REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Będzie łatwiej otrzymać pieniądze na założenie firmy

Od nowego roku bezrobotni zyskają większe możliwości dofinansowania zakładanych firm.

Kolejny zakaz pracy w święta będzie obowiązywał już w najbliższą niedzielę

W dzień Wszystkich Świętych inspektorzy pracy otrzymali 226 zgłoszeń naruszenia zakazu pracy w handlu. 11 listopada pracownicy handlu znów będą mieli wolne.

Spadnie import aut używanych

90 proc. dilerów aut liczy, że sprzedaż nowych aut będzie rosła w ciągu najbliższych pięciu lat.

Kredyt też można rozliczyć

Wydatki związane z kredytem na wypłatę dywidendy można zaliczyć do kosztów. Część organów uważa, że w ten sposób można rozliczyć tylko kredyt na działalność bieżącą.

REKLAMA

Można się już starać o dopłaty na założenie firmy

Niepełnosprawni mogą starać się o dofinansowanie na założenie własnej firmy, a pracodawcy o zwrot kosztów wyposażenia stanowisk pracy.

Dozwolona 19-proc. stawka liniowa

Przychody osób fizycznych w spółce osobowej uznawane będą za przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Urząd musi wydać interpretację mimo późniejszego postępowania

Wszczęcie postępowania kontrolnego wobec spółki po czterech miesiącach od złożenia przez nią wniosku o interpretację nie może być podstawą do odmowy wydania interpretacji.

Kasy dla handlujących paliwami

Izba Skarbowa we Wrocławiu przypomina, że od 1 października właściciele firm handlujących paliwami lub domieszkami do paliw silnikowych, bez względu na wysokość obrotów, zobowiązani są stosować kasy fiskalne.

REKLAMA

Mocny złoty to mniej dotacji

Umocnienie złotego spowodowało, że kwota dotacji z UE zmalała o 10 mld zł. Z mocnej waluty są też korzyści: Polska oszczędza na składce płaconej do unijnej kasy. Prognozy mówią, że złoty będzie jeszcze mocniejszy, rozwiązaniem może być przyjęcie euro.

Ułatwienia przy odprawach celnych

Służba celna będzie regulować kontrolę na granicach w związku z wprowadzeniem we Wspólnocie instytucji upoważnionego przedsiębiorcy.

Zgłoszenia wzoru można dokonać również przez internet

Urząd Patentowy odmówi udzielenia prawa z rejestracji, gdy zgłoszony wzór przemysłowy albo jego części nie mają cech nowości lub indywidualnego charakteru.

Kopia protokołu będzie dostępna także dla firm

Zamawiający ma obowiązek umożliwienia sporządzenia kopii protokołu w siedzibie osoby, której powierzył przygotowanie przetargu.

Co siódma stacja benzynowa działa bez koncesji

Nawet 1 tys. stacji paliw w Polsce może działać mimo braku ważnej koncesji, wynika z szacunków Urzędu Regulacji Energetyki, do których dotarła Gazeta Prawna.

Producenci energii mogą wnioskować o zwrot akcyzy

Producenci energii elektrycznej, którzy nienależnie zapłacili akcyzę, mogą wnioskować o stwierdzenie nadpłaty podatku. To efekt niezgodności polskich przepisów z prawem UE.

Najważniejsze koszty pracy, podatki i prawo pracy

Obniżka pozapłacowych kosztów pracy, uproszczenie prawa podatkowego oraz uelastycznienie prawa pracy to najważniejsze zmiany w prawie, których małe i średnie firmy oczekują od nowego rządu i parlamentu - poinformowała w poniedziałek ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych (PKPP) Lewiatan Małgorzata Krzysztoszek.

Pieniądze na usługi doradcze

W ramach regionalnych programów operacyjnych mali i średni przedsiębiorcy otrzymają dodatkowe pieniądze na usługi doradcze.

Będzie mniej kontroli

Trudniej będzie uzyskać pozwolenie na obrót towarami, ale dzięki temu będą rzadsze kontrole dla przedsiębiorców prowadzących skład celny.

1,5 mld zł może kosztować Dyrektywa REACH

Wprowadzenie unijnego systemu rejestracji substancji chemicznych może spowodować, że z polskiego rynku zniknie część małych, a nawet średnich firm chemicznych. Dla dużych koncernów oznacza to gorsze wyniki.

Inflacja bliżej 3 proc.

Inflacja w ujęciu rocznym wzrosła w październiku do 2,6 proc. z 2,3 proc. we wrześniu. W grudniu sięgnie 3 proc. - oceniają ekonomiści.

Warto sprecyzować umowy o premiach

Aby po 1 stycznia 2008 r. bez problemów rozliczać VAT z faktur dokumentujących premie pieniężne, warto już dziś zadbać o doprecyzowanie umów. Najbezpieczniejszym podatkowo sposobem jest rozliczanie premii tak jak rabatów.

Pieniądze z UE: wciąż brak przepisów

Dziś wchodzi w życie rozporządzenie MRR o udzielaniu pomocy inwestycyjnej w programach regionalnych. Z 22 przygotowanych programów pomocowych, wymagających notyfikacji w Komisji Europejskiej, uzgodniono dopiero 14. Pierwsze pieniądze dla przedsiębiorców już w listopadzie, ale większość środków najwcześniej w I kwartale 2008 r.

Szybko maleje bezrobocie

W ostatnim roku w Polsce stopa bezrobocia zmniejszyła się najbardziej spośród wszystkich państw UE.

Najwięcej pytań zgłaszają przedsiębiorcy

Przez półtora roku działania Krajowa Informacja Podatkowa udzieliła ponad 700 tys. odpowiedzi. Najwięcej problemów mają przedsiębiorcy. Aby usprawnić działanie KIP, jeszcze w tym roku zostanie ona poddana audytowi.

W 2008 roku prąd zdrożeje co najmniej o 10 proc.

Urząd Regulacji Energetyki zwolni w listopadzie wszystkich sprzedawców energii z obowiązku przedkładania do zatwierdzenia taryf. Będzie to oznaczało uwolnienie cen energii i według ekspertów ich wzrost.

Ryzyko wzrostu inflacji wciąż wysokie

Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła główną stopę NBP na poziomie 4,5 proc., ale podkreśla, że konsekwencją szybkiego wzrostu gospodarki może być wzrost inflacji.

Wydatki można było zaliczyć w koszty firmy

Wydatki spółki na doradztwo prawne związane z podwyższeniem kapitału zakładowego są jej kosztami ogólnymi, a zatem mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Nowe formularze dla firm

 Od dzisiaj zdecydowana większość płatników rozliczających się z ZUS musi składać nowe formularze ZUS IWA.

Firmanctwo pozbawia prawa do odliczenia VAT

Konsekwencją stwierdzenia firmanctwa jest pozbawienie podatnika prawa do rozliczenia VAT - uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

Podwykonawcy nie dostaną pieniędzy

Wartość pomocy publicznej nie powinna przekroczyć 50 proc. kosztów badań przemysłowych i 25 proc. kosztów prac rozwojowych. Przedsiębiorca w trudnej sytuacji ekonomicznej nie może wykorzystywać środków funduszu innowacyjności.

Zezwolenie na działalność można zmodyfikować

Zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej w specjalnej strefie ekonomicznej można, na wniosek przedsiębiorcy, zmienić.

Jutro można kupić znicze i paliwo

Dzień Wszystkich Świętych będzie pierwszym wolnym świętem dla pracowników zatrudnionych w handlu. Klienci nie powinni mieć jednak problemów np. z zakupem zniczy i paliwa.

Prezes ZUS o obniżce składki rentowej

Według prezesa ZUS Pawła Wypycha, jeżeli obniżka składki rentowej nie będzie obejmowała wszystkich, a tylko osoby z najniższymi zarobkami oraz wchodzących na rynek pracy - co proponuje PO - wówczas ZUS będzie potrzebował pół roku na przygotowanie nowej wersji programu Płatnik.

Złota akcja hamuje swobodę przepływu kapitału

Przewidziane w kodeksie spółek handlowych odstępstwo od zasady: jedna akcja - jeden głos pozwoli Skarbowi Państwa obejść blokadę złotej akcji przez Komisję Europejską.

