| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Opóźnia się start unijnego wsparcia dla przedsiębiorców

Opóźnia się start unijnego wsparcia dla przedsiębiorców

Resort gospodarki zakończył pracę nad rozporządzeniem, które umożliwi PARP rozpisanie konkursu na regionalne instytucje przyjmujące wnioski.


Minister gospodarki podpisał rozporządzenie, które pozwoli Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości wybrać nowe regionalne instytucje finansujące. To w nich przedsiębiorcy mają składać wnioski m.in. o dotacje inwestycyjne w Działaniu 4.4. programu Innowacyjna Gospodarka. Rozporządzenie może zostać opublikowane jeszcze w tym tygodniu.

- Po siedmiu dniach ma wejść w życie i będziemy mogli przystąpić od ogłaszania konkursów - mówi GP Paulina Czernicka z PARP.

Do wybrania będzie 16 RIF. Termin składania ofert ma nie być krótszy niż 21 dni, a wybór ma się zakończyć w ciągu 90 dni od ogłoszenia konkursu, więc przedsiębiorcy mogą czekać nawet do czerwca na możliwość złożenia wniosków.

Z przygotowywanych przez resort rozwoju kryteriów oceny wynika, że w przypadku dotacji inwestycyjnych w Działaniu 4.4 PO IG aplikacje o dotacje będą musiały zostać złożone w RIF. Wniosek przedsiębiorca będzie mógł złożyć w wersji elektronicznej, podpisanej kwalifikowanym podpisem elektronicznym, lub w wersji papierowej.

Nadal nie wiadomo, co z drugim dokumentem, który umożliwi PARP rozpisanie konkursów. Chodzi o rozporządzenie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego określające warunki udzielania pomocy publicznej. Miało wejść w życie jeszcze w lutym, możliwe, że ujrzy ono światło dzienne pod koniec marca. Możliwe, że MRR nie będzie czekało na ostateczny wybór RIF-ów. Wówczas konkursy mogłyby ruszyć w kwietniu.Takie rozwiązanie oznaczałoby, że firmy musiałby składać wnioski bezpośrednio w PARP, która siedzibę ma w Warszawie.

Z informacji GP wynika, że resort kończy pracę nad nowym harmonogramem konkursów w programach krajowych. Zapowiada się przesuwanie terminów w porównaniu z opublikowanymi w połowie lutego (wsparcie dla przedsiębiorstw miało ruszyć w marcu, dotacje na badania naukowe nawet w I połowie marca). W tym miesiącu miały także rozpocząć się konkursy na wsparcie inwestycji wodno-kanalizacyjnych w programie Infrastruktura i Środowisko.

Mariusz Gawrychowski

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

RT Tax Poland

Założona w 2000 roku firma jest obecnie jednym ze światowych liderów. Oferuje usługi zwrotu podatku dla osób, które pracowały za granicą. RT Tax posiada około 400 przedstawicielstw w 40 krajach na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK