REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pojazdy 3,5-tonowe już bez podatku

Samochody o dopuszczalnej masie całkowitej równej 3,5 tony od 1 stycznia 2008 r. nie podlegają podatkowi od środków transportowych.

Dynamika płac wróci już w styczniu powyżej 10 proc.

Ekonomiści nie spodziewają się, żeby w kolejnych miesiącach dynamika płac utrzymała się poniżej 10 proc. po tym, jak w grudniu wyniosła 7,2 proc.

Po unieważnieniu umowy może powstać przychód do opodatkowania

Nieważność umowy zbycia udziałów powoduje obowiązek zapłaty podatku z tytułu nieodpłatnego świadczenia, które stanowią dla podatnika odsetki od pieniędzy uzyskanych ze zbycia tych udziałów.

Poświadczenie nieprawdy musi mieć związek ze szkodą

Jeśli celnik poświadczył nieprawdę w dokumentach, to przedsiębiorca dochodząc z tego tytułu odszkodowania musi wykazać adekwatny związek przyczynowy między tym poświadczeniem a powstaniem szkody.

REKLAMA

Definicja doby pracowniczej utrudnia prowadzenie firmy

Pojęcie doby pracowniczej nie pozwala pracodawcom na elastyczne kształtowanie czasu pracy. Wprowadzenie ruchomego czasu pracy wiąże się z ryzykiem wypłacania dodatków za nadgodziny. Pracodawcy chcą wprowadzenia do kodeksu pracy elastycznych form organizacji czasu pracy.  

Zamiast na system Pesel 2, będzie dodatkowe 50 mln zł na dotacje dla przedsiębiorców

Na opóźnieniu w realizacji systemu informatycznego PESEL 2 skorzystają przedsiębiorcy, którzy czekają na unijne dotacje z Poddziałania 2.2.1 w Programie Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw.

Urzędy podatkowe chcą być bliżej biznesu

Dużym firmom będzie się proponować bliższą współpracę z urzędami podatkowymi - wynika z planów Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

Akcje nieme nie dają prawa głosu

Specjalne przywileje dywidendowe dają akcjonariuszowi akcje nieme.

REKLAMA

Agencja pomoże zastrzec wzór przemysłowy

Więcej instytucji skorzysta ze wsparcia finansowego Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Inflacja w grudniu wzrosła do 4 proc., w styczniu RPP znów podniesie stopy

Inflacja jest już o 0,5 pkt proc. wyższa od granicy dopuszczalnych odchyleń od celu inflacyjnego. W styczniu Rada Polityki Pieniężnej podwyższy stopy procentowe o 0,25 pkt proc. - nie mają wątpliwości ekonomiści.

Obniżenie CIT możliwe, ale tylko w sprzyjających warunkach gospodarczych

Minister finansów Jacek Rostowski zapowiedział we wtorek w Senacie obniżenie podatku CIT, ale tylko wtedy, gdy pozwolą na to warunki gospodarcze.

Po likwidacji firmy wygasa źródło przychodu

Likwidacja działalności gospodarczej oznacza wygaśnięcie źródła przychodu. Otrzymane zatem po likwidacji pieniądze stanowią przychód z innych źródeł.

Dokumenty papierowe SAD obowiązują do kwietnia

Od 2008 roku wywóz towarów miał być zgłaszany tylko elektronicznie. Ministerstwo Finansów przedłużyło jednak do końca kwietnia możliwość alternatywnego stosowania dokumentów SAD.

Prawa wierzyciela w spółkach z o.o. podlegają ograniczeniom

Wierzyciel, który zajął prawa dłużnika, może wykonywać wszystkie jego uprawnienia. Sąd Najwyższy ograniczył je w przypadku spółek z o.o.

Ceny materiałów budowlanych gwałtownie nie wzrosną

W 2008 roku ceny materiałów budowlanych wzrosną najwyżej o 10-15 proc. Na pewno nie powtórzy się sytuacja z I połowy 2007 roku, kiedy ceny wzrosły aż o 100 proc.

Tylko 20-30 spółek nie będzie prywatyzowane

W tym roku w ręce prywatnych inwestorów trafi 316 polskich firm. Dekoniunktura na światowych rynkach może utrudnić realizację planów prywatyzacyjnych rządu. Największe i strategiczne firmy trafią do sprzedaży najwcześniej w przyszłym roku.

Zamawiający wybierają tańsze oferty z obawy przed zarzutem korupcji

Wzrasta liczba przetargów publicznych rozstrzyganych wyłącznie na podstawie kryterium cenowego. Najtańsza oferta rzadko jest ofertą najlepszą.

Firmy tracą część przychodów, ponieważ brakuje pracowników

45 proc. dużych i średnich przedsiębiorstw przyznaje, że traci część przychodów z powodu braku pracowników - wynika z raportu przedstawionego w poniedziałek przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Mniej firm będzie zatrudniać niepełnosprawnych

Nowy sposób finansowania składek na ZUS niepełnosprawnych wydłuży czas oczekiwania na pieniądze z PFRON i zwiększy koszty działalności firm.

Podatnik ma 14 dni na wycenę remanentu

Prowadzący księgę podatkową muszą sporządzić na koniec roku remanent. Spis towarów powinien być wyceniony najpóźniej 14 stycznia.

Można swobodnie przewozić złotówki i dewizy

Tam, gdzie zniknęły placówki Straży Granicznej oraz Służby Celnej, nie trzeba zgłaszać przywozu oraz wywozu pieniędzy o wartości powyżej 10 tys. euro.

Ekonomiści: inflacja może przekroczyć 5 proc.

Ceny w grudniu 2007 r. były przynajmniej o 4 proc. wyższe niż przed rokiem, a tegoroczne maksimum inflacja powinna osiągnąć w I kwartale. W styczniu i lutym w ujęciu rocznym wyniesie 4,1-4,2 proc.

NewConnect: oferty mniejsze, ale firmy będą debiutować

Mimo pogorszenia się nastrojów na giełdzie niewiele spółek, które chcą wejść na rynek NewConnect, odłoży swój debiut. Jednak nie będą to duże oferty.

PFRON dopłaci do pensji

PFRON zapłaci za wynagrodzenie osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, które są zatrudnione w zakładach aktywności zawodowej.

Pozwolenia na budowę i użytkowanie budynków nie będą potrzebne

Ministerstwo Infrastruktury chce zlikwidować pozwolenia na budowę oraz użytkowanie budynków. Uproszczone procedury inwestycyjne będą dotyczyć wszystkich rodzajów obiektów. Zniesienie barier prawnych pozwoli na skrócenie czasu inwestycji.

Od 14 stycznia wyższa akcyza na papierosy

Rosną stawki akcyzy na papierosy. Stawka kwotowa będzie wyższa o ponad 10 zł, a stawka procentowa - o ponad 4 proc.

Prezes NBP: w 2009-2010 roku inflacja się ustabilizuje

Sławomir Skrzypek szacuje, że inflacja ustabilizuje się wokół celu RPP, czyli 2,5 proc. w 2009 i 2010 roku.

Obsługa długu kosztuje 30 mld zł rocznie

Dalsze ograniczenie deficytu, prywatyzacja i zmniejszanie potrzeb pożyczkowych to podstawowe metody ograniczenia tempa narastania długu - wskazują ekonomiści.

PKPP Lewiatan o barierach dla przedsiębiorczości

Niejednoznaczne przepisy podatkowe i nadmiar formalności w prawie pracy - to zdaniem Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych (PKPP) Lewiatan jedne z najpoważniejszych barier utrudniających działalność gospodarczą.

Rejestr orzeczeń będzie niedostępny dla pracodawców

Firmy zatrudniające osoby niepełnosprawne nie będą miały prawa wglądu do Elektronicznego Krajowego Systemu Monitoringu Orzekania o Niepełnosprawności.

Do Polski może napłynąć mniej inwestycji

Wyrok ETS pozwalający na blokowanie przez związki zawodowe przenoszenia firmy do innych krajów UE zagraża swobodzie prowadzenia biznesu. Eksperci twierdzą, że ograniczy napływ inwestycji do Polski.

Ryczałtowcy przekażą 1 proc.

Nowym elementem rozliczenia ryczałtowców jest możliwość przekazania 1 proc. podatku na rzecz jednej wybranej organizacji pożytku publicznego.

Koszt zbycia udziałów zależy od przedmiotu wkładu

Przy sprzedaży akcji spółki powstałej po połączeniu należy brać pod uwagę rodzaj wkładów wniesionych do spółek łączonych.

Rozszerzymy przepisy o koncesjach na prace budowlane

Jakie zmiany przewiduje projekt nowelizacji prawa zamówień publicznych przygotowany przez Urząd Zamówień Publicznych?

Interesy wspólników i wierzycieli będą chronione

Wspólnicy nie będą mogli zaskarżyć połączenia spółek po dokonaniu wpisu do rejestru. Jednak wcześniej będą mieli prawo zażądania odkupu swoich akcji albo wystąpienia o odszkodowanie.

Firmy rozliczą się w euro

Zobowiązania pieniężne przedsiębiorców będą mogły być wyrażane także w euro. Polska wkracza w etap przygotowań do udziału w strefie euro. Zostanie ograniczony obowiązek uzyskiwania zezwoleń dewizowych.

Odrębny certyfikat dla podmiotów zależnych

Certyfikaty Upoważnionego Podmiotu Gospodarczego przyznawane są osobie prawnej. Spółki zależne oraz oddziały będą jednak musiały ubiegać się o nie odrębnie.

Przekształcenie nie wpływa na sprawozdanie

Przekształcenie spółki cywilnej w jawną w ciągu roku nie będzie miało wpływu na tworzone sprawozdanie finansowe.

Coraz bliżej do pierwszych konkursów w PARP-ie

Jeszcze w tym miesiącu pojawią się dwa rozporządzenia, które umożliwią rozpisanie przez PARP pierwszych konkursów na dotacje dla firm.

50 tys. zł na założenie firmy dla bzrobotnego

 W urzędach pracy na chętnych czekają miejsca pracy. Dlaczego więc cały czas mamy 11-proc. bezrobocie?

Płacą dwa razy za zdrowie

Emeryci i renciści prowadzący działalność gospodarczą niesłusznie są obciążani obowiązkiem podwójnego opłacania składki zdrowotnej - uważa rzecznik praw obywatelskich.

Spółki zapewnią inwestorom szybki dostęp do informacji

Spółki będą zobowiązane jednocześnie przekazać informacje poufne, bieżące i okresowe do wiadomości giełdy, komisji i inwestorów.

Niższe sankcje karne dla spółek

Obniżenie sankcji karnych, zmniejszenie katalogu przestępstw oraz wyłączenie odpowiedzialności za przestępstwa skarbowe - zakłada projekt zmian w ustawie o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych.

Zezwolenia na działalność nie będą potrzebne

Sejm zajmie się projektem ustawy uchylającej przepisy o tworzeniu i działaniu hipermarketów. Obowiązujące przepisy są niezgodne z konstytucją i prawem wspólnotowym.

Firmy będą mogły rozliczać się w euro

Zobowiązania pieniężne przedsiębiorców będą mogły być wyrażane także w euro.

W ciągu roku będzie można wrócić na księgę podatkową

Firmy, które prowadzą księgi rachunkowe, ale nie przekroczyły limitu przychodów 1,2 mln euro, będą mogły prowadzić księgę przychodów i rozchodów.

PO: stawka CIT powinna spaść poniżej 10 proc.

Platforma Obywatelska chciałaby obniżyć stawkę CIT nawet poniżej 10 proc. z obecnych 19 proc. - zapowiada szef klubu PO Zbigniew Chlebowski.

Zamówienia zdobyły 54 polskie firmy

W 2007 roku wzrosła liczba polskich wykonawców, którzy uzyskali kontrakty na realizację zamówień publicznych na rynkach zagranicznych.

Spada liczba upadłości firm w Polsc

447 przypadków niewypłacalności firm zanotowano w Polsce w 2007 roku, czyli o 22 proc. mniej niż rok wcześniej - wynika z raportu firmy Coface Poland. Najbardziej zagrożony upadłością jest handel hurtowy oraz budownictwo.

Trzeba powiadomić urząd o prowadzeniu ksiąg

Do 14 stycznia do urzędu skarbowego należy złożyć informację o rozpoczęciu prowadzenia ksiąg rachunkowych.

REKLAMA