Za 11 listopada nie przysługuje dzień wolny

W tym roku Święto Niepodległości wypada w niedzielę. W takiej sytuacji pracodawcy nie muszą wyznaczyć pracownikom innego dnia wolnego od pracy.

Będą nowe druki CIT

Podatnicy CIT prowadzący w Polsce zakłady zagraniczne i zatrudniający osoby na terenie różnych samorządów będą musieli składać informacje na formularzach CIT-ST i CIT-ST/A.

Nowe wymogi dla pojazdów rejestrowanych po raz pierwszy

Producenci aut muszą zamieszczać w samochodach ostrzeżenia o tym, gdzie w samochodzie nie wolno montować fotelika dla dziecka.

Na wydanie zaświadczenia urząd ma siedem dni

Podatnik może składać do urzędu skarbowego wnioski i podania oraz żądać stwierdzenia nadpłaty, wydania interpretacji lub określonych zaświadczeń.

Duże spółki zarobiły więcej niż rok temu

Wyniki największych spółek notowanych na warszawskiej giełdzie będą lepsze niż w tym samym okresie 2006 roku. Analitycy sądzą, że oczekiwane przez nich zyski są już wliczone w ceny akcji.

Przedsiębiorcy mają obowiązek recyklingu i odzysku opakowań

Opłaty produktowe są naliczane, jeżeli przedsiębiorca nie uzyska odpowiednich limitów odzysku opakowań.

Kasa fiskalna nie zawsze potrzebna

Podatnicy dokonujący sprzedaży dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych powinni stosować kasy rejestrujące. Interpretacja tej regulacji wzbudza jednak kontrowersje.

Mija termin składania deklaracji

Dziś mija termin składania w urzędach skarbowych deklaracji przez jednoosobowe spółki Skarbu Państwa i przedsiębiorstwa państwowe.

Nastroje wśród przedsiębiorców pogarszają się już trzeci miesiąc

W październiku, po raz trzeci z rzędu, pogorszył się wskaźnik informujący o przyszłych tendencjach w gospodarce. Przyczyn spowolnienia nie należy wiązać wyłącznie z sierpniowymi zawirowaniami na rynkach finansowych.

Nie można pogorszyć pracownikowi warunków pracy

Pracodawca przejmujący zakład pracy nie może zmienić warunków pracy pracownika na jego niekorzyść z powodu samego przejęcia zakładu, nawet jeśli pracownik wyraża zgodę na taką zmianę.

Niższe opłaty za wnioski

50 i 100 zł wynoszą nowe, obowiązujące od dziś, opłaty za zezwolenia na pracę cudzoziemców.

Zwrot zapłaty możliwy w gotówce lub na rachunek bankowy

 Jutro wchodzą w życie korzystne dla podatników zmiany przepisów dotyczących opłaty skarbowej. Nowością jest możliwość przedstawienia uwierzytelnionej kopii dowodu zapłaty.

Regiony wybierają instytucje, które będą rozdawać dotacje dla firm

Samorządy wojewódzkie wybierają podmioty, które będą dysponowały unijnymi dotacjami dla firm. Na Dolnym Śląsku przetarg został unieważniony z powodu zbyt wysokich ofert.

Przedsiębiorcy: nowy rząd powinien zmienić przepisy o złotej akcji

W poniedziałek Lewiatan złoży do Trybunału Konstytucyjnego skargę w sprawie złotej akcji.

Już prawie 3,6 zł za euro

Dalsze osłabienie dolara, pozytywne nastroje na giełdach i wiara inwestorów w reformy nowego rządu umacniają polską walutę.

Od jutra o połowę mniej zapłacimy u rejenta

Za większość czynności związanych ze sprzedażą mieszkań, domów i działek zapłacimy u notariusza o połowę mniej. Wchodzi w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie maksymalnych stawek za czynności notarialne.

Kontrakty publiczne na usługi, dostawy i roboty budowlane są rozdawane przedsiębiorcom bez przetargów

Kontrakty publiczne na usługi, dostawy i roboty budowlane są rozdawane przedsiębiorcom bez przetargów

REKLAMA