REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rada musi otrzymywać informacje od firmy

Izabela Rakowska-Boroń

REKLAMA

Pracodawca musi przekazać radzie pracowników informacje o kosztach zatrudnienia pracowników tymczasowych. Tak zdecydował sąd, do którego wpłynęła skarga, od członków rady.

Dyrektor Fabryki Samochodów Osobowych w Warszawie musi przekazać radzie pracowników informacje, o które się do niego zwróciła. Tak nakazał Sąd Rejonowy Warszawa Praga-Północ. To pierwsza tego typu sprawa od czasu wejścia w życie ustawy z 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji (Dz.U. nr 79, poz. 550). Obowiązuje ona od 25 maja 2006 r.

REKLAMA

FSO zatrudniało dużą liczbę pracowników tymczasowych. To zaniepokoiło pracowników fabryki.

REKLAMA

- Poprosiliśmy pracodawcę o udzielenie informacji o pełnych kosztach zatrudnienia takich pracowników, ale jej nie otrzymaliśmy. Dlatego w ubiegłym roku wystąpiliśmy do sądu w związku z naruszeniem przepisów przez pracodawcę - mówi Ireneusz Jóźwiak z NSZZ Solidarność FSO i sekretarz rady pracowników w tym zakładzie pracy.

Sąd uznał, że wniosek pracowników jest zasadny. Nakazał pracodawcy udzielenie radzie informacji o pełnych kosztach zatrudniania pracowników tymczasowych. Nie przychylił się do argumentacji pracodawcy, który twierdził, że odmówił udzielenia informacji, ponieważ sądził, że mogłoby to zakłócić działalność przedsiębiorstwa albo narazić je na znaczącą szkodę. Zgodnie z zaleceniami sądu, rada musi jednak potraktować zdobyte dane jako poufne.

W opinii Stefana Porteta, dyrektora generalnego SPartner, firmy doradczej współpracującej z organizacjami pracowników, pracodawcy mogą nie chcieć przekazywać pewnych informacji o firmie, ponieważ ustawa o tzw. radach pracowników nie precyzuje jasno prawa rad do takich informacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- W polskiej ustawie, w przeciwieństwie do regulacji prawnych tego typu obowiązujących w innych krajach UE, nie określono, jakiego rodzaju dokumentu może domagać się od pracodawcy rada pracowników - wskazuje Stefan Portet.

To pracodawca i rada, w porozumieniu zawieranym na początku jej działalności, mają określić zakres informacji, jakie będą przekazywane. Ustawa wskazuje tylko, że pracodawca musi informować członków rady o działalności i strukturze ekonomicznej firmy oraz przewidywanych w tym zakresie zmianach, o stanie, strukturze i przewidywanych zmianach zatrudnienia oraz działaniach mających na celu utrzymanie dotychczasowego jego poziomu. Musi ich także informować o działaniach, które mogą powodować istotne zmiany w organizacji pracy lub podstawach zatrudnienia. Jeśli zatai takie informacje, wówczas może być ukarany karą ograniczenia wolności lub grzywny. Takich konsekwencji mogą się spodziewać także pracodawcy, którzy utrudniają lub blokują utworzenie rad pracowników, nie przekazują jej informacji o firmie albo dyskryminują członków rady.

IZABELA RAKOWSKA-BOROŃ

izabela.rakowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA