reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > 35 tys. zł na wyposażenie stanowisk pracy w firmach

35 tys. zł na wyposażenie stanowisk pracy w firmach

W ciągu niecałych dwóch miesięcy samorządy zwróciły pracodawcom 3,6 mln zł, które przeznaczyli na wyposażenie miejsc pracy niepełnosprawnych.


Od 7 listopada 2007 r. pracodawcy, którzy chcą zatrudnić niepełnosprawnego bezrobotnego, mogą otrzymywać zwrot kosztów wyposażenia jego miejsca pracy. Z kolei niepełnosprawni zakładający własną firmę mają prawo do dofinansowania na rozpoczęcie takiej działalności. Nowe formy pomocy cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno firm, jak i samych niepełnosprawnych. Z danych Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) wynika, że do końca 2007 r. (a więc w ciągu niecałych dwóch miesięcy) wnioski o zwrot kosztów wyposażenia miejsc pracy złożyło 102 pracodawców. Fundusz za pośrednictwem samorządów powiatowych zwróci im 3,6 mln zł. Dla porównania w całym 2007 roku tylko 83 pracodawców skorzystało z refundacji kosztów przystosowania miejsca pracy niepełnosprawnego pracownika. Fundusz wypłacił im 2,8 mln zł. Ta forma pomocy jest dla pracodawców mniej atrakcyjna.

- Wyposażenie stanowiska ma inne znaczenie niż przystosowanie. Umożliwia np. refundację kosztów zakupu komputera dla niepełnosprawnego pracownika - mówi Urszula Michałowska z Centrum Mody w Nadarzynie, która sama ubiegała się o środki z PFRON.

Zainteresowaniem niepełnosprawnych cieszy się natomiast jednorazowe dofinansowanie do rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej. W ciągu niecałych dwóch ostatnich miesięcy ubiegłego roku 83 niepełnosprawnych przedsiębiorców otrzymało z Funduszu łącznie 2,7 mln zł. Do korzystania z nowych form pomocy na pewno zachęca ich wysokość. Pracodawcy, którzy ubiegali się w 2007 roku o refundację kosztów wyposażenia miejsc pracy niepełnosprawnego pracownika, otrzymali średnio po 35,2 tys. zł. Z kolei średnia wysokość dopłat do założenia swojej firmy wyniosła 31,3 tys. zł.

Warto pamiętać, że w 2007 roku nie wszystkie samorządy wypłacały pieniądze na wyposażenie miejsc pracy lub założenie firmy. Pomoc otrzymali tylko niepełnosprawni i przedsiębiorcy z tych powiatów, które do 7 listopada nie wydały jeszcze wszystkich pieniędzy na rehabilitację i szybko zmieniły ubiegłoroczne uchwały w sprawie podziału środków z PFRON.

Łukasz Guza

lukasz.guza@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria finansowo-rachunkowa Monika Zwolańska

Rachunkowość spółek i organizacji pozarządowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama