reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > 2 mld euro dla firm na szkolenia pracowników

2 mld euro dla firm na szkolenia pracowników

Ponad 500 tys. pracowników będzie mogło skorzystać ze szkoleń dofinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego. Unijne dotacje pokryją od 35 do 80 proc. ponoszonych przez firmy kosztów.


W latach 2007-2013 w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki na m.in. podnoszenie kwalifikacji pracowników zarezerwowano prawie 2 mld euro. 85 proc. tej kwoty pochodzi z Europejskiego Funduszu Społecznego. Fundusze te pozwolą przeszkolić 550 tys. pracowników z około 200 tys. przedsiębiorstw. Pieniądze na szkolenia pochodzą z dwóch priorytetów: II - Rozwój zasobów ludzkich i potencjału adaptacyjnego przedsiębiorstw oraz VIII - Regionalne kadry gospodarki. Firmy, które chcą doszkolić swoich pracowników za pieniądze z UE, powinny dokładnie przestudiować Program Operacyjny Kapitał Ludzki (POKL), a w szczególności szczegółowy opis priorytetów, wytyczne dotyczące kwalifikowalności wydatków, wzór wniosku o dofinansowanie. Ponadto ogólne zasady dofinansowania, czyli np. preferowane typy projektów w danym roku, podział środków, zasady i terminy wyboru projektów są corocznie określane w tzw. planie działania przygotowywanym przez instytucje pośredniczące, czyli odpowiedzialne za wdrażanie danego priorytetu.

Za wdrażanie wartego 500 mln euro Priorytetu II odpowiada Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Agencja będzie przyznawać dotacje tylko na projekty o znaczeniu ponadregionalnym. Oznacza to, że projekt musi być realizowany w więcej niż jednym województwie. W konkursach ogłaszanych przez PARP będą mogli startować bezpośrednio przedsiębiorcy. W poprzednich latach o środki na szkolenia ubiegały się firmy szkoleniowe na zlecenie przedsiębiorstw. PARP przewiduje trzy główne formy wsparcia: szkolenia otwarte, zamknięte oraz studia podyplomowe.

Projekty szkoleniowe o charakterze zamkniętym są adresowane do jednego przedsiębiorstwa lub podmiotów zależnych posiadających struktury organizacyjne w co najmniej dwóch województwach. Oznacza to, że firma o charakterze ponadregionalnym, która posiada swoje oddziały na terenie co najmniej dwóch województw, może uzyskać dotacje na szkolenie realizowane przez firmę szkoleniową lub doradczą tylko dla niej.

Szkolenia będą miały charakter ogólnopolski, jeśli będą realizowane w co najmniej pięciu województwach. O wsparcie na taki typ szkoleń będą mogły ubiegać się zarówno przedsiębiorcy, jak i firmy szkoleniowe, a następnie oferować je w co najmniej pięciu województwach.

W przypadku szkoleń o charakterze ogólnym Unia Europejska sfinansuje do 80 proc. kosztów szkolenia dla małych i średnich firm. Dla dużych przedsiębiorców ten próg wyniesie maksymalnie 60 proc. Niższe dotacje będą także w przypadku szkoleń specjalistycznych. W ich przypadku małe i średnie firmy mogą liczyć na zwrot do 45 proc. kosztów, a duże firmy - do 35 proc.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Izabela Żurkowska-Mróz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama