REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tani import zwiększy konkurencję na polskim rynku

Mirek Kuk

REKLAMA

Osłabienie dolara oznacza tańszy import, ale też większe ryzyko spowolnienia światowej i polskiej gospodarki.

Dolar jest walutą rozliczeniową częściej w przypadku polskiego importu niż eksportu. W szczególnie dobrej sytuacji mogą znajdować się firmy, które importują surowce w dolarach, a swoje produkty eksportują, rozliczając się w euro.

REKLAMA

- Słaby dolar rekompensuje nieco umacniającego się złotego w stosunku do euro - mówi Michał Malina z Grupy Kęty.

- W naszym przypadku około 30-35 proc. kosztów to koszty dolarowe, sprzedaż w amerykańskiej walucie to zaledwie 5 proc. przy eksporcie w euro sięgającym 50 proc. sprzedaży - dodaje.

Od lipca 2007 r. dolar osłabił się z poziomu 2,76 zł do 2,23 zł wczoraj.

Według prognoz GP kurs dolara na koniec czerwca wyniesie 2,42 zł, a na koniec grudnia 2,49 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ale zmiany kursów walutowych dotyczą nie tylko eksporterów, bo spółki sprzedające swoje towary w kraju muszą liczyć się z konkurencją w postaci coraz tańszego importu.

REKLAMA

- Import zwiększa konkurencję na rynku krajowym. Czynniki te nadal będą negatywnie wpływały na firmy w I i II kwartale 2008 r., co może oznaczać konieczność dalszego rewidowania prognoz w dół - mówi Michał Marczak, analityk DI BRE Banku.

Wpływ słabego dolara na ceny paliw nie jest jednoznaczny. Z jednej strony import ropy rozliczany jest w dolarach, ale z drugiej słabość amerykańskiej waluty przyczynia się do wzrostu cen tego surowca.

- Na świecie za ropę płaci się dolarami, więc OPEC odrabia straty dzięki wyższej cenie ropy - mówi Maciej Grabowski z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.

Słaba kondycja dolara osłabia także amerykański popyt, który napędza gospodarkę światową.

- To pośrednio może wpłynąć na wzrost PKB w Polsce poprzez możliwe osłabienie eksportu - mówi Maciej Grabowski. Negatywnie może się odbić na wielkości inwestycji bezpośrednich.

- Inwestycje w dolarach stają się droższe, dodatkowo przynoszą mniejszą stopę zwrotu - dodaje ekspert IBnGR.

Ekspertci oceniają, że przyszłość dolara zależy m.in. od posunięć największych banków centralnych. Złoty natomiast może słabnąć.

- Polska jest postrzegana jako kraj stosunkowo bezpieczny na tle innych rynków wschodzących. Jeżeli sytuacja na świecie zacznie się uspokajać, część inwestorów może zacząć realizować zyski na złotówce i nabywać inne waluty, które się najbardziej osłabiły - mówi Michał Marczak.

MIREK KUK

miroslaw.kuk@infor.pl

OPINIE

GRZEGORZ MALISZEWSKI

Bank Millennium

W krótkim czasie stopy w USA mogą spaść do poziomu 1 proc. Z drugiej strony wysoka inflacja w strefie euro może sprawić, że EBC nie będzie obniżał stóp procentowych. Dysparytet stóp między głównymi gospodarkami będzie narastał i sprzyjał słabnięciu dolara. Koniec roku może przynieść pewną stabilizację, dolar może powrócić na ścieżkę wzrostową, ale to będzie powrót z wysokich poziomów. Naszym zdaniem na koniec roku kurs euro/dolara wyniesie 1,4960.

MARCIN GROTEK

Raiffeisen Bank

Sądzimy, że EBC do końca roku obniży stopy o 50 pb., co spowoduje ostrą korektę w kursie euro/dolara - bardziej atrakcyjna stanie się amerykańska waluta. Poza tym ostatnie nagromadzenie złych informacji zza oceanu sprawia, że trudno sobie wyobrazić, by było gorzej. Dlatego oczekujemy umocnienia dolara, na koniec roku do poziomu 1,3750 za euro.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA