reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Spółki będą miały więcej obowiązków

Spółki będą miały więcej obowiązków

W skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za 2008 rok spółki będą musiały ujawniać więcej informacji, np. o wynagrodzeniach płaconych biegłym.


ZMIANA PRAWA

Na dzisiejszym posiedzeniu Sejm będzie głosował nad poprawkami Senatu zgłoszonymi do ustawy o rachunkowości. Posłowie powinni przyjąć większość zaproponowanych zmian, ponieważ sejmowa Komisja Finansów Publicznych na 17 zgłoszonych zmian zarekomendowała, aby tylko dwie zostały odrzucone.

Poprawki Senatu mają charakter precyzujący i porządkujący. Odnoszą się do unormowań regulujących usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych i do przepisów przejściowych.

Przypomnijmy, że zmiany w ustawie o rachunkowości zakładają uregulowanie w niej kwestii usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Certyfikat księgowy będzie można uzyskać wyłącznie po zdaniu egzaminu. Przepis przejściowy przewiduje jednak możliwość uzyskania certyfikatu księgowego bez egzaminu przez osoby, które złożą stosowny wniosek przed 30 czerwca 2010 r. Kandydaci muszą jednak spełniać określone w tym przepisie warunki, przede wszystkim w zakresie odpowiedniego wykształcenia i doświadczenia.

Zmiany w prawie bilansowym zakładają również wprowadzenie zasad przeliczania dla celów ewidencji księgowej operacji wyrażonych w walutach obcych, w tym przychodów i kosztów, a w konsekwencji ustalenia różnic kursowych, w analogiczny sposób jak w ustawach o podatku dochodowym. Nowe regulacje wprowadzają też m.in. odpowiedzialność członków organów jednostki (np. rad nadzorczych) za sporządzanie i publikację sprawozdań finansowych i sprawozdań z działalności.

Ponadto nowelizacja dostosowuje krajowe przepisy do postanowień Dyrektywy z 14 czerwca 2006 r. Zmiany w tym zakresie przewidują wprowadzenie nowych obowiązków informacyjnych, m.in. wykazania w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym transakcji zawartych z podmiotami powiązanymi wraz z ich kwotami oraz informacji o charakterze tych powiązań, jeżeli nie zostały przeprowadzone na warunkach rynkowych.

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria prawna KL Law Polska Sp. z o.o.

Ekspert z zakresu prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama