REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ostatni dzień na VAT-11

Dziś mija termin złożenia przez osoby, które sprzedały nowy środek transportu na rzecz podmiotu z krajów Unii, deklaracji VAT-11.

Podatek można płacić raz na kwartał

Z możliwości opłacania w 2008 roku PIT kwartalnie będą mogli skorzystać podatnicy opłacający podatek na zasadach ogólnych, u których przychód był nie większy niż 3,014 mln zł.

Najpierw będą kontrole

Zanim firma otrzyma status upoważnionego podmiotu gospodarczego, organy celne dokładnie skontrolują jego funkcjonowanie.

Zmniejszy się oprocentowanie kredytów i pożyczek

Nowe przepisy wprowadzają mniejsze oprocentowanie, wydłużony okres spłaty i korzystne terminy na złożenie wniosku w Banku Gospodarstwa Krajowego

REKLAMA

Dotacja z UE może ograniczać stosowanie telepracy

Jeśli firma będzie realizowała inwestycje za unijne pieniądze, to może mieć problemy z zatrudnianiem pracowników na zasadach telepracy.

Za sprawą silnego złotego eksport maleje, import rośnie

Wskaźnik informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce w listopadzie nie zmienił istotnie swojej wartości w stosunku do notowań sprzed miesiąca. Tendencja zmian wskazuje jednak na spowolnienie aktywności gospodarki w nadchodzących miesiącach.

Od stycznia nowy certyfikat dla przedsiębiorców

Od 1 stycznia 2008 roku przedsiębiorcy mogą ubiegać się o certyfikat tzw. upoważnionego podmiotu gospodarczego (AEO). Dotyczy to firm handlujących z zagranicą, które chcą skorzystać z uproszczonych procedur celnych.

RPP podniosła wszystkie stopy proc. o 25 pb

Rada Polityki Pieniężnej na zakończonym w środę posiedzeniu podniosła wszystkie stopy procentowe o 25 pb i główna stopa NBP będzie na poziomie 5 proc. - podała RPP w środę w komunikacie.

REKLAMA

Przedsiębiorcy dostali więcej o miliard złotych

Przedsiębiorcy otrzymali prawie 6 mld zł pomocy publicznej w 2006 roku. Najczęściej były to dotacje i ulgi podatkowe.

Pracodawca zapłaci więcej za bezprawne zwolnienie

Pracownicy będą mogli dochodzić roszczeń wynikających z bezprawnego zwolnienia z pracy na podstawie przepisów kodeksu cywilnego.

Należy zachować okres trwania umowy

Korzystający z przedmiotów leasingu często dążą do skrócenia pierwotnie ustalonego okresu trwania umowy. Jednak niektórym zmianom sprzeciwiają się przepisy podatkowe.

Pakiet jest przychodem

Wartość pakietu medycznego otrzymanego przez pracownika od pracodawcy stanowi dla niego przychód ze stosunku pracy. O powstaniu przychodu decyduje otrzymanie pakietu, a nie skorzystanie z niego - wyjaśnił GP resort finansów.

Klient może żądać unieważnienia umowy

Konsument będzie mógł sam wystąpić z powództwem przeciwko przedsiębiorcy, który dopuszcza się nieuczciwych praktyk rynkowych.

Umowa AC może odnawiać się w nieskończoność

BRE Ubezpieczenia wprowadziło możliwość automatycznego odnawiania się umowy ubezpieczenia AC. To rozwiązanie korzystne dla klienta, pod warunkiem że nie chce zmienić ubezpieczyciela.

Umowa jest ważna, nawet jeśli zarząd przekroczył swoje kompetencje

Przekroczenie kompetencji przez członków zarządu spółki albo spółdzielni przy podpisywaniu umowy nie oznacza jej bezwzględnej nieważności. Są one skuteczne, jeżeli następnie zostaną potwierdzone przez radę nadzorczą lub walne zgromadzenie.

Najtańszy jest pracownik z internetowej sieci

Internetowa platforma Intauz umożliwia pracodawcom bezkosztową rekrutację pracowników, a szukającym pracy szybsze jej znalezienie.

Lista dłużników ujawnia nierzetelnych

W przypadku wątpliwości co do wiarygodności kontrahenta warto sprawdzić, czy nie figuruje on w rejestrach dłużników.

Podwyżka cen gazu najbardziej zaszkodzi spółkom chemicznym

Ewentualna podwyżka cen gazu nie podniesie istotnie wydatków gospodarstw domowych. Najsilniej wzrost cen surowca odczują producenci nawozów, jednak dobra koniunktura w branży uchroni ich przed problemami.

Już ponad 90 proc. polskich firm ma dostęp do internetu

Już 30 proc. gospodarstw domowych w Polsce ma szerokopasmowy dostęp do internetu. Komputer jest w 54 proc. polskich mieszkań.

Produkty muszą mieć informacje o cenie

Towary oferowane do sprzedaży będą miały wywieszki z informacją o nazwie handlowej, cenie i jednostce miary.

Dwa tysiące firm może liczyć na 11 mld euro z Unii

Wsparcie z programu Kapitał Ludzki na ponadregionalne szkolenia swoich pracowników dostanie ponad 2 tys. firm - wynika z dokumentów, do których dotarła GP.

Pracodawca może prowadzić wstępne szkolenie

NOWE PRAWO Wszystkie osoby kończące szkolenie bhp otrzymają takie samo zaświadczenie potwierdzające zdobycie wiedzy i umiejętności.

Części zamienne za 1,5 mld zł bez kontroli

Sprzedający części na giełdach mogą zaoferować je taniej, bo nie płacą podatków. Klienci zostawiają im około 1,5 mld zł rocznie. Kupują też używane części, których montaż może zagrażać bezpieczeństwu.

2,1 mld zł na reklamę w IV kwartale

Aż 4,5 mld zł wydały po trzech kwartałach firmy na reklamę w mediach. To o 14,7 proc. więcej niż rok temu. W ostatnim kwartale roku do mediów popłynie jeszcze 2,1 mld zł.

Listopadowa podwyżka stóp jest wstępem do kolejnych

Jutro rozpoczyna się dwudniowe spotkanie Rady Polityki Pieniężnej, która prawdopodobnie podwyższy koszt pieniądza o 25 pkt bazowych. W I kw. 2008 r. czekają nas dwie podwyżki.

Przedsiębiorcy: niższe podatki mogą oznaczać wyższe wpływy do budżetu

Niższe podatki mogą oznaczać wyższe wpływy do budżetu - powiedział prezes Polskiej Rady Biznesu Zbigniew Jakubas, odnosząc się do zapowiedzi z expose premiera Donalda Tuska o obniżaniu podatków i doprowadzeniu do zrównoważonego budżetu w ciągu kilku lat.

Co miesiąc miliony złotych dla firm z zabezpieczeń kursowych

Umocnienie się złotego nie zaszkodziło większości dużych eksporterów z branży paliwowo-chemicznej. Takie firmy, jak Orlen, Ciech czy Lotos dzięki zabezpieczeniom zniwelowały efekt spadku kursów dolara i euro.

Ochrona danych osobowych pracowników

Agencje ochrony przez niejasne przepisy są zmuszone żądać bezprawnie od pracowników zaświadczeń o niekaralności. Resort spraw wewnętrznych przygotował projekt ustawy, który uniemożliwi zatrudnianie tylko niektórych skazanych. Wiele firm bezpodstawnie żąda od pracowników informacji np. o wyznaniu lub planach rodzicielskich.

VAT do zapłaty od złotówki

Osoby mieszkające za granicą, a prowadzące firmę w Polsce, płacą VAT w kraju. Nie obowiązuje w tym przypadku limit zwolnienia podmiotowego. Nawet przy obrocie 1-złotowym trzeba się zarejestrować oraz płacić podatek.

Firmy doradcze muszą przekształcić się w domy maklerskie

Polska nie wprowadziła w życie unijnych przepisów o rynkach finansowych, które zwiększają ochronę klientów oraz porządkują rynek usług doradczych.

Wysokie kary za nielegalny demontaż

Nawet pół miliona złotych kary będzie groziło za demontaż samochodu poza stacją, która jest do tego odpowiednio przygotowana.

Aport oznacza konieczność korekty VAT

Jeśli spółka wnosi aportem do innej spółki środki trwałe, co do których miała prawo do całkowitego odliczenia VAT, musi skorygować podatek odliczony.

Pracodawcy bezskutecznie poszukują niepełnosprawnych

Firmy mają coraz większe problemy ze znalezieniem niepełnosprawnych pracowników. To skutek m.in. zmian na rynku pracy i braku odpowiedniej aktywizacji zawodowej tych osób.

NIP i REGON mogą zostać zastąpione jednym numerem

Likwidacja NIP i REGON zapowiadana przez Platformę Obywatelską będzie niemożliwa. Numery te są niezbędne przy prowadzeniu biznesu. Można jednak dwa numery zastąpić jednym.

Więcej czasu na deklaracje

W tym miesiącu podatnicy mają więcej czasu na złożenie deklaracji VAT-7, VAT-8 i VAT-12.

Aneks do umowy nie zastąpi pełnomocnictwa

Aneks do umowy spółki cywilnej nie może zastąpić pełnomocnictwa do reprezentowania wykonawców wspólnie ubiegających się o zamówienie.

Biznes chce usłyszeć w exposé premiera o prywatyzacji i euro

Zmniejszenie biurokracji, zapowiedź powrotu do prywatyzacji i wskazanie polskiej drogi do strefy euro - te tematy powinny znaleźć się w piątkowym wystąpieniu premiera Donalda Tuska.

Wniosek o upadłość spółki chroni przed egzekucją

Członek zarządu spółki może nie odpowiadać za niezapłacone składki na ubezpieczenie społeczne. Musi jednak wskazać ZUS majątek spółki lub udowodnić, że we właściwym czasie złożył wniosek o upadłość.

PiS ponownie prześle do Sejmu projekt ustawy o swobodzie działalności gospodarczej

Prawo i Sprawiedliwość ponownie prześle do Sejmu projekt ustawy o swobodzie działalności gospodarczej - poinformowali na środowej konferencji w Sejmie przedstawiciele klubu.

Przedsiębiorcy czekają na powołanie nowych arbitrów

Dopiero teraz, z miesięcznym opóźnieniem, wybrano 25 kandydatów na członków Krajowej Izby Odwoławczej. Premier musi jeszcze ich oficjalnie powołać na stanowiska w Izbie.

Najem obniża wpłaty na PFRON

Wynajmowanie pomieszczeń od pracodawcy osiągającego odpowiedni wskaźnik zatrudnienia niepełnosprawnych obniża kwotę wpłat na fundusz rehabilitacji.

Zmieni się wysokość dodatku za pracę w nocy

Od stycznia przyszłego roku wzrośnie wysokość dodatku wypłacanego pracownikom wykonującym pracę w porze nocnej.

ZUS powinien informować o konieczności posiadania podpisu elektronicznego

 Może się okazać, że w 2008 roku firmy nie będą musiały korzystać z bezpiecznego podpisu, przekazując do ZUS dokumenty. Takich zmian domaga się ZUS. Co to oznacza?

Kawa od szefa to przychód pracownika

Wartość pieniężna przyznawana pracownikom na zakup napojów z automatu biurowego stanowi ich przychó. Zdaniem fiskusa przychód powstaje niezależnie od formy przekazania napojów i faktu korzystania z nic. Eksperci uważają, że taka kwalifikacja świadczeń dla pracowników jest niezgodna z przepisami podatkowymi

Na świecie poprawił się system podatkowy

W ponad jednej trzeciej państw systemy podatkowe dotyczące biznesu poprawiły się w ostatnich trzech latach - uważa Bank Światowy.

Tylko do pięciu lat wstecz ZUS będzie ściągał zaległe składki

Pracodawcy chcą skrócenia okresu przedawnienia należności wobec ZUS. PSL deklaruje, że przygotuje ustawę ułatwiającą prowadzenie firm. RPO wystąpi do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie okresów przedawnienia.

Pracodawcy nie chcą ustawy o równym zatrudnieniu

Przyjęcie przepisów, które nakazują pracodawcom dostosowanie siedziby firmy do potrzeb niepełnosprawnych już na etapie rekrutacji pracowników, może zniechęcić do zatrudniania tych osób.

Nowy wzór wniosku

Od dziś obowiązuje nowy wzór wniosku o zwrot VAT przeznaczonego m.in. dla firm, które nie mają siedziby w Polsce.

Firma zachowała status pracodawcy mimo wykreślenia z rejestru

Niedopełnienie obowiązku rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym nie powoduje utraty statusu pracodawcy i uprawnień do korzystania ze świadczeń Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Polska musi pozyskać dodatkowe uprawnienia

Polskie przedsiębiorstwa najbardziej dotknęły nałożone przez Unię Europejską ograniczenia limitów emisji dwutlenku węgla. Jedynym ratunkiem jest pozyskanie dodatkowych uprawnień w ramach tzw. wspólnych wdrożeń oraz mechanizmu czystego rozwoju.

REKLAMA