REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zagrożone 20 mld zł z Unii

Brak nowelizacji ustawy sparaliżował pracę Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Agencja będzie odpowiadała za ponad 20 mld zł z funduszy unijnych na lata 2007-2013. Projektem nowelizacji powinien priorytetowo zająć się nowy rząd i parlament.

Kto składa deklaracje co kwartał

Za III kwartał 2007 r. zarówno mali podatnicy, którzy wybrali metodę kasową, jak i inni spełniający ustawowe warunki, powinni złożyć deklaracje najpóźniej 25 października. Do rozliczeń służy formularz VAT-7K.

Podpis elektroniczny "od ręki" dostępny w sześciu miastach

W sześciu polskich miastach - Warszawie, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Bydgoszczy i Lublinie - można "od ręki" załatwić podpis elektroniczny i otrzymać wszystko, co potrzebne do jego stosowania. Dotychczas było to możliwe tylko w Warszawie i mogło wiązać się z kilkudniowym oczekiwaniem.

65 tys. etatów dzięki inwestycjom zagranicznym

W Polsce jest cztery razy mniej projektów inwestycyjnych niż w Wielkiej Brytanii. W ich wyniku powstaje jednak najwięcej w UE miejsc pracy.

REKLAMA

Potrzebne nowe ustawy

Trzeba od nowa napisać ustawy o podatkach dochodowych. Należy także w większym stopniu wspierać małych podatników - uważają przedstawiciele Rady Podatkowej PKPP Lewiatan.

Limit 50 tys. zł dotyczy już 2007 roku

Podatnicy kontynuujący działalność będą mogli korzystać ze zwolnienia VAT w 2008 roku, jeśli ich obroty nie przekroczą 50 tys. zł. To korzystne rozwiązanie. W 2007 roku limit ten wynosi 39,7 tys. zł.

Przedsiębiorca może domagać się zawarcia umowy z zamawiającym

Zamawiający ma obowiązek zawarcia umowy, jeśli przekazał wykonawcom informację o wyborze oferty przed upływem terminu związania ofertą.

Efekt zmiany przepisów o zatrudnieniu obcokrajowców

Ponad dwukrotnie wzrosła liczba cudzoziemców zza wschodniej granicy zainteresowanych legalną pracą w Polsce. To efekt wprowadzenia w lipcu ułatwień w ich zatrudnianiu.

REKLAMA

Mniej upadłości

W ciągu dziewięciu miesięcy tego roku zbankrutowało w Polsce 339 przedsiębiorstw, co oznacza spadek o 24 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego - wynika ze statystyk zebranych przez grupę Euler Hermes, zajmującą się ubezpieczaniem kredytu i windykacją należności.

W ciągu dwóch lat największe sieci zainwestują 2 mld zł

Sklepom osiedlowym przybędzie konkurencja. Carrefour wprowadził nowe sklepy franczyzowe. Ekspansja sieci handlowych przenosić się będzie do mniejszych miast.

Telepraca w kodeksie pracy

16 października 2007 r. wejdą w życie nowe przepisy kodeksu pracy dotyczące zatrudnienia w formie telepracy.

Łatwiejsze rozliczenia firm dzięki e-fakturom

Jest pierwszy wyrok sądu administracyjnego dotyczący korzystania przez firmy z e-faktur. By nie narazić się fiskusowi, wystarczy, by faktura zawierała elementy podane w VI Dyrektywie. Możliwa jest zmiana formatu dokumentu i korekta e-faktury wystawiona na papierze.

Elastyczne zatrudnienie kłopotem dla firm

Firmom trudno jest elastycznie regulować czas pracy pracowników, bo przepisy są zbyt restrykcyjne. Więcej osób jest zatrudnionych na czarno, a problemy z podjęciem pracy mają np. matki wychowujące dzieci. Pracodawcy chcą wprowadzenia m.in. ruchomego czasu pracy.

Od początku roku spółki pozyskały z ofert publicznych już 9,7 mld zł

W III kwartale 2007 r. łączna wartość akcji sprzedanych w publicznych ofertach spadła do 1,5 mld zł. Średnia wartość pierwszej publicznej oferty wyniosła 75,6 mln zł.

Kwoty graniczne dla wyboru sposobu opodatkowania

Znamy już limity podatkowe na przyszły rok, decydujące o sposobach opodatkowania. Sprzedaż, która zwalnia z VAT, będzie wynosiła 50 tys. zł. Nie trzeba już zatem przeliczać limitu z euro na złote. Zmniejszyły się limity dla podatków dochodowych.

Zastrzeżenia do akcji promocyjnych

Podczas kontroli w 112 placówkach handlowych co trzeci produkt objęty akcją promocyjną wzbudził zastrzeżenia Inspekcji Handlowej.

Specjalne strefy ekonomiczne bez ograniczeń

Jacek Kościelniak, wiceszef Kancelarii Premiera poinformował, że Polska dąży do całkowitego zniesienia obowiązującego limitu, ograniczającego powiększanie obszaru specjalnych stref ekonomicznych.

Niższy limit dla prowadzenia ksiąg

Jeżeli przychód w 2007 roku przekroczy 3 022 000 zł, to od przyszłego roku przedsiębiorca będzie musiał prowadzić księgi rachunkowe.

Po leasing przedsiębiorcy mogą iść do internetu

Po serwisach aukcyjnych kredytów i produktów ubezpieczeniowych w internecie pojawiła się porównywarka ofert leasingowych.

Kasy fiskalne dla nowych grup podatników

 Dziś kolejna grupa podatników traci zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przez kasy fiskalne. Będą je musieli instalować - choć nie od razu - m.in. właściciele klubów fitness i solariów.

Niewłaściwe oznakowanie wyrobów włókienniczych

Około 40 proc. wyrobów włókienniczych skontrolowanych przez Inspekcje Handlową na zlecenie UOKiK było niewłaściwie oznakowanych.

Certyfikat będzie potrzebny

Będą nowe wzory certyfikatów kompetencji zawodowych w transporcie drogowym, które są niezbędne do prowadzenia firmy transportowej.

Unijni producenci stali przeciwko importowi z Chin

Europejscy producenci stali zamierzają wezwać UE do wprowadzenie posunięć antydumpingowych wobec importu z Chin.

Firmom brakuje pracowników

Brak rąk do pracy to główna bariera w rozwoju polskich firm - wynika z przedstawionego wczoraj raportu Banku Światowego.

Niebezpieczne drewno wolno stosować tylko w instalacjach przemysłowych

Od niedzieli zmienią się ograniczenia i zakazy przy wprowadzaniu do obrotu związków arsenu oraz preparatów, które je zawierają.

Preferencje dla spółek do 2010 roku

Spółki, które wystąpiły z wnioskiem o objęcie ich preferencjami podatkowymi przed zakwestionowaniem ich przez Komisję Europejską, powinny z nich skorzystać.

Firmy wydały 1,7 mld zł na reklamę w telewizjach

Rynek reklamy telewizyjnej w III kwartale będzie większy o 16,7 proc. w skali roku. Najwięcej zarobi TVP, za nią będą TVN i Polsat.

Polskim firmom łatwiej będzie zatrudniać cudzoziemców

Komisja Europejska wprowadzi zachęty do pracy w UE dla wysoko wykwalifikowanych pracowników z państw trzecich. Tylko 15 proc. imigrantów w UE posiada jakiekolwiek wykształcenie, a w USA 55 proc. imigrantów to specjaliści. Propozycje, KE, bez otwarcia rynku pracy przez wszystkie kraje UE, mogą dyskryminować obywateli nowej Unii, w tym Polski.

Wspólnik musi się rozliczyć z przejętego majątku

Jeżeli sąd stwierdzi, że w spółce składającej się z dwóch wspólników działania jednego przyczyniły się do jej rozwiązania, może przyznać drugiemu prawo do przejęcia majątku z obowiązkiem rozliczenia się ze wspólnikiem.

Spowolnienie coraz bliżej

Wskaźnik wyprzedzający koniunktury spadł we wrześniu po raz kolejny, tym razem o 0,7 pkt. Niemal pewny jest wolniejszy rozwój gospodarki w najbliższych miesiącach. Niepokoje na światowych rynkach finansowych mogą to pogłębić.

Przedsiębiorca może samodzielnie wydłużyć termin związania ofertą przetargu

W zamówieniach publicznych to nie składający ofertę wyznacza, ile czasu czuje się nią związany, lecz zamawiający.

Firmy mogą otrzymać zwrot opłat

Do końca października przedsiębiorcy mogą występować o refundację urzędowych kosztów związanych ze zgłaszaniem wynalazków.

Przepisy ograniczają swobodę przedsiębiorców

Przedsiębiorcy chcą, aby nowy Sejm zajął się ograniczeniem reglamentacji działalności gospodarczej, możliwością zawieszania jej oraz redukcją liczby kontroli prowadzonych w tym samym czasie.

Nowy standard dla małych i średnich firm jest za trudny

Małe i średnie przedsiębiorstwa mogą nie poradzić sobie ze stosowaniem nowego standardu. Stąd pomysł, by sprawdzić, czy nowe regulacje można wykorzystać w praktyce.

Nowy portal z danymi o firmach

InfoData uruchomiła w Polsce nowy portal poświęcony informacji gospodarczej o firmach działających na rynku polskim i zagranicznych.

Nieodpłatne przekazanie torby bez VAT

Umieszczenie logo firmy na torbie czy opakowaniu nie przesądza o charakterze reklamowym torby. Zatem jej nieodpłatne przekazanie nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Rejestracja tylko w urzędzie skarbowym

Całą obsługę administracyjną przedsiębiorców rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej powinny przejąć urzędy skarbowe.

Solidarność: ograniczyć umowy na czas określony

Co trzeci Polak jest zatrudniony na czas określony. To nieuczciwa konkurencja na rynku pracy - alarmują związkowcy i zapowiadają, że będą starać się o zaostrzenie przepisów dotyczących takich umów o pracę.

Wyrok ETS pozwoli odzyskać sankcję VAT

Sankcja VAT narusza konstytucję, gdy jedna osoba ponosi karę dwa razy - orzekł TK. Polacy czekają na orzeczenie ETS, który ma stwierdzić, czy sankcja VAT jest dopuszczalna. Korzystny wyrok Trybunału pozwoli podatnikom odzyskać nienależnie zapłacone pieniądze.

Cesja wierzytelności jest zabezpieczeniem zgodnym z polskim prawem

  Działania Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej powodują, że banki żądają od firm kosztownych zabezpieczeń, co podraża koszty inwestycji.

Procesy sądowe usprawiedliwiają nieużywanie znaku

Firma Astra z Poznania postąpiła rozsądnie i zgodnie z zasadami uczciwości kupieckiej, wstrzymując się z wejściem na rynek z marką Caffe Pele, gdy trwał spór o ten znak - uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

Popyt w gospodarce nie słabnie, sprzedaż przyspiesza

Ponad 10-proc. wzrost płac w sierpniu przełożył się na 17,4-proc. wzrost sprzedaży detalicznej. Do końca roku 15-16-proc. dynamika jest niezagrożona.

Rz: Taki sam CIT w całej Europie?

90 proc. polskich firm chce jednolitych zasad podatkowych, ale mówi "nie" takiej samej stawce w całej UE – pisze „Rzeczpospolita”.

Będzie niższy VAT od darowanej żywności

Rozliczając VAT, będzie można uwzględnić wartość rynkową darowanej żywności. Do obniżenia podstawy opodatkowania konieczna będzie szczegółowa dokumentacja dostaw. Zdaniem ekspertów uchwalone przepisy mogą budzić wątpliwości interpretacyjne.

Tańsze ubezpieczenia dla firm

Z większych polskich przedsiębiorstw tylko PKN Orlen ma swoje towarzystwo ubezpieczeniowe zarejestrowane w raju podatkowym.

Wydatki na rekrutację mogą stanowić koszt uzyskania przychodu

Wydatki związane z rekrutacją pracowników mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu, nawet jeśli ostatecznie nie zostaną oni zatrudnieni w firmie.

Korzystna dla spółki informacja często staje się sygnałem do sprzedaży

Publikacja ważnej dla spółki informacji to świetny moment do sprzedaży akcji. Dlatego warto wcześniej szukać takich firm, które mogą czymś pozytywnym zaskoczyć inwestorów. Wczoraj rynek nagrodził tak posiadaczy Petrolinvestu.

Kopię odwołania można przesłać pocztą

Dla skuteczności przekazania kopii odwołania nie jest konieczne, aby zamawiający mógł zapoznać się z jej treścią przed upływem terminu na wniesienie odwołania.

Nie będzie podwyżki stóp procentowych we wrześniu

Zdecydowanie niższa od prognoz inflacja w sierpniu sprawiła, że ekonomiści przesunęli kolejną podwyżkę stóp dopiero na listopad.

Kłopoty z e-fakturami

Pomimo istnienia już pewnej praktyki w posługiwaniu się fakturami elektronicznymi, wystawianie przez podatników tych dokumentów nadal stwarza pewne wątpliwości, utrudniając szersze wprowadzenie tego sposobu fakturowania.

REKLAMA