REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zagraniczne firmy bez wpisu do KRS

Piotr Trocha

REKLAMA

Przedsiębiorcy z Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego będą mogli na terytorium Polski czasowo świadczyć usługi bez konieczności wpisu do rejestru przedsiębiorców w KRS i do ewidencji działalności gospodarczej.

ZMIANA PRAWA

REKLAMA

Ministerstwo Gospodarki przygotowało projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, który przewiduje istotne zmiany w rejestracji przedsiębiorców z państw Unii, EOG oraz Szwajcarii. Będą oni mogli na terytorium Polski czasowo świadczyć usługi bez konieczności uzyskiwania wpisu do rejestru przedsiębiorców w KRS albo ewidencji w gminie. Projekt tym samym wdraża do polskiego prawa postanowienia tzw. dyrektywy usługowej o swobodzie świadczenia usług. Zdaniem przedsiębiorców proponowane zmiany przyniosą zasadnicze ułatwienie dla przedsiębiorców zagranicznych.

REKLAMA

- W przypadku, gdy będą oni świadczyć w Polsce usługi o charakterze tymczasowym, nie będą ponosić dodatkowych kosztów związanych z tworzeniem centrów operacyjnych w naszym kraju - mówi Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej (KIG), wiceprezes Eurochambres.

Jak wskazuje jednak Jarosław Chojnacki, prawnik z Kancelarii Baker & McKenzie, zmiana nie będzie mieć wpływu na prowadzenie przez te podmioty takich rodzajów działalności, jak np. bankowa czy ubezpieczeniowa, dla której przepisy prawa polskiego zastrzegają szczególną formę organizacyjno-prawną.

- Działalność ta będzie, jak dotychczas, wykonywana na zasadach wskazanych w przepisach określających sposób i formę jej prowadzenia - podkreśla Jarosław Chojnacki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wpis w jednym państwie

Na podstawie obecnych przepisów przedsiębiorcy zagraniczni z siedzibą na obszarze Unii lub EOG mogą podejmować i wykonywać działalność gospodarczą w Polsce w formie oddziałów i przedstawicielstw, na podstawie wymaganych koncesji lub zezwoleń uzyskanych w państwie stanowiącym ich siedzibę. Mają przy tym obowiązek rejestracji w KRS lub ewidencji, również w przypadku gdy świadczą usługi o charakterze tymczasowym.

REKLAMA

- Obecne polskie przepisy nawet w ogóle nie przewidują tymczasowej działalności gospodarczej takich przedsiębiorców. W sensie prawnym oznacza to obowiązek otwarcia działalności niejako od początku w formie oddziału lub przedstawicielstwa, oczywiście z obowiązkiem rejestracji - podkreśla prezes KIG.

Jak wskazuje ekspert Baker & McKenzie bezpośrednim skutkiem zmian będzie pełna realizacja zasady swobody przedsiębiorczości, sformułowana w art. 43 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską. W zasadzie tej zawiera się m.in. prawo do czasowego świadczenia usług w innym państwie Wspólnoty niż to, w którym dany przedsiębiorca zamieszkuje i działa. Czasowe świadczenie usług odbywa się na takich samych warunkach, jak obowiązujące obywateli tego państwa, w którym przedsiębiorca świadczy swoje usługi oraz na podstawie wpisu do ewidencji lub rejestru sądowego, które uzyskał on w państwie Wspólnoty, w którym ma on siedzibę (zamieszkuje) i działa.

Swoboda przedsiębiorczości

- Zmiana polegać będzie zatem na uzyskaniu prawa do podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski na zasadach Traktatu albo w przepisach umów o świadczenie usług, bez konieczności utworzenia formy organizacyjno-prawnej wymaganej przez polskie prawo oraz bez konieczności uzyskania wpisu do rejestru przedsiębiorców KRS albo do ewidencji działalności gospodarczej - wyjaśnia Jarosław Chojnacki.

- Pewna grupa usług zapewne jednak nadal zostanie wyłączona ze świadczonych w nowy swobodny sposób, ponieważ nie są objęte dyrektywą usługową - przypomina Andrzej Arendarski.

Projekt wprowadza też zmiany w zakresie wpisu do KRS przedsiębiorców będących osobami fizycznymi. Zakłada, że będą oni mieć taki obowiązek, jeśli ich przychody netto w każdym z dwóch ostatnich lat osiągnęły wartość co najmniej 800 tys. euro. Wiąże się tym obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych i jednoczesne wykreślenie tych przedsiębiorców z ewidencji. Obecnie taki obowiązek mają wspólnicy spółki cywilnej, jeżeli spółka przekroczy takie przychody.

Według przychodów

Zdaniem ministerstwa nie ma uzasadnienia, aby jedni przedsiębiorcy - osoby fizyczne (działający w formie spółki cywilnej) byli zobligowani do wpisu do KRS, a przedsiębiorcy indywidualni w tych samych okolicznościach takiego obowiązku nie mieli.

- Rozwiązanie to jest uzasadnione tym, że przedsiębiorcy, którzy przekroczyli wskazaną granicę przychodów, kwalifikują się na ogół ze względu na stan zorganizowania działalności i potencjał produkcyjny lub usługowy bardziej do KRS niż do ewidencji - zgadza się Andrzej Arendarski.

Tym samym projekt odchodzi od kryterium formy prawnej, która obecnie decyduje o kwalifikacji przedsiębiorców do KRS lub do ewidencji. W jego miejsce wprowadza kryterium przedmiotowe wielkości przychodów.

Działalność gospodarcza zagranicznych firm

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

PIOTR TROCHA

piotr.trocha@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak na Black Friday mogą skorzystać inwestorzy?

  Black Friday, prawdziwe zakupowe święto, mocno zakorzeniło się w naszym kraju. Szaleństwo wyprzedaży dotyczy u nas zarówno sklepów internetowych, jak i stacjonarnych. I choć wielu konsumentów przygotowuje się do przedświątecznych wyprzedaży, śledząc nadchodzące okazje, to z Black Friday mogą skorzystać również inwestorzy. Zakupowe święto może być bowiem impulsem do wzrostów dla spółek w wielu sektorach, a szczególnie e-commerce. 

  Wrzesień uratował sezon letni na Pomorzu Zachodnim

  Trudno nie zgodzić się z faktem, że tak gorącego września nie było w Polsce od lat. W wiele dni temperatura sięgała nawet 30 stopni Celsjusza, co powodowało, że turyści zdecydowali się na wyjazdy nad morze lub nawet spontaniczne, dłuższe wypady.

  Nowe przepisy dotyczące efektywności energetycznej wchodzą już za chwilę. Zmiany dotkną wielu branż

  Dyrektywa EED wymusi na operatorach centrów danych raportowanie emisji CO2 oraz zużycia wody i energii. Ale to nie wszystko. Wpływ na środowisko będzie musiał być określony w planowanych inwestycjach. Nowe przepisy wchodzą w życie już 10 października.

  Czy obietnice wyborcze odbiją się na cenach w sklepach?

  Chociaż dynamika wzrostu cen spada to eksperci nie są zgodni co do tego czy ten trend się utrzyma. Zbyt wiele jest czynników, które utrudniają prognozy. Co mają do tego obietnice wyborcze? 

  REKLAMA

  SN: Firma może domagać się zadośćuczynienia za negatywną opinię w internecie

  Osoba prawna może domagać się finansowego zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych od osoby prywatnej, która zamieściła opinię w internecie. Tak wynika z wtorkowej uchwały Sądu Najwyższego.

  Konsumenci nie przestaną kupować w sieci. Jak sprawić, aby e-commerce był bardziej eko?

  Światowy e-commerce generuje olbrzymie ilości emisji gazów cieplarnianych, ale można zauważyć, że największe firmy z tego obszaru są na dobrej drodze w kwestii neutralności klimatycznej. Co mogą robić mniejsi gracze na rynku? Jak zmniejszyć koszty redukcji emisji dwutlenku węgla? Jest kilka możliwości. 

  Jak zweryfikować, czy firma jest eko? Greenwashing jest coraz powszechniejszy

  Greenwashing nie jest już pojęciem obcym. Firmy coraz częściej proponują rozwiązania, które nazywają proekologicznymi. Czy jednak są takimi rzeczywiście?  Jak weryfikować te działania, by nie dać się nabić w „zieloną butelkę”?

  Małe, ale ważne. Busy do 3,5 t nieocenioną częścią sektora TSL

  Jeden z najszybciej rozwijających się sektorów polskiej gospodarki to sektor TSL (transport, spedycja, logistyka). Jak się okazuje, bardzo istotną częścią transportu drogowego w Polsce są busy do 3,5 t. Raport “Transport drogowy w Polsce 2023” podaje, że blisko połowa przychodów branży transportu drogowego pochodzi od transportu nierejestrowanego o DMC do 3,5 t.

  REKLAMA

  Firmy w okresowych trudnościach mogą ubiegać się o wsparcie. Budżet konkursu to 66 mln zł

  Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła nabór do konkursu „Wsparcie firm w okresowych trudnościach”. Kto może złożyć wniosek o dofinansowanie i w jakim terminie? Na co można przeznaczyć otrzymane środki?

  Rozwój sztucznej inteligencji jak rewolucja przemysłowa? Firmy gotowe na zmiany

  Do 2030 r. będzie dziesiątki milionów nowych miejsc pracy dzięki SI - tak wynika z raportu McKinsey. Światowe Forum Ekonomiczne akcentuje jednak, że wiele stanowisk ulegnie likwidacji. O tym, że firmy muszą dostosować się do nowej rzeczywistości, wiadomo, pytanie brzmi - jak szybko? 

  REKLAMA