REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Relacje z meczów w pubach tylko z licencją

Łukasz Kuligowski
Łukasz Kuligowski

REKLAMA

Właściciele pubów mogą pozwalać na oglądanie meczów piłkarskich swoim gościom tylko wtedy, gdy mają licencję od nadawcy sygnału. Umowa podpisana z ZAiKS-em nie wystarczy.

Mecze piłkarskie można oglądać np. w pubie, jeżeli właściciel lokalu wykupił odpowiednią licencję u nadawcy, który ma prawa do transmisji. Tak już było podczas poprzednich mistrzostw świata w piłce nożnej, kiedy to telewizja Polsat udostępniała takie licencje właścicielom lokali. Inaczej wygląda sprawa z meczami Ekstraklasy w Cyfrze Plus. Stacja ta nie przewiduje licencji na publiczne transmisje meczów. Oznacza to, że niektóre lokale narażają się na odpowiedzialność prawną. Wykupienie licencji w ZAiKS nie jest równoznaczne z pozwoleniem na oglądanie telewizji w miejscach publicznych.

REKLAMA

Wspólne oglądanie

Paweł Wójcik, sekretarz redakcji Polsatu Sport zapewnia, że nie ma przeszkód, by w pubie przy piwie oglądać mecze piłkarskie. Będzie to możliwe podczas zbliżających się mistrzostw Europy w piłce nożnej.

- Cyfrowy Polsat dawał już takie licencje lokalom, które zezwalały na publicznie prezentowanie meczów piłkarskich - twierdzi Paweł Wójcik. Licencje te jednak są ograniczone tylko do transmisji konkretnej imprezy sportowej.

Takiej możliwości nie mają jednak fani polskiej Ekstraklasy, do której prawa ma Canal Plus, gdyż w tym przypadku nie istnieje licencja, która pozwalałaby transmitować mecze w publicznych miejscach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Jeśli ktoś rozpowszechnia sygnał platformy cyfrowej Cyfra Plus w pubie, narusza postanowienia naszego regulaminu i umowy o abonament - mówi Marta Jóźwiak, rzecznik prasowy Canal Plus.

Tłumaczy, że Canal Plus świadczy usługi dla odbiorców indywidualnych.

REKLAMA

- Nie możemy wyrazić zgody na udostępnianie sygnału osobom trzecim czy też jego publiczne rozpowszechnianie. Wynika to z faktu, że Canal Plus Cyfrowy nabywa od licencjodawców prawa do programów w określonym zakresie. Nie może więc dowolnie dysponować nimi, tym bardziej nie może wyrażać zgody, aby sygnał udostępniany był w inny sposób niż wynika z umowy - wyjaśnia Marta Jóźwiak.

- Nie jest wykluczone, że w następnym sezonie, jak już na mocy nowej umowy na prawa telewizyjne powstanie nowy kanał poświęcony rozgrywkom polskiej ligi, uda się w porozumieniu z Ekstraklasą taką ofertę przygotować - dodaje.

Policja może sprawdzić

Policja może sprawdzić, czy lokal ma prawo do prezentowania transmisji telewizyjnych swoim gościom. Konsekwencje nielegalnych prezentacji mogą być poważne.

Zgodnie z art. 116 prawa autorskiego za rozpowszechnianie sygnału bez uprawnienia lub niezgodnie z umową grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch. Jeżeli zostanie wykazane, że było to robione w celu osiągnięcia korzyści, to wówczas można trafić do więzienia nawet na trzy lata.

ZAiKS nie wystarczy

Zgodnie ze zmienionym w zeszłym roku art. 24 prawa autorskiego publiczne słuchanie radia czy oglądanie telewizji, np. w miejscu pracy, jest dozwolone pod warunkiem nieosiągania korzyści majątkowych.

- Niezależnie od praw autorskich do utworów, jakimi są filmy czy piosenki, istnieją jeszcze prawa stacji nadawczych. Taki nadawca może zezwolić na reemisję programu np. w sieci kablowej. Jednak nie musi się on godzić na to, by coś, co jest przeznaczone dla indywidualnych odbiorców, było udostępniane w miejscach publicznych - mówi Andrzej Kuśmierczyk, dyrektor Wydziału Licencji i Inkasa w ZAiKS. Większość pubów ma podpisane umowy z ZAiKS-em, dzięki czemu ich właściciele mogą gościom odtwarzać np. muzykę. Jednak w przypadku sygnału samej telewizji, np. podczas meczu piłkarskiego, w grę wchodzą prawa pokrewne stacji nadawczych.

Umowa z ZAiKS

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Łukasz Kuligowski

lukasz.kuligowski@infor.pl

Podstawa prawna

• Ustawa z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2006 r. nr 90, poz. 631 z późn. zm.).

OPINIA

Dorota Bryndal

radca prawny, wspólnik w kancelarii Gessel

Posiadacze urządzeń służących od odbioru programów radiowych lub telewizyjnych mogą odbierać utwory nawet wtedy, gdy urządzenia te są w miejscach ogólnodostępnych z zastrzeżeniem jednak, iż nie łączy się to z osiąganiem korzyści majątkowych. Ograniczenia mogą wynikać z warunków umowy z nadawcą telewizyjnym, na podstawie której posiadacz urządzenia korzysta z prawa dostępu do oferty telewizyjnej nadawcy, ich naruszenie prowadzi do odpowiedzialności kontraktowej. W takim przypadku powoływanie się przez właścicieli pubów na umowy z organizacjami zbiorowego zarządzania prawami autorskimi to za mało. Natomiast o odpowiedzialności karnej właścicieli pubów za rozpowszechnianie cudzego utworu bez zezwolenia przesądza przekroczenie zakresu dozwolonego użytku skutkujące uzyskaniem korzyści majątkowej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA