REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rząd chce podwyższyć składkę zdrowotną już za dwa lata

Dominika Sikora
Dominika Sikora

REKLAMA

W 2010 roku składka na powszechne ubezpieczenie zdrowotne ma wzrosnąć o 1 proc. Rząd nie zgodzi się jednak na pobieranie drobnych opłat od pacjentów za świadczenia zdrowotne.

Będę rekomendował podwyższenie składki zdrowotnej o 1 proc. od 2010 roku - zapowiedział wczoraj premier Donald Tusk.

REKLAMA

Zaznaczył, że w obecnych warunkach nie ma zgody na to, aby jednocześnie wzrosła podstawa odliczenia składki zdrowotnej od podatku dochodowego (obecnie jest to 7,75 proc.). To oznacza, że za dwa lata wynagrodzenie każdej osoby opłacającej składkę do Narodowego Funduszu Zdrowia zostanie dodatkowo pomniejszone co miesiąc o 1 procent.

- Podwyższenie składki na ubezpieczenie zdrowotne to dobra decyzja, ale dopiero wtedy, gdy reformy przyniosą konkretne rezultaty i system ochrony zdrowia zostanie uszczelniony - powiedziała Ewa Kopacz, minister zdrowia.

Podwyższenie składki zdrowotnej za dwa lata oznacza, że w 2009 roku w budżecie NFZ nie pojawią się dodatkowe pieniądze. Minister zdrowia zapewniła jednak, że w takiej sytuacji budżet państwa przekaże dodatkowe środki. Może to być nawet 4-5 mld zł i mają one pochodzić z oszczędności w publicznej kasie.

Zdaniem Krzysztofa Bukiela, przewodniczącego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, zapowiedź podwyższenia składki zdrowotnej poprawi sytuację w systemie lecznictwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Jednak nadal nie będzie to system wydolny, w którym pacjent, jak zachoruje, to jest leczony. Główne patologie pozostaną - uważa szef OZZL.

Premier zapowiedział bowiem, że nie ma zgody rządu na wprowadzenie nawet drobnych opłat od pacjentów za świadczenia zdrowotne.

- Nawet najniższe opłaty byłyby zbyt dotkliwe dla najuboższych, rodzin wielodzietnych i ludzi w wieku podeszłym - uważa premier.

Również profesor Marek Safjan, który przewodniczył białemu szczytowi, powiedział, że najwięcej było sporów na temat udziału pacjenta w kosztach pewnych usług medycznych. W rekomendacjach uczestników białego szczytu znalazła się propozycja wprowadzeni niskich opłat dla pacjentów za pobyt i wyżywienie w szpitalu.

- To rozwiązanie nie może jednak oznaczać ograniczenia dostępu do świadczeń istotnych dla życia i zdrowia, bez względu na koszt tych świadczeń - dodał profesor Marek Safjan.

Zgodnie z rekomendacjami przestawionymi premierowi przez uczestników białego szczytu, zmiany wymaga również system opłacania składki zdrowotnej za niektóre grupy rolników. Obecnie jest ona opłacana przez budżet państwa, ale jej wysokość jest niższa niż w przypadku pracowników czy osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Zgodnie z rekomendacjami, budżet państwa powinien finansować składkę zdrowotną jedynie za te osoby, które nie mają możliwości ich samodzielnego opłacania.

Premier powiedział wczoraj, że na temat zmiany finansowania składki zdrowotnej przez rolników rozmawiał już wstępnie z PSL.

Konstanty Radziwiłł, przewodniczący Naczelnej Rady Lekarskiej powiedział, że w rekomendacjach po białym szczycie zabrakło wyraźnego odniesienia się do kwestii związanych z wynagrodzeniami pracowników służby zdrowia.

- Te sprawy muszą być uregulowane albo w odrębnej ustawie albo na podstawie ponadzakładowego układu zbiorowego - mówi prezes NRL.

4-5 mld zł dopłaci dodatkowo budżet państwa do systemu ochrony zdrowia w 2009 roku

DOMINIKA SIKORA

dominika.sikora@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA