reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Będzie więcej czasu na odliczenie podatku naliczonego

Będzie więcej czasu na odliczenie podatku naliczonego

Odliczanie VAT przez okres jednego roku zamiast obecnych dwóch miesięcy oraz ryczałt VAT z limitem przychodów 50 tys. euro chce wprowadzić Platforma Obywatelska.


Zmiana prawA

Klub Platformy Obywatelskiej przedstawił pięć propozycji zmian w ustawie o VAT. Są to zmiany w stosunku do projektu nowelizacji wniesionej przez poprzedni rząd, nad którą Sejm przez ponad rok pracował w poprzedniej kadencji. Do uchwalenia ustawy nie doszło z powodu skrócenia kadencji Sejmu, a projekt przed drugim czytaniem trafił do kosza. Przewidywał on m.in. wprowadzenie ryczałtu VAT dla małych podatników (osób fizycznych), których roczne obroty nie przekraczają 35 tys. zł. Platforma podtrzymuje pomysł wdrożenia ryczałtu. Proponuje jednocześnie podniesienie limitu obrotów do 50 tys. euro przy zastosowaniu jednolitej stawki ryczałtu w wysokości 300 zł. Zgodnie z projektem bazowym stawki ryczałtu określone były progresywnie, w zależności od usługi i liczby mieszkańców miejscowości, w której prowadzona jest działalność. Ryczałtu VAT nie przewiduje nowelizacja ustawy o VAT przygotowana przez obecny rząd.

Platforma chce także rozliczania VAT z tytułu importu w deklaracji. Zamierza jednak znieść obowiązek stosowania przez importerów procedury uproszczonej przez co najmniej 12 miesięcy. Kolejną propozycją jest uproszczenie zasad powstawania obowiązku podatkowego. W przeciwieństwie jednak do projektu rozpatrywanego w poprzedniej kadencji, Platforma proponuje zachowanie szczególnych zasad rozpoznawania momentu powstania obowiązku podatkowego dla wybranych czynności określonych w art. 19 pkt 13 ustawy o VAT. Dotyczy to m.in. rozliczania dostawy prasy, energii elektrycznej, usług telekomunikacyjnych. Podatnicy będą mieli możliwość odliczania podatku przez rok od momentu otrzymania faktury, jednak nie później niż do końca roku podatkowego.

- Propozycje te były już omawiane w 2007 roku, wtedy jednak prace te nie zostały zakończone, należy więc mieć nadzieję, że tym razem będzie inaczej - mówi Tomasz Michalik, doradca podatkowy i partner w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy.

- W projekcie ministerstwa, który jest teraz w konsultacjach międzyresortowych, proponowany jest przepis związany z rozliczeniem podatku od importu w deklaracji oraz wydłużeniem okresu, w którym podatnik będzie mógł odliczyć podatek naliczony, tak więc w tej mierze zakres propozycji jest zbliżony - wskazuje Tomasz Michalik.

Zdaniem naszego rozmówcy cieszy jednak to, że propozycje klubu Platformy idą dalej niż projekt ministerialny, który proponuje np. wydłużenie okresu odliczenia podatku naliczonego tylko do trzech miesięcy.

- To jest, jak się wydaje, najistotniejszy punkt z pięciu proponowanych, czyli umożliwienie podatnikom odliczenia podatku naliczonego przez 12 miesięcy (zamiast dotychczasowych dwóch), co spowoduje znaczące obniżenie kosztów administracji w szczególności poprzez ograniczenie liczby składanych korekt deklaracji - argumentuje Tomasz Michalik.

1,2 mln euro miałby wynieść limit dla małych podatników VAT według zmian proponowanych w projekcie PO

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Warzecha – Ważydrąg

Ekspert podatkowy, księgowa, właścicielka Biura Rachunkowego EVA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama