REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprawozdania będą bardziej użyteczne dla inwestorów

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Agnieszka Pokojska
Agnieszka Pokojska

REKLAMA

Wykazywane obecnie w sprawozdaniach firm dane szacunkowe często zniekształcają wynik finansowy. W celu wyeliminowania niedostatków podjęto prace nad nowym modelem międzynarodowej sprawozdawczości. Na podstawie przyszłych raportów spółek inwestorom łatwiej będzie podejmować istotne decyzje biznesowe.

Sprawozdania finansowe, zdaniem wielu analityków finansowych, w obecnej formie mają niezbyt dużą użyteczność dla inwestorów podejmujących ważne decyzji biznesowe. Potwierdzają to również liczne badania. Z tego względu Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (IASB) razem z amerykańską Radą Standardów Rachunkowości Finansowej (FASB) postanowiły opracować nowy, rewolucyjny model sprawozdawczości finansowej dla firm podlegających Międzynarodowym Standardom Rachunkowości (MSR). Ma on w większym stopniu spełniać potrzeby informacyjne odbiorców sprawozdań, głównie inwestorów i ich doradców.

REKLAMA

Rewolucja w sprawozdawczości

Jak twierdzi dr Radosław Ignatowski, adiunkt w Katedrze Rachunkowości Uniwersytetu Łódzkiego, nowy model w istotny sposób zmieni oblicze sprawozdawczości finansowej.

REKLAMA

- Nie będzie tradycyjnego rachunku zysków i strat, który do tej pory był bardzo krytykowany przez użytkowników. Całościowy wynik działalności firmy będzie prezentowany w innej formie - w podziale na działalność operacyjną, inwestycyjną i finansową - tak jak jest obecnie w cash flow. Ponadto będzie łączyć w sobie elementy wyniku finansowego okresu z zyskami i stratami ujmowanymi bezpośrednio w kapitałach własnych - twierdzi nasz rozmówca. Dodaje, że w bardzo wielu krajach zaczyna dominować biznesowy model sprawozdawczości finansowej, którego założenia opracowane zostały przede wszystkim przez analityków, a nie przez gremia księgowych.

Namiastką takiego modelu sprawozdawczości finansowej są wprowadzone ostatnio zmiany w MSR 1 (jeszcze nie zatwierdzone przez Komisję Europejską). Radosław Ignatowski twierdzi również, że zmiany powinny nastąpić w ciągu dwóch - trzech lat. Będą one skorelowane z tworzącymi się nowymi założeniami koncepcyjnymi sprawozdawczości finansowej, również opracowywanymi wspólnie z FASB.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Istotne zmiany w zasadach sprawozdawczości finansowej przynoszą także wprowadzone już w styczniu tego roku zmiany w MSR 27 i Międzynarodowym Standardzie Sprawozdawczości Finansowej 8 (MSSF 8) w zakresie sprawozdawczości skonsolidowanej grup kapitałowych. Jak kontrowersyjne są to zmiany, może świadczyć to, że sprzeciwiło się ich wprowadzeniu pięciu spośród 14 członków IASB - przypomina Radosław Ignatowski. Czy zmiany te zaakceptuje Unia Europejska, trudno obecnie przewidzieć, znając przecież bardzo krytyczne uwagi na temat nowego MSSF 8 - Segmenty operacyjne, którego przyjęcie do stosowania w Unii miało bardzo długi i burzliwy przebieg.

Brak harmonizacji

REKLAMA

Na ograniczoną użyteczność sprawozdań finansowych wskazuje także prof. Jerzy Gierusz, kierownik Katedry Rachunkowości Uniwersytetu Gdańskiego. Zwraca uwagę na fakt, że mimo wielu prac, które zostały wykonane w celu harmonizacji rachunkowości, sprawozdania finansowe nie zostały ujednolicone w skali światowej. Każda firma posługująca się MSR tworzy roczny raport według własnego uznania. Poszczególne międzynarodowe standardy podają wprawdzie zakres niezbędnych ujawnień, jednak ostateczna forma sprawozdania zależy od przedsiębiorstwa.

- W efekcie sprawozdania finansowe nie są porównywalne, co utrudnia podejmowanie decyzji przez inwestorów - twierdzi rozmówca. Dodaje, że wobec coraz szerszego wykorzystywania wartości godziwej jako podstawy wyceny, wynik finansowy przedsiębiorstwa składa się z dwóch jakościowo różnych elementów zysków/strat. Pierwszy z nich powstaje w wyniku realizowania np. transakcji sprzedaży wyrobów, usług, towarów. Drugi element powstaje w efekcie przeszacowań, np. nieruchomości inwestycyjnych, tworzenia/rozwiązywania rezerw, odpisów aktualizujących wartość aktywów, wyceny bilansowej rozrachunków w walutach obcych. Takie wartości szacunkowe mogą zniekształcać wynik finansowy. Zdaniem Jerzego Gierusza, sprawozdanie finansowe powinno jednoznacznie wyodrębniać oba te elementy, wskazując wpływ każdego z nich na ostateczny wynik finansowy przedsiębiorstwa.

Zmiany są potrzebne

Katarzyna Szaruga, biegły rewident, dyrektor departamentu audytu Europejskiego Centrum Audytu w Zabrzu, uważa, że działania zmierzające do opracowania nowego modelu sprawozdawczości finansowej dla firm podlegających MSR, który ujednoliciłby informacje zawarte w sprawozdaniach finansowych, należy ocenić pozytywnie, zwłaszcza z punktu widzenia inwestorów i ich doradców.

- Obecne sprawozdania finansowe nie zawsze dostarczają inwestorom tych danych, które są im potrzebne, lub też istotne informacje zostają ukryte wśród nadmiernych opisów technicznych czy informacji promocyjnych o spółce - twierdzi nasza rozmówczyni. Z uwagi na fakt, że sposób prezentacji niezbędnych ujawnień określonych w poszczególnych standardach zależy od spółki, sprawozdania finansowe różnych firm nie są porównywalne. Według eksperta jasność, przejrzystość i zwięzłość informacji o sytuacji finansowej i majątkowej spółek jest nadrzędną zasadą dla inwestorów. Nie zawsze jednak idzie w parze z zamiarami kierownictwa, które promuje spółkę, podkreśla osiągnięcia i szanse, a wśród nadmiaru informacji ukrywa zagrożenia lub negatywne zdarzenia.

- Nowy model sprawozdawczości dający inwestorom zestaw właściwych, jasnych i przejrzystych narzędzi do podejmowania decyzji biznesowych, będzie chronił ich interesy - dodaje Katarzyna Szaruga. Jednak opracowanie takich zasad sprawozdawczości może się okazać w praktyce bardzo trudne i pracochłonne. Inwestorzy są różni, mają różne punkty widzenia, preferencje i oczekiwania co do zakresu informacji ujawnianych w sprawozdaniach finansowych.

Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości razem z amerykańską Radą Standardów Rachunkowości Finansowej postanowiły opracować nowy model sprawozdawczości finansowej dla firm podlegających Międzynarodowym Standardom Rachunkowości.

Sprawozdawczość firm

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Susza rolnicza może w tym roku być wcześniej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że susza rolnicza może w tym roku rozwinąć się wcześniej. W raporcie podał także, ze prognozy dotyczące opadów są optymistyczne.

Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

REKLAMA

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

REKLAMA

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

REKLAMA