REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Do obrotu nie wlicza się wszystkich usług

Łukasz Zalewski
Łukasz Zalewski

REKLAMA

Czynności niezwiązane z prowadzoną działalnością podatnika nie podlegają VAT. Podatku związanego ze sprzedażą nieopodatkowaną nie zalicza się do obrotu spółki.

REKLAMA

Skarżąca spółka udzielała pożyczek podmiotom zależnym. Zwróciła się do naczelnika urzędu skarbowego z pytaniem, czy przychody z tytułu odsetek od udzielonych przez nią pożyczek powinny być zaliczone do sprzedaży ogółem oraz czy przysługuje jej prawo do odliczenia VAT. Wyjaśniła, że udzielanie pożyczek stanowi jedynie jej działalność dodatkową. Jej zdaniem czynności udzielania pożyczek podmiotom zależnym nie podlegają w ogóle ustawie o VAT, ponieważ są to czynności niezwiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą. W konsekwencji czynności te nie powinny być zaliczane do obrotu spółki. Skarżąca, której sąd przyznał rację, powołała się m.in. na art. 90 ust. 3 ustawy o VAT oraz orzecznictwo ETS. Przywołany art. 90 ust. 3 stanowi, że w sytuacji gdy nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, co do których przysługuje prawo do odliczenia VAT, należy ustalić je według określonej proporcji.

REKLAMA

Organy podatkowe twierdziły jednak, że do obrotu spółki należy zaliczyć również czynności niepodlegające opodatkowaniu. Uznały one, że spółka może skorzystać z odliczenia VAT jedynie w przypadku, gdy podatek jest powiązany z czynnościami opodatkowanymi. Skoro są to czynności w części związane z czynnościami opodatkowanymi, a w części niezwiązane, należy stosować proporcję określoną w art. 90 ust. 3 ustawy o VAT (analogiczny przepis określał art. 20 ust. 3 starej ustawy o VAT z 1993 roku).

Sąd uchylił decyzje organów podatkowych i przyznał rację spółce. Stwierdził, że udzielenie pożyczek stanowiło czynności niepodlegające opodatkowaniu VAT. Zgodnie z orzecznictwem ETS czynności niezwiązane z prowadzoną działalnością podatnika nie podlegają VAT. A zatem czynności tych nie należy zaliczać do sprzedaży ogółem, a podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku. Sąd stwierdził także, że przepis dotyczący ustalania proporcji dotyczy wyłącznie czynności opodatkowanych i zwolnionych z podatku. Do czynności niepodlegających ustawie o VAT nie ma zatem zastosowania art. 90 ust. 3 tej ustawy.

Sygn. akt. III SA/Wa 1924/07, III SA/Wa 1925/07

Łukasz Zalewski

Dalszy ciąg materiału pod wideo

lukasz.zalewski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister Telus: rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw

  Minister Robert Telus podkreślił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Poinformował, że resort rolnictwa myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

  Nawet 2,5 mln euro dofinansowania w konkursie Seal of Excellence. Dla kogo? Kiedy można składać wnioski?

  Jesteś przedsiębiorcą, którego projekt został pozytywnie oceniony przez Komisję Europejską i otrzymał certyfikat Seal of Excellence w ramach instrumentu EIC Accelerator programu „Horyzont Europa”, jednak z powodu ograniczeń budżetowych nie otrzymałeś dofinansowania? Weź udział w konkursie organizowanym przez NCBR Seal of Excellence. Budżet to 23 miliony złotych. 

  Starasz się o dofinansowanie do projektu? Sprawdź, jak ocenić, czy jest innowacyjny i ma szanse na dotację

  Jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru projektu, mającego otrzymać dofinansowanie jest innowacyjność. Jak ocenić, czy projekt jest innowacyjny i ma szansę na otrzymanie grantu? Podpowiadają eksperci do spraw pozyskiwania dotacji. 

  Ile w Polsce można zebrać na internetowej zbiórce? Kiedy ludzie wpłacają najwięcej pieniędzy?

  Ile wynosi średnia wartość zbiórki online na świecie, a ile w Polsce? Ile zrzutek tworzonych jest rocznie? Kiedy najczęściej ludzie wpłacają pieniądze? Oto ciekawostki i nieznane fakty na temat crowdfundingu na świecie i w Polsce.

  REKLAMA

  MRiRW: pomoc dla rolników za szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych

  MRiRW poinformowało, że rolnicy, którzy ponieśli szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych, mogą ubiegać się o pomoc; stawka wynosi 2500 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw.

  Kto jeszcze czyta papierowe gazetki promocyjne? Okazuje się, że całkiem sporo klientów

  Tradycyjne gazetki promocyjne odnotowały duży spadek. Zmniejszyły też liczbę stron, powierzchnię i… liczbę promocji. Można to zaobserwować wszędzie, oprócz dyskontów. W branży spożywczej nie ma co liczyć na odejście od papierowych gazetek. Inne branże prawdopodobnie zmienią formę papierową na elektroniczną. 

  Minister Telus: stworzenie korytarza solidarnościowego to nasze rozwiązanie dla Ukrainy ws zboża

  Minister Robert Telus powiedział, że stworzenie korytarza solidarnościowego, tak by ukraińskie zboże nie wpływało do Polski, to nasze rozwiązanie. Dodał, że rozwiązanie to poprzednio zadziałało, nie zakłócając polskiego rynku zboża.

  Publiczne stacje ładowania elektryków co 60-100 km. Nowe przepisy od połowy 2024 roku

  W Polsce jest coraz więcej samochodów o napędzie elektrycznym ale nie nadąża za tym infrastruktura. Po prostu brakuje publicznych stacji ładowania. W połowie 2024 roku wejdzie w życie unijne rozporządzenie AFIR, które wymaga rozbudowania infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Zgodnie z nowymi przepisami do końca 2025 roku na najważniejszych trasach europejskich (sieć bazowa TEN-T) publiczne stacje ładowania mają być dostępne maksymalnie co 60 km. W ramach większej sieci kompleksowej TEN-T odległość ta ma wynieść nie więcej niż 100 km.

  REKLAMA

  Szef MON: spór o zboże z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich

  Szef MON Mariusz Błaszczak stwierdził, że "spór z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich, którzy chcieliby sprzedawać zboże na terytorium Polski; my natomiast musimy chronić interesów polskich rolników".

  Miliony idą na projekty badawcze. Kto korzysta z Funduszy Europejskich?

  Prawie 100 projektów badawczych realizowanych z Funduszy Europejskich było w I połowie br. Łączne dofinansowanie w wysokości ponad 524 mln zł. Takie dane przestawia NCBR. W obszarach jakich działań najczęściej prowadzone są projekty?

  REKLAMA