| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy mogą się już ubiegać o wsparcie z UE

Firmy mogą się już ubiegać o wsparcie z UE

Pierwsi przedsiębiorcy mogą się już ubiegać o unijne pieniądze. W województwie opolskim ruszył pierwszy konkurs o dotacje dla firm.

Jako pierwsi w kraju o unijne dotacje z perspektywy finansowej 2007-2013 mogą ubiegać się przedsiębiorcy z województwa opolskiego.

Opolskie Centrum Wspierania Gospodarki, które w imieniu opolskiego urzędu marszałkowskiego odpowiada za dystrybucję unijnego wsparcia dla przedsiębiorstw w ramach regionalnego programu operacyjnego, rozpoczęło nabór wniosków. O wsparcie mogą ubiegać się tylko mikroprzedsiębiorstwa, czyli firmy, które zatrudniają poniżej dziesięciu osób.

Jest mało czasu na złożenie wniosku, do 14 marca. Jednak samorząd wojewódzki już wcześniej informował, że wsparcie dla firm ruszy na początku marca. W konkursie do podziału jest 18 mln zł, z czego połowa ma trafić do firm jeszcze w tym roku. Pierwszych umów o przyznaniu pomocy można spodziewać się w lecie. Dofinansowanie opolskich mikroprzedsiębiorców może wynieść do 65 proc. wartości inwestycji.

Do tej pory żaden inny samorząd wojewódzki czy urząd centralny nie uruchomił unijnego wsparcia dla przedsiębiorców. Większość regionów planuje to zrobić w połowie roku. Z harmonogramów opublikowanych przez samorządy wynika, że na początek zostanie uruchomione wsparcie dla mikroprzedsiębiorców. Większe firmy będą musiały na unijne dotacje jeszcze poczekać.

Natomiast z opublikowanego w połowie lutego przez resort rozwoju w połowie lutego harmonogramu konkursów w programach krajowych wynika, że wsparcie dla przedsiębiorców na poziomie centralnym ma ruszyć już w marcu. Ten termin jest praktycznie nierealny, bo nadal brakuje rozporządzeń o pomocy publicznej. Pracuje nad nimi od wielu miesięcy resort rozwoju regionalnego.

18 mln zł jest do podziału w pierwszym w Polsce konkursie o wsparcie dla firm

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK