REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprawozdania będą bardziej użyteczne dla inwestorów

Agnieszka Pokojska
Agnieszka Pokojska

REKLAMA

Wykazywane obecnie w sprawozdaniach firm dane szacunkowe często zniekształcają wynik finansowy. W celu wyeliminowania niedostatków podjęto prace nad nowym modelem międzynarodowej sprawozdawczości. Na podstawie przyszłych raportów spółek inwestorom łatwiej będzie podejmować istotne decyzje biznesowe.

Sprawozdania finansowe, zdaniem wielu analityków finansowych, w obecnej formie mają niezbyt dużą użyteczność dla inwestorów podejmujących ważne decyzji biznesowe. Potwierdzają to również liczne badania. Z tego względu Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (IASB) razem z amerykańską Radą Standardów Rachunkowości Finansowej (FASB) postanowiły opracować nowy, rewolucyjny model sprawozdawczości finansowej dla firm podlegających Międzynarodowym Standardom Rachunkowości (MSR). Ma on w większym stopniu spełniać potrzeby informacyjne odbiorców sprawozdań, głównie inwestorów i ich doradców.

REKLAMA

Rewolucja w sprawozdawczości

Jak twierdzi dr Radosław Ignatowski, adiunkt w Katedrze Rachunkowości Uniwersytetu Łódzkiego, nowy model w istotny sposób zmieni oblicze sprawozdawczości finansowej.

REKLAMA

- Nie będzie tradycyjnego rachunku zysków i strat, który do tej pory był bardzo krytykowany przez użytkowników. Całościowy wynik działalności firmy będzie prezentowany w innej formie - w podziale na działalność operacyjną, inwestycyjną i finansową - tak jak jest obecnie w cash flow. Ponadto będzie łączyć w sobie elementy wyniku finansowego okresu z zyskami i stratami ujmowanymi bezpośrednio w kapitałach własnych - twierdzi nasz rozmówca. Dodaje, że w bardzo wielu krajach zaczyna dominować biznesowy model sprawozdawczości finansowej, którego założenia opracowane zostały przede wszystkim przez analityków, a nie przez gremia księgowych.

Namiastką takiego modelu sprawozdawczości finansowej są wprowadzone ostatnio zmiany w MSR 1 (jeszcze nie zatwierdzone przez Komisję Europejską). Radosław Ignatowski twierdzi również, że zmiany powinny nastąpić w ciągu dwóch - trzech lat. Będą one skorelowane z tworzącymi się nowymi założeniami koncepcyjnymi sprawozdawczości finansowej, również opracowywanymi wspólnie z FASB.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Istotne zmiany w zasadach sprawozdawczości finansowej przynoszą także wprowadzone już w styczniu tego roku zmiany w MSR 27 i Międzynarodowym Standardzie Sprawozdawczości Finansowej 8 (MSSF 8) w zakresie sprawozdawczości skonsolidowanej grup kapitałowych. Jak kontrowersyjne są to zmiany, może świadczyć to, że sprzeciwiło się ich wprowadzeniu pięciu spośród 14 członków IASB - przypomina Radosław Ignatowski. Czy zmiany te zaakceptuje Unia Europejska, trudno obecnie przewidzieć, znając przecież bardzo krytyczne uwagi na temat nowego MSSF 8 - Segmenty operacyjne, którego przyjęcie do stosowania w Unii miało bardzo długi i burzliwy przebieg.

Brak harmonizacji

REKLAMA

Na ograniczoną użyteczność sprawozdań finansowych wskazuje także prof. Jerzy Gierusz, kierownik Katedry Rachunkowości Uniwersytetu Gdańskiego. Zwraca uwagę na fakt, że mimo wielu prac, które zostały wykonane w celu harmonizacji rachunkowości, sprawozdania finansowe nie zostały ujednolicone w skali światowej. Każda firma posługująca się MSR tworzy roczny raport według własnego uznania. Poszczególne międzynarodowe standardy podają wprawdzie zakres niezbędnych ujawnień, jednak ostateczna forma sprawozdania zależy od przedsiębiorstwa.

- W efekcie sprawozdania finansowe nie są porównywalne, co utrudnia podejmowanie decyzji przez inwestorów - twierdzi rozmówca. Dodaje, że wobec coraz szerszego wykorzystywania wartości godziwej jako podstawy wyceny, wynik finansowy przedsiębiorstwa składa się z dwóch jakościowo różnych elementów zysków/strat. Pierwszy z nich powstaje w wyniku realizowania np. transakcji sprzedaży wyrobów, usług, towarów. Drugi element powstaje w efekcie przeszacowań, np. nieruchomości inwestycyjnych, tworzenia/rozwiązywania rezerw, odpisów aktualizujących wartość aktywów, wyceny bilansowej rozrachunków w walutach obcych. Takie wartości szacunkowe mogą zniekształcać wynik finansowy. Zdaniem Jerzego Gierusza, sprawozdanie finansowe powinno jednoznacznie wyodrębniać oba te elementy, wskazując wpływ każdego z nich na ostateczny wynik finansowy przedsiębiorstwa.

Zmiany są potrzebne

Katarzyna Szaruga, biegły rewident, dyrektor departamentu audytu Europejskiego Centrum Audytu w Zabrzu, uważa, że działania zmierzające do opracowania nowego modelu sprawozdawczości finansowej dla firm podlegających MSR, który ujednoliciłby informacje zawarte w sprawozdaniach finansowych, należy ocenić pozytywnie, zwłaszcza z punktu widzenia inwestorów i ich doradców.

- Obecne sprawozdania finansowe nie zawsze dostarczają inwestorom tych danych, które są im potrzebne, lub też istotne informacje zostają ukryte wśród nadmiernych opisów technicznych czy informacji promocyjnych o spółce - twierdzi nasza rozmówczyni. Z uwagi na fakt, że sposób prezentacji niezbędnych ujawnień określonych w poszczególnych standardach zależy od spółki, sprawozdania finansowe różnych firm nie są porównywalne. Według eksperta jasność, przejrzystość i zwięzłość informacji o sytuacji finansowej i majątkowej spółek jest nadrzędną zasadą dla inwestorów. Nie zawsze jednak idzie w parze z zamiarami kierownictwa, które promuje spółkę, podkreśla osiągnięcia i szanse, a wśród nadmiaru informacji ukrywa zagrożenia lub negatywne zdarzenia.

- Nowy model sprawozdawczości dający inwestorom zestaw właściwych, jasnych i przejrzystych narzędzi do podejmowania decyzji biznesowych, będzie chronił ich interesy - dodaje Katarzyna Szaruga. Jednak opracowanie takich zasad sprawozdawczości może się okazać w praktyce bardzo trudne i pracochłonne. Inwestorzy są różni, mają różne punkty widzenia, preferencje i oczekiwania co do zakresu informacji ujawnianych w sprawozdaniach finansowych.

Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości razem z amerykańską Radą Standardów Rachunkowości Finansowej postanowiły opracować nowy model sprawozdawczości finansowej dla firm podlegających Międzynarodowym Standardom Rachunkowości.

Sprawozdawczość firm

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA