| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zagraniczne firmy bez wpisu do KRS

Zagraniczne firmy bez wpisu do KRS

Przedsiębiorcy z Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego będą mogli na terytorium Polski czasowo świadczyć usługi bez konieczności wpisu do rejestru przedsiębiorców w KRS i do ewidencji działalności gospodarczej.


ZMIANA PRAWA

Ministerstwo Gospodarki przygotowało projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, który przewiduje istotne zmiany w rejestracji przedsiębiorców z państw Unii, EOG oraz Szwajcarii. Będą oni mogli na terytorium Polski czasowo świadczyć usługi bez konieczności uzyskiwania wpisu do rejestru przedsiębiorców w KRS albo ewidencji w gminie. Projekt tym samym wdraża do polskiego prawa postanowienia tzw. dyrektywy usługowej o swobodzie świadczenia usług. Zdaniem przedsiębiorców proponowane zmiany przyniosą zasadnicze ułatwienie dla przedsiębiorców zagranicznych.

- W przypadku, gdy będą oni świadczyć w Polsce usługi o charakterze tymczasowym, nie będą ponosić dodatkowych kosztów związanych z tworzeniem centrów operacyjnych w naszym kraju - mówi Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej (KIG), wiceprezes Eurochambres.

Jak wskazuje jednak Jarosław Chojnacki, prawnik z Kancelarii Baker & McKenzie, zmiana nie będzie mieć wpływu na prowadzenie przez te podmioty takich rodzajów działalności, jak np. bankowa czy ubezpieczeniowa, dla której przepisy prawa polskiego zastrzegają szczególną formę organizacyjno-prawną.

- Działalność ta będzie, jak dotychczas, wykonywana na zasadach wskazanych w przepisach określających sposób i formę jej prowadzenia - podkreśla Jarosław Chojnacki.

Na podstawie obecnych przepisów przedsiębiorcy zagraniczni z siedzibą na obszarze Unii lub EOG mogą podejmować i wykonywać działalność gospodarczą w Polsce w formie oddziałów i przedstawicielstw, na podstawie wymaganych koncesji lub zezwoleń uzyskanych w państwie stanowiącym ich siedzibę. Mają przy tym obowiązek rejestracji w KRS lub ewidencji, również w przypadku gdy świadczą usługi o charakterze tymczasowym.

- Obecne polskie przepisy nawet w ogóle nie przewidują tymczasowej działalności gospodarczej takich przedsiębiorców. W sensie prawnym oznacza to obowiązek otwarcia działalności niejako od początku w formie oddziału lub przedstawicielstwa, oczywiście z obowiązkiem rejestracji - podkreśla prezes KIG.

Jak wskazuje ekspert Baker & McKenzie bezpośrednim skutkiem zmian będzie pełna realizacja zasady swobody przedsiębiorczości, sformułowana w art. 43 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską. W zasadzie tej zawiera się m.in. prawo do czasowego świadczenia usług w innym państwie Wspólnoty niż to, w którym dany przedsiębiorca zamieszkuje i działa. Czasowe świadczenie usług odbywa się na takich samych warunkach, jak obowiązujące obywateli tego państwa, w którym przedsiębiorca świadczy swoje usługi oraz na podstawie wpisu do ewidencji lub rejestru sądowego, które uzyskał on w państwie Wspólnoty, w którym ma on siedzibę (zamieszkuje) i działa.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK