REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rada musi otrzymywać informacje od firmy

Izabela Rakowska-Boroń

REKLAMA

Pracodawca musi przekazać radzie pracowników informacje o kosztach zatrudnienia pracowników tymczasowych. Tak zdecydował sąd, do którego wpłynęła skarga, od członków rady.

Dyrektor Fabryki Samochodów Osobowych w Warszawie musi przekazać radzie pracowników informacje, o które się do niego zwróciła. Tak nakazał Sąd Rejonowy Warszawa Praga-Północ. To pierwsza tego typu sprawa od czasu wejścia w życie ustawy z 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji (Dz.U. nr 79, poz. 550). Obowiązuje ona od 25 maja 2006 r.

REKLAMA

FSO zatrudniało dużą liczbę pracowników tymczasowych. To zaniepokoiło pracowników fabryki.

REKLAMA

- Poprosiliśmy pracodawcę o udzielenie informacji o pełnych kosztach zatrudnienia takich pracowników, ale jej nie otrzymaliśmy. Dlatego w ubiegłym roku wystąpiliśmy do sądu w związku z naruszeniem przepisów przez pracodawcę - mówi Ireneusz Jóźwiak z NSZZ Solidarność FSO i sekretarz rady pracowników w tym zakładzie pracy.

Sąd uznał, że wniosek pracowników jest zasadny. Nakazał pracodawcy udzielenie radzie informacji o pełnych kosztach zatrudniania pracowników tymczasowych. Nie przychylił się do argumentacji pracodawcy, który twierdził, że odmówił udzielenia informacji, ponieważ sądził, że mogłoby to zakłócić działalność przedsiębiorstwa albo narazić je na znaczącą szkodę. Zgodnie z zaleceniami sądu, rada musi jednak potraktować zdobyte dane jako poufne.

W opinii Stefana Porteta, dyrektora generalnego SPartner, firmy doradczej współpracującej z organizacjami pracowników, pracodawcy mogą nie chcieć przekazywać pewnych informacji o firmie, ponieważ ustawa o tzw. radach pracowników nie precyzuje jasno prawa rad do takich informacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- W polskiej ustawie, w przeciwieństwie do regulacji prawnych tego typu obowiązujących w innych krajach UE, nie określono, jakiego rodzaju dokumentu może domagać się od pracodawcy rada pracowników - wskazuje Stefan Portet.

To pracodawca i rada, w porozumieniu zawieranym na początku jej działalności, mają określić zakres informacji, jakie będą przekazywane. Ustawa wskazuje tylko, że pracodawca musi informować członków rady o działalności i strukturze ekonomicznej firmy oraz przewidywanych w tym zakresie zmianach, o stanie, strukturze i przewidywanych zmianach zatrudnienia oraz działaniach mających na celu utrzymanie dotychczasowego jego poziomu. Musi ich także informować o działaniach, które mogą powodować istotne zmiany w organizacji pracy lub podstawach zatrudnienia. Jeśli zatai takie informacje, wówczas może być ukarany karą ograniczenia wolności lub grzywny. Takich konsekwencji mogą się spodziewać także pracodawcy, którzy utrudniają lub blokują utworzenie rad pracowników, nie przekazują jej informacji o firmie albo dyskryminują członków rady.

IZABELA RAKOWSKA-BOROŃ

izabela.rakowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA