reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy: drożejący prąd pogarsza konkurencyjność przemysłu

Firmy: drożejący prąd pogarsza konkurencyjność przemysłu

Duzi odbiorcy energii elektrycznej na Śląsku - głównie kopalnie, huty i kooperujący z nimi przemysł - alarmują, że znaczące podwyżki cen prądu pogorszą ich konkurencyjność. Postulują rozwiązania łagodzące skutki wzrostu cen.

Rosnące koszty energii mają duże znaczenie m.in. dla skoncentrowanego w dużej części na południu Polski hutnictwa żelaza i stali, które rocznie pobiera ok. 6 proc. krajowego zużycia energii. Wraz z hutami metali nieżelaznych udział ten wynosi ok. 10 proc.

Ogółem przemysł konsumuje 70 proc. krajowej podaży energii. Za energochłonne, obok hutnictwa, uznaje się też np. przemysł cementowy czy chemiczny.

Z danych skupiającej producentów stali Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej (HIPH) wynika, że w tym roku sektor hutniczy został dotknięty wyjątkowo wysoką podwyżką cen energii - o ok. 17 proc. w styczniu i zapowiedzią kolejnej, o ponad 20 proc. jeszcze wiosną.

"Dla energochłonnego przemysłu hutniczego oznacza to wzrost kosztów, bez możliwości wzrostu cen wyrobów, bo te dyktuje otwarty międzynarodowy rynek" - ocenia prezes HIPH Romuald Talarek.

Wkrótce Izba zamierza przedstawić rządowi swoje propozycje złagodzenia skutków podwyżek dla dużych odbiorców. Mogłoby to być np. obniżenie akcyzy na energię dla firm stosujących energochłonne technologie produkcji czy wspieranie budowy tzw. rozproszonych źródeł energii w oparciu o odpadowe ciepło technologiczne oraz gazy powstające w produkcji hut i koksowni. Energia z takich źródeł miałaby zostać uznana za równoważną tej, pozyskiwanej ze źródeł odnawialnych. Więcej prądu dla dużych odbiorców mogłoby też być sprzedawane na giełdzie energii.

Duzi odbiorcy energii sugerują również zmiany w podatku akcyzowym. Jego wprowadzenie w 2002 roku - w ocenie klientów przemysłowych - nie wymusiło obniżki kosztów wytwarzania prądu, ale w większości dodatkowo obciążyło odbiorców końcowych.

W rynkowej cenie energii udział obciążeń wynikających z akcyzy oraz z obowiązku zakupu przez dystrybutorów energii odnawialnej i ze źródeł skojarzonych wynosi ok. 25 proc. Odbiorcy przemysłowi, posiadający własne elektrociepłownie, obciążani są akcyzą także od energii produkowanej na własne potrzeby.

Podwyżka cen energii dotknęła również kopalnie węgla kamiennego. Według Zbigniewa Madeja, rzecznika największej górniczej spółki - Kompanii Węglowej, wzrost ceny (średnio za energię i dystrybucję) o 17 proc. ma znaczący wpływ na koszty, zwiększając je o ok. 60 mln zł rocznie. Kompania polemizuje ze zrzucaniem winy za wzrost cen prądu na drożejący węgiel.

"Przeprowadziliśmy szczegółową analizę, która dowiodła, że wzrost ceny węgla dla energetyki średnio o 11 proc., z jakim mamy do czynienia w tym roku, może przełożyć się na finalny wzrost ceny prądu u odbiorcy finalnego maksymalnie o 2,5 proc." - powiedział Madej.

Jego zdaniem, ubiegłoroczny spadek wydobycia węgla energetycznego nie przełożył się na braki tego surowca w elektrowniach.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Narkiewicz-Tarłowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama