REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy powinny aktualizować wycenę wyrobów gotowych

Agnieszka Pokojska
Agnieszka Pokojska

REKLAMA

Jeżeli koszt wytworzenia zapasów wyrobów gotowych na dzień bilansowy jest wyższy od ceny sprzedaży netto, należy dokonać odpisu aktualizującego tych zapasów.

Firmy popełniają błędy przy wycenie bilansowej wyrobów gotowych. Problemy te potwierdza Radosław Świderski biegły rewident, dyrektor Mac Auditor. Ekspert podkreśla, że doświadczenia z przeprowadzonych badań sprawozdań finansowych wskazują na kilka głównych obszarów popełnianych w tym zakresie błędów. Należą do nich zasady tworzenia odpisów aktualizujących, pomijanie lub błędne ustalanie kosztów niewykorzystanych zdolności produkcyjnych, uproszczone metody kalkulacji kosztów oraz nadużywanie metody szczegółowej identyfikacji rozchodu zapasów.

REKLAMA

Wycena zapasów

Doktor Marcin Pielaszek, biegły rewident z Mac Auditor, wyjaśnia, że część spółek zapomina, że zapasy wyrobów gotowych nie powinny być wyceniane wyżej niż wynosi ich cena sprzedaży netto. Oznacza to konieczność porównania na dzień bilansowy kosztu wytworzenia wyrobów z ich ceną sprzedaży pomniejszoną o koszty doprowadzenia sprzedaży do skutku. Jeżeli koszt ten jest wyższy, należy go obniżyć poprzez dokonanie odpisu aktualizującego. Drugi problem dotyczy kosztów niewykorzystanych zdolności produkcyjnych.

- Koszty te nie spełniają definicji aktywów i jako takie nie powinny obciążać wyrobów gotowych, lecz zostać potraktowane jako koszty okresu - twierdzi nasz rozmówca.

Wyjaśnia, że część spółek w ogóle nie wyłącza z sumy kosztów produkcyjnych kosztów niewykorzystanych zdolności, zawyżając w ten sposób zarówno wynik finansowy, jak też wartość zapasów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Z kolei według Pawła Warownego, eksperta Mac Auditor, w przedsiębiorstwach o bardzo zróżnicowanej produkcji często stosowane są zbyt uproszczone rozwiązania rachunku kosztów. Uproszczone metody kalkulacji kosztu wytworzenia najczęściej prowadzą do uśrednienia kosztów większości lub wszystkich produktów. To z kolei oznacza, że znaczna część produktów ma koszt zaniżony lub zawyżony w stosunku do faktycznego.

- Jeżeli produkty o koszcie zawyżonym w stosunku do faktycznego pozostaną w zapasie, spowoduje to zawyżenie wyniku oraz wartości zapasów. W przeciwnym przypadku wynik będzie zaniżony, a wartość zapasu za niska - wyjaśnia rozmówca.

Szczegółowa identyfikacja

Kolejny problem dotyczy nadużywania metody szczegółowej identyfikacji w stosunku do produktów wzajemnie wymienialnych. Część przedsiębiorstw szczegółowo identyfikuje każdy przychód pod konkretne zamówienie klienta, rozchód wycenia w koszcie szczegółowo zidentyfikowanego zamówienia. Po pewnym czasie następuje dowolne wydawanie wyrobów bez próby faktycznego ich powiązania z zamówieniem. Takie nadużycie może prowadzić do manipulowania wynikami finansowymi przedsiębiorstwa.

Radosław Świderski zwraca uwagę, że nieprawidłowa informacja o koszach wytworzenia to nieprawidłowe decyzje menedżerskie (sprzedaż nierentownych produktów). Natomiast zawyżona wartość zapasów w jednym roku to zaniżony wynik w roku następnym (odpisy aktualizujące zapasy, wyższe koszty wytworzenia sprzedanych wyrobów).

Ważne!

Pomocą przy wycenie zapasów może być dla księgowych stanowisko KSR w sprawie ustalenia kosztu wytworzenia dla celów bilansowej wyceny zapasów. Jego tekst dostępny jest na stronie internetowej MF: www.mf.gov.pl

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA