REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

VAT do zapłaty od złotówki

Osoby mieszkające za granicą, a prowadzące firmę w Polsce, płacą VAT w kraju. Nie obowiązuje w tym przypadku limit zwolnienia podmiotowego. Nawet przy obrocie 1-złotowym trzeba się zarejestrować oraz płacić podatek.

Firmy doradcze muszą przekształcić się w domy maklerskie

Polska nie wprowadziła w życie unijnych przepisów o rynkach finansowych, które zwiększają ochronę klientów oraz porządkują rynek usług doradczych.

Wysokie kary za nielegalny demontaż

Nawet pół miliona złotych kary będzie groziło za demontaż samochodu poza stacją, która jest do tego odpowiednio przygotowana.

Aport oznacza konieczność korekty VAT

Jeśli spółka wnosi aportem do innej spółki środki trwałe, co do których miała prawo do całkowitego odliczenia VAT, musi skorygować podatek odliczony.

REKLAMA

Pracodawcy bezskutecznie poszukują niepełnosprawnych

Firmy mają coraz większe problemy ze znalezieniem niepełnosprawnych pracowników. To skutek m.in. zmian na rynku pracy i braku odpowiedniej aktywizacji zawodowej tych osób.

NIP i REGON mogą zostać zastąpione jednym numerem

Likwidacja NIP i REGON zapowiadana przez Platformę Obywatelską będzie niemożliwa. Numery te są niezbędne przy prowadzeniu biznesu. Można jednak dwa numery zastąpić jednym.

Więcej czasu na deklaracje

W tym miesiącu podatnicy mają więcej czasu na złożenie deklaracji VAT-7, VAT-8 i VAT-12.

Aneks do umowy nie zastąpi pełnomocnictwa

Aneks do umowy spółki cywilnej nie może zastąpić pełnomocnictwa do reprezentowania wykonawców wspólnie ubiegających się o zamówienie.

REKLAMA

Biznes chce usłyszeć w exposé premiera o prywatyzacji i euro

Zmniejszenie biurokracji, zapowiedź powrotu do prywatyzacji i wskazanie polskiej drogi do strefy euro - te tematy powinny znaleźć się w piątkowym wystąpieniu premiera Donalda Tuska.

Wniosek o upadłość spółki chroni przed egzekucją

Członek zarządu spółki może nie odpowiadać za niezapłacone składki na ubezpieczenie społeczne. Musi jednak wskazać ZUS majątek spółki lub udowodnić, że we właściwym czasie złożył wniosek o upadłość.

PiS ponownie prześle do Sejmu projekt ustawy o swobodzie działalności gospodarczej

Prawo i Sprawiedliwość ponownie prześle do Sejmu projekt ustawy o swobodzie działalności gospodarczej - poinformowali na środowej konferencji w Sejmie przedstawiciele klubu.

Przedsiębiorcy czekają na powołanie nowych arbitrów

Dopiero teraz, z miesięcznym opóźnieniem, wybrano 25 kandydatów na członków Krajowej Izby Odwoławczej. Premier musi jeszcze ich oficjalnie powołać na stanowiska w Izbie.

Najem obniża wpłaty na PFRON

Wynajmowanie pomieszczeń od pracodawcy osiągającego odpowiedni wskaźnik zatrudnienia niepełnosprawnych obniża kwotę wpłat na fundusz rehabilitacji.

Zmieni się wysokość dodatku za pracę w nocy

Od stycznia przyszłego roku wzrośnie wysokość dodatku wypłacanego pracownikom wykonującym pracę w porze nocnej.

ZUS powinien informować o konieczności posiadania podpisu elektronicznego

 Może się okazać, że w 2008 roku firmy nie będą musiały korzystać z bezpiecznego podpisu, przekazując do ZUS dokumenty. Takich zmian domaga się ZUS. Co to oznacza?

Kawa od szefa to przychód pracownika

Wartość pieniężna przyznawana pracownikom na zakup napojów z automatu biurowego stanowi ich przychó. Zdaniem fiskusa przychód powstaje niezależnie od formy przekazania napojów i faktu korzystania z nic. Eksperci uważają, że taka kwalifikacja świadczeń dla pracowników jest niezgodna z przepisami podatkowymi

Na świecie poprawił się system podatkowy

W ponad jednej trzeciej państw systemy podatkowe dotyczące biznesu poprawiły się w ostatnich trzech latach - uważa Bank Światowy.

Tylko do pięciu lat wstecz ZUS będzie ściągał zaległe składki

Pracodawcy chcą skrócenia okresu przedawnienia należności wobec ZUS. PSL deklaruje, że przygotuje ustawę ułatwiającą prowadzenie firm. RPO wystąpi do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie okresów przedawnienia.

Pracodawcy nie chcą ustawy o równym zatrudnieniu

Przyjęcie przepisów, które nakazują pracodawcom dostosowanie siedziby firmy do potrzeb niepełnosprawnych już na etapie rekrutacji pracowników, może zniechęcić do zatrudniania tych osób.

Nowy wzór wniosku

Od dziś obowiązuje nowy wzór wniosku o zwrot VAT przeznaczonego m.in. dla firm, które nie mają siedziby w Polsce.

Firma zachowała status pracodawcy mimo wykreślenia z rejestru

Niedopełnienie obowiązku rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym nie powoduje utraty statusu pracodawcy i uprawnień do korzystania ze świadczeń Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Polska musi pozyskać dodatkowe uprawnienia

Polskie przedsiębiorstwa najbardziej dotknęły nałożone przez Unię Europejską ograniczenia limitów emisji dwutlenku węgla. Jedynym ratunkiem jest pozyskanie dodatkowych uprawnień w ramach tzw. wspólnych wdrożeń oraz mechanizmu czystego rozwoju.

Bruksela dofinansuje zakup maszyn

Firmy zatrudniające mniej niż 20 osób mogą szukać wsparcia na zakup nowych maszyn w regionalnych programach operacyjnych, za które odpowiadają urzędy marszałkowskie.

Auta na kredyt bez odsetek przez 5 lat

W tym roku Polacy kupią w autoryzowanych salonach 290 tys. nowych aut. Firmy czekają z zakupem, spodziewając się zmiany zasad podatkowych. Klientów indywidualnych kuszą promocyjne kredyty nawet na osiem lat.

Podatki 2008: zyskamy nawet kilkaset złotych

Wysokość pierwszego progu podatkowego będzie wynosić 44 490 zł. Kwota zmniejszająca podatek wzrośnie do 586,85 zł.

Składka rentowa zostanie obniżona

Od 2008 roku pracownicy odniosą nie tylko korzyści związane z waloryzacją progów, kwoty wolnej i kosztów. Zyskają też na składce rentowej, która została obniżona z 3,5 do 1,5 proc.

Podwyżka stóp pewna

Ponad 10-proc. dynamika płac wraz z 5-proc. wzrostem zatrudnienia w październiku to ostatni argument za podwyżką stóp procentowych w listopadzie.

40 proc. Polaków nie słyszało o telepracy

Prawie 40 proc. Polaków nigdy nie słyszało o telepracy, a w takiej formie zatrudnienia pracował zaledwie 1 proc. osób

Polskie firmy wygrywają kontrakty na usługi

Przedsiębiorcy z Polski od początku 2007 roku uzyskali 45 kontraktów w krajach Unii Europejskiej na ponad 117 336 tys. euro.

Składka zdrowotna jest opłacana z każdego źródła przychodu

Nie przedmiot działalności, ale forma jej prowadzenia decyduje o obowiązku opłacania składki zdrowotnej.

Konkurs dla młodych biznesmenów

Rozpoczyna się konkurs Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości na biznesplan, który ma umożliwić młodym Polakom założenie własnej firmy.

Od 2008 roku ma być łatwiej o kredyt technologiczny

Resort gospodarki chce, by kredytu technologicznego udzielały banki komercyjne, a nie, jak teraz, tylko Bank Gospodarstwa Krajowego.

Zakaz konkurencji dyskryminuje pracowników

Kodeks pracy nie określa sposobu wypłaty odszkodowania za okres obowiązywania zakazu. Wysokość świadczenia zależy od wynagrodzeń ostatnio otrzymanych, a nie należnych. Pracodawcy mogą wykluczać pracowników z rynku pracy, nie ponosząc dużych kosztów.

Płace pójdą w górę o 8 proc.

