reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Kiedy przedsiębiorcom będzie lżej

Kiedy przedsiębiorcom będzie lżej

Dobre wieści dla 3,5 miliona przedsiębiorców. Jest szansa na zmianę dyskryminujących ich przepisów. Czy wreszcie prowadzący własny biznes doczekają się pełnego prawa do zasiłku opiekuńczego oraz prawa do urlopu wychowawczego i zawieszenia działalności?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Projekt zmieniający ustawę o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa to skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Ten w zeszłym roku uznał za niezgodny z konstytucją przepis, który przyznawał zasiłek opiekuńczy wyłącznie osobom ubezpieczonym obowiązkowo, czyli pracownikom na etatach. Prawa do zasiłku nie mieli ci, którzy ubezpieczali się dobrowolnie, czyli wykonywali pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy-zlecenia lub prowadząc pozarolniczą działalność gospodarczą.

Kiedy i komu zgodnie z obecną ustawą przysługuje zasiłek opiekuńczy? Ubezpieczony - tylko ten na etacie - dostaje go np. jeżeli nie jest w stanie pracować, bo musi opiekować się zdrowym dzieckiem do ośmiu lat z powodu np. nieprzewidzianego zamknięcia szkoły albo poważnej choroby małżonka, który dotychczas stale opiekował się dzieckiem. Zasiłek przysługuje też m.in. w przypadku konieczności opiekowania się chorym dzieckiem w wieku do 14 lat lub innym chorym członkiem rodziny.

Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego, uzasadniając wyrok, uznali ustawę za przykład dyskryminacji. Podkreślili, że jest oderwana od zasady przyznawania zasiłków i celu ich wprowadzenia. Składka na ubezpieczenie chorobowe jest przecież finansowana w całości z pieniędzy samych ubezpieczonych - bez względu na to, czy są ubezpieczeni dobrowolnie, czy obowiązkowo. Jednakowy jest też sposób ustalania wysokości tej składki. Dlatego przyznawanie prawa do korzystania z zasiłku jednej grupie, a odmawianie go drugiej narusza konstytucyjną zasadę równości.

Senator Mieczysław Augustyn: - Nie może być tak, że ktoś opłaca składki, a nie ma prawa korzystać z wynikających z tego uprawnień. Dlatego Trybunał nie ograniczył się jedynie do nakazania zmiany ustawy, ale wskazał na dyskryminację przedsiębiorców i zażądał zmiany tego stanu rzeczy.

Po publikacji wyroku, czyli od 16 marca 2007 roku, dobrowolnie ubezpieczonym należy się już zasiłek opiekuńczy w przypadku opieki nad chorym dzieckiem i innym chorym członkiem rodziny. Wyrok nie reguluje jednak kwestii opieki nad zdrowym dzieckiem do lat ośmiu i jak na razie zasiłek za taką opiekę przedsiębiorcom nie przysługuje.

- Planowana nowelizacja przyznaje zasiłek opiekuńczy przedsiębiorcom także w tym przypadku - mówi Wojciech Kolasiński, specjalista od prawa pracy i ubezpieczeń społecznych w kancelarii prawnej Renata Urowska i Wspólnicy.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

gazeta.pl
Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama