytucyjny

Przepis, który w przypadku udzielenia rabatów już po wystawieniu faktury uzależnia odliczenie podatku od posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej, jest niezgodny z konstytucją.

Wszyscy pracownicy otrzymają wyższe płace netto

11,8 mln pracowników najemnych otrzyma w styczniu wyższe płace netto. Stanie się tak dzięki drugiemu etapowi redukcji składki rentowej. Zyskają też na niej samozatrudnieni i pracodawcy.

Urząd wyjaśni sprawę zanim wykreśli podatnika

Jeżeli zachodzi podejrzenie, że firma nie prowadzi działalności gospodarczej, urząd skarbowy musi to sprawdzić, zanim wykreśli podatnika z rejestru.

Odsetki od dopłat są neutralne podatkowo

Odsetki od dopłat wnoszonych nieterminowo przez udziałowców do spółki i od zwracanych przez spółkę, nie mogą być kosztem.

Kapitał zakładowy nie musi być wysoki

 Czy wprowadzenie w Polsce przy rejestracji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością bardzo niskiego wymogu kapitału zakładowego sprawdziłoby się, tak jak to jest w Irlandii? 

Przejście na księgi nie zmienia sposobu rozliczeń podatkowych

Spółki jawne, które od nowego roku przejdą na pełną księgowość, nie muszą zmieniać sposobu rozliczeń podatkowych wspólników.

Działamy, by wzrost inflacji był przejściowy

Wzrost cen żywności, szybki wzrost płac oraz możliwość osłabnięcia deflacji cen importu z krajów o niskich kosztach wytwarzania mogą wpływać na politykę pieniężną RPP.

Ułatwienia dla upoważnionych firm

Od początku 2008 roku zaczną obowiązywać przepisy o upoważnionych podmiotach gospodarczych. Firmy, które uzyskają taki status, skorzystają z wielu ułatwień celnych, m.in. będzie u nich mniej kontroli. Upoważnionym przedsiębiorcom będzie również łatwiej utrzymać w przyszłości konkurencyjną pozycję na rynku.

Przedsiębiorca musi dowieść, że klient nie ma racji

Od 21 grudnia przedsiębiorca będzie musiał udowodnić przed sądem, że nie wprowadził konsumenta w błąd. Klienci będą też mogli występować bezpośrednio z roszczeniami przeciwko przedsiębiorcom z tytułu nieuczciwych praktyk rynkowych.

Karta eksportowa będzie traktowana jak dowód rejestracyjny

NOWE PRAWO Od 25 grudnia dowód rejestracyjny będzie w Polsce podstawą do zarejestrowania samochodu kupionego w Unii. Resort infrastruktury zapewnia jednak, że do rejestracji wystarczy także karta eksportowa.

Obowiązują kwotowe limity kosztów

Dla członka zarządu lub rady nadzorczej spółki kapitałowej koszty uzyskania przychodów wynoszą 108,50 zł miesięcznie.

Akcyza na papierosy wzrośnie o 23,3 procent

Od 14 stycznia 2008 r. wzrośnie akcyza na wyroby tytoniowe. Stawka kwotowa podatku na papierosy będzie wyższa o ponad 10 zł, a stawka procentowa o ponad 4 proc.

Firmy muszą wdrażać w życie swoje wynalazki

Jeśli nie stać nas na opracowanie wynalazków, to musimy skoncentrować się na ich jak najlepszym zastosowaniu - mówił Sławomir Lachowski, prezes BRE Banku.

Zmiana zasad wypłacania dotacji będzie drogo kosztować przedsiębiorców

Nawet kilkaset tysięcy złotych mogą utracić przedsiębiorcy, którzy dostali unijne dotacje na tworzenie nowych miejsc pracy. Wszystko z powodu niekorzystnej zmiany zasad ich wypłacania, którą wprowadził resort gospodarki.

Można podwyższyć składkę i otrzymać większy zasiłek

ZUS nie może kwestionować wysokości składki chorobowej zadeklarowanej przez kobietę w ciąży, która prowadzi własną firmę, jeśli nie przekracza określonej ustawowo kwoty.

Trzeba uwzględnić podatek odroczony

Spółki, których sprawozdania za 2007 rok będą badane po raz pierwszy, muszą uwzględnić podatek odroczony - wyliczony za bieżący i poprzedni okres sprawozdawczy.

Czas na INTRASTAT

Do 10 grudnia podatnicy powinni przekazać zgłoszenia INTRASTAT. Jest to system statystyki obrotów handlowych między państwami UE.

Informacje o naborze będą jawne

ZMIANA PRAWA - Rady nadzorcze spółek z udziałem Skarbu Państwa mają być odpolitycznione. Ma to zapewnić publiczna procedura naboru kandydatów na takie stanowiska.

Po spłaceniu rat można żądać zwrotu weksli

Leasingodawca powinien oddać weksle stanowiące zabezpieczenie wykonania umowy. Aby uniknąć niepotrzebnych sporów, warto już w umowie ustalić, kiedy i w jaki sposób ma to nastąpić.

Na innowacje wydajemy za mało

Firmy przywiązują większą wagę do innowacyjności, ale nakłady na nią to wciąż niecałe 0,6 proc. PKB. Tylko Bułgaria, Cypr, Rumunia i Słowacja wydają w UE mniej niż Polska na badania i rozwój. Na razie tylko 10 proc. przedsiębiorstw uważa, że innowacyjność decyduje o ich pozycji na rynku.

Będzie refundacja za zagraniczne certyfikaty

Od przyszłego roku przedsiębiorcy będą mogli uzyskać dotację na pokrycie kosztów certyfikatu wymaganego dla towarów na rynkach zagranicznych. Pomoc może objąć nawet 50 proc. kosztów, do sumy 50 tys. złotych.

Cudzoziemcy będą mogli pracować pół roku bez zezwolenia

Polskie firmy będą mogły zatrudniać na sześć miesięcy Ukraińców, Rosjan i Białorusinów bez pozwolenia na pracę.

VAT: rozporządzenie przedłuży obowiązywanie niższych stawek

Resort finansów kończy pracę nad projektami rozporządzeń dotyczącymi przedłużenia stosowania preferencyjnych stawek VAT od 1 stycznia 2008 r. W przyszłym tygodniu rozporządzenia trafią do uzgodnień międzyresortowych.

Spory będą rozstrzygać profesjonalni arbitrzy

Odwołania w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego będą już rozpatrywać zawodowi arbitrzy. Wczoraj wicepremier Waldemar Pawlak przyjął ślubowanie członków Krajowej Izby Odwoławczej.

Usługi bankowe pod specjalnym nadzorem

Rada Ministrów przyjęła wczoraj strategię ochrony konsumenckiej na lata 2007 - 2009, która przewiduje rozwój internetowego i pozasądowego systemu rozstrzygania sporów konsumenckich.

Firmy w sieci: chętnych dużo, ale projektów mało

Duzi branżowi gracze i fundusze inwestycyjne coraz intensywniej będą szukać okazji do przejęć na rynku internetowym. Łatwo nie będzie, bo choć nie brakuje pieniędzy, trudno o ciekawe projekty.

Cudzoziemcy wolą pracę w szarej strefie

Mimo wprowadzania uproszczeń w procedurze zatrudniania obcokrajowców, system biurokratyczny skutecznie odstrasza potencjalnych pracodawców od ich legalnego zatrudniania.

Ekwiwalent zwolniony z podatku

Nie trzeba płacić podatku od ekwiwalentu wypłaconego przez pracodawcę pracownikowi, który używał w pracy własnej odzieży i obuwia roboczego.

Zeznania roczne będą przesyłane elektronicznie

Od nowego roku wszyscy podatnicy będą mogli przesyłać 39 rodzajów deklaracji podatkowych drogą elektroniczną, a od 1 kwietnia także zeznania podatkowe.

Za torebkę foliową trzeba będzie zapłacić

Władze niektórych miast chcą ograniczać wykorzystanie foliowych toreb w działalności handlowej. Jednak zdaniem wojewodów narusza to swobodę działalności gospodarczej.

Wystarczą jeszcze trzy podwyżki stóp

RPP powinna zakończyć cykl zacieśniania polityki pieniężnej do połowy 2008 roku. Konieczne są jeszcze trzy podwyżki stóp po 25 pkt bazowych.

Renciści z firmą muszą ponowne zgłosić się do ubezpieczenia

W przyszłym roku niepełnosprawni prowadzący działalność gospodarczą będą opłacać pełne składki na ubezpieczenie społeczne. Do 8 stycznia muszą wyrejestrować się z ubezpieczeń i ponownie zgłosić do ZUS.

Niezrealizowane transakcje nie stanowią kosztów

Umowy, które nie doszły do skutku, nie są rozliczane podatkowo.

Nie wszystkie towary muszą mieć wywieszkę z ceną

Sprzedawcy wyrobów odzieżowych oraz książek i czasopism nie będą musieli zamieszczać wywieszek o ich nazwach i cenach.

Inflacja w grudniu wzrośnie powyżej 3,5 proc.

Ceny w listopadzie były o 3,5 proc. wyższe niż przed rokiem - szacuje Ministerstwo Finansów. Ekonomiści dodają, że to nie koniec wzrostu cen i że inflacja w grudniu dojdzie do 3,7-3,8 proc.

Limitowane zwolnienie dla paczek

Paczki sfinansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, o wartości nieprzekraczającej 380 zł, są zwolnione z PIT.

W grudniu wyższe składki dla prowadzących firmy

W tym miesiącu przedsiębiorcy zapłacą wyższe składki na ubezpieczenie społeczne. Na obniżkę mogą liczyć dopiero od stycznia przyszłego roku.

Nie wiadomo, jak liczyć ryczałt

Nowe ryczałty samochodowe obowiązują od 14 listopada. Nie wiadomo, jakie stawki limitów stosować - stare czy nowe, a może obie. Eksperci są podzieleni: jedni są za stosowaniem obydwu, inni za nowymi.

REKLAMA