Banki, spółki przemysłowe i budowlane - tam najłatwiej będzie o pracę i wynagrodzenia wzrosną najbardziej. Średnia płaca w przedsiębiorstwach będzie nadal rosła w tempie 5-10 proc. rocznie. Wzrost wynagrodzeń może w końcu zacząć przekładać się na wyższe ceny towarów i inflację.

Czarne listy firm pomogą konsumentom

Coraz więcej sporów konsumentów i przedsiębiorców załatwia się w drodze mediacji, zmniejsza się więc liczba spraw rozstrzyganych przez sądy.

Maleje zadłużenie przedsiębiorców wobec ZUS

Płatnicy składek są coraz mniej zadłużeni wobec ZUS z tytułu niezapłaconych składek na ubezpieczenia społeczne. To głównie zasługa dobrej sytuacji przedsiębiorstw.

Ustalono przyszłoroczne stawki dla podatników karty podatkowej

Znana jest już wysokość stawek podatku dochodowego, jakie będą płacili w 2008 roku przedsiębiorcy korzystający z karty podatkowej.

Wyższe limity kilometrówki

Od wczoraj obowiązują nowe stawki ryczałtu za używanie prywatnych samochodów do celów służbowych.

Eksport towarów będzie łatwiejszy od 2008 roku

Wdrażany nowy System Kontroli Eksportu ECS ma zrewolucjonizować procedury celne dla potrzeb VAT. Zamiast papierowych potwierdzeń wywozu towarów będą e-maile.

Przekształcona firma zachowuje status ZPChr

Firma dokonująca przekształcenia na podstawie kodeksu spółek handlowych zachowuje status zakładu pracy chronionej.

Inflacja najwyższa od kwietnia 2005 r.

Ministerstwo Finansów trafiło z prognozą inflacji, która w październiku wzrosła w ujęciu rocznym do 3 proc. z 2,3 proc. we wrześniu. Po tych danych ekonomiści są pewni, że RPP za dwa tygodnie podwyższy stopy procentowe.

Dokumentacja dostępna poza siedzibą zamawiającego

Przedsiębiorca będzie miał prawo sporządzić kopię protokołu postępowania w siedzibie osoby, której zamawiający powierzył przygotowanie przetargu.

Urząd skarbowy zwróci nadwyżkę naliczonego VAT

Jeśli podatnik kończy działalność i ma nadwyżkę VAT do zwrotu, urząd musi mu zwrócić podatek. W celu odzyskania VAT należy złożyć wniosek o zwrot podatku do urzędu skarbowego. Należy pamiętać, że przekazanie towaru na cele związane z przedsiębiorstwem nie podlega opodatkowaniu VAT.

Złe warunki w co drugim biurze

W 2007 roku 51 proc. zatrudnionych w biurach pracowników pracowała w warunkach zagrażających ich zdrowiu.

Za cztery lata 900 mln zł na reklamę w wyszukiwarkach

Małe i średnie firmy przekonują się do reklamy w wyszukiwarkach internetowych. W 2008 roku przeznaczą na to prawie 200 mln zł.

Od biletów dla pracowników nie ma VAT

Gdy towary nie są wykorzystywane do działalności opodatkowanej, odliczenie VAT nie przysługuje. Zatem przekazanie tych towarów nie będzie opodatkowane.

Przedsiębiorcy domagają się równych praw w sądach gospodarczych

Trybunał Konstytucyjny nie rozstrzygnął czy nowe zasady postępowania w sprawach gospodarczych naruszają konstytucję i pozbawiają przedsiębiorców prawa do rzetelnego rozpoznania ich spraw.

Pracodawcom będzie łatwiej szukać pracowników w terenie

Firmy poinformują urzędy pracy o wolnych etatach nie tylko tam, gdzie są zarejestrowane, ale także w miejscu wykonywania pracy.

Za jedną podróbkę można stracić całą linię produkcyjną

Zmieniło się prawo własności przemysłowej. Czy zaostrzono sankcje i teraz za sprzedaż nawet tylko jednej sztuki towaru z podrobionym znakiem towarowym grożą sprzedawcy sankcje karne?

mBank - reklama kredytu dla nowych przedsiębiorców

Kredyt na start w mBanku dostaną tylko osoby z pozytywną indywidualną historią kredytową. Uzyskanie 10 tys. zł jest mało realne.

REKLAMA