reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wzrosną odszkodowania za utratę zdrowia w pracy

Wzrosną odszkodowania za utratę zdrowia w pracy

Od przyszłego miesiąca o prawie 9 proc. wzrosną kwoty jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.


Wypłacane w okresie 1 kwietnia 2008 - 31 marca 2009 r. kwoty jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych będą wyższe niż obecnie o 8,6 proc. Nowe stawki zostały opublikowane w Monitorze Polskim (nr 22, poz. 219).

Pracownik otrzyma 538 zł za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu oraz za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu z tytułu zwiększenia tego uszczerbku o co najmniej 10 proc.

9419 zł otrzyma osoba, która zostanie uznana za całkowicie niezdolnego do pracy i do samodzielnej egzystencji. Taką samą kwotę otrzyma też rencista, który zostanie uznany za całkowicie niezdolnego do pracy i samodzielnej egzystencji wskutek pogorszenia się jego stanu zdrowia.

48 439 zł jednorazowego odszkodowania otrzyma uprawniony małżonek lub dziecko zmarłego ubezpieczonego lub rencisty, a 24 219 zł, gdy do jednorazowego odszkodowania uprawniony jest członek rodziny zmarłego ubezpieczonego lub rencisty inny niż małżonek lub dziecko. Wyższa kwota jednorazowego odszkodowania (48 439 zł) będzie też przysługiwać, gdy uprawnionymi do niego będzie równocześnie małżonek i jedno lub więcej dzieci zmarłego ubezpieczonego lub rencisty. Dodatkowo 9419 zł będzie przysługiwać z tytułu zwiększenia tego odszkodowania przysługującego na każde z tych dzieci.

Takie samo odszkodowanie (9419 zł) będzie wypłacone, gdy obok małżonka lub dzieci do jednorazowego odszkodowania uprawnieni są równocześnie inni członkowie rodziny zmarłego ubezpieczonego lub rencisty. Będzie ono wypłacone każdemu z nich niezależnie od odszkodowania przysługującego małżonkowi lub dzieciom. Z kolei 24 219 zł zostanie wypłacone, gdy do jednorazowego odszkodowania uprawnieni są tylko członkowie rodziny inni niż małżonek lub dzieci zmarłego ubezpieczonego lub rencisty, a 9419 zł z tytułu zwiększenia tego odszkodowania przysługującego na drugiego i każdego następnego uprawnionego.

PAWEŁ JAKUBCZAK

pawel.jakubczak@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama