REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Transgraniczne połączenia przedsiębiorstw będą możliwe

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata

REKLAMA

Kodeks spółek handlowych zostanie uzupełniony o przepisy umożliwiające łączenie się spółek kapitałowych.

ZMIANA PRAWA

REKLAMA

Sejmie odbyło się wczoraj drugie czytanie projektu nowelizacji kodeksu spółek handlowych (głosowanie jutro). Projekt określa zasady, na jakich będą mogły łączyć się nie tylko spółki publiczne, lecz wszystkie spółki kapitałowe. Zgodnie z implementowaną Dziesiątą Dyrektywą przesłanki transgranicznego łączenia się krajowej spółki kapitałowej ze spółką kapitałową, która ma siedzibę w innym państwie unijnym, nie mogą być bardziej restrykcyjne niż obowiązujące przy łączeniu się spółek krajowych.

Warunki połączenia

Zdaniem profesora Stanisława Sołtysińskiego, dlatego spółka przyjmująca lub nowo zawiązana musi spełniać wymogi obowiązujące w tym państwie, w którym znajduje się statutowa siedziba łączących się spółek.

Istotnym warunkiem połączenia się spółek będzie wspólny plan połączenia transgranicznego. Ma być on ogłaszany odrębnie przez spółki podlegające prawu państwa członkowskiego. Natomiast w przypadku łączeń krajowych nie będzie potrzeby ogłaszania planu połączeń odrębnie przez każdą ze spółek uczestniczących w łączeniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Więcej niż jedna spółka

Projekt reguluje też sprawę łączenia transgranicznego, w którym weźmie udział więcej niż jedna spółka krajowa. Przewiduje, że należy wówczas umożliwić tym spółkom wspólne ogłoszenie planu połączenia na takich zasadach, jak w przypadku łączenia krajowego.

Plan trzeba ogłosić przynajmniej na miesiąc przed datą zgromadzenia wspólników, na którym zostanie podjęta uchwała o połączeniu transgranicznym.

Projekt zawiera też przepisy chroniące wierzycieli w razie łączeń krajowych. Przewiduje odrębny zarząd majątkiem połączonych spółek i przyznaje wierzycielom prawo żądania zabezpieczenia niewymagalnych roszczeń.

Ochrona wierzycieli

W projekcie zaproponowano, aby majątek połączonych spółek był zarządzany oddzielnie aż do dnia zaspokojenia lub zabezpieczenia wierzycieli z okresu przed połączeniem, pod warunkiem że w ciągu sześciu miesięcy od ogłoszenia o połączeniu zażądali zapłaty. Gdy zaś spółki były odrębnie zarządzane, to wierzyciele mieliby pierwszeństwo zaspokajania z majątku tej spółki, którą można uznać za pierwotną dłużniczkę. Mogliby wyegzekwować swoje roszczenia przed wierzycielami pozostałych łączących się spółek. Natomiast wierzyciele w ciągu sześciu miesięcy od ogłoszenia o połączeniu będą mogli domagać się zabezpieczenia swoich roszczeń, pod warunkiem że uprawdopodobnią zagrożenie swoich roszczeń z powodu planowanego połączenia.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

REKLAMA

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

REKLAMA