REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spółki zapewnią inwestorom szybki dostęp do informacji

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Piotr Trocha

REKLAMA

Spółki będą zobowiązane jednocześnie przekazać informacje poufne, bieżące i okresowe do wiadomości giełdy, komisji i inwestorów.

zmiana prawa

REKLAMA

REKLAMA

Podczas posiedzenia Sejmu w tym tygodniu odbędzie się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o ofercie publicznej, który wdraża unijne dyrektywy o przejrzystości i przejęciach. Projekt nakłada na państwa członkowskie obowiązek zapewnienia łatwego i szybkiego dostępu do informacji związanych z wezwaniem na akcje. Wymaga jednoczesnego przekazywania przez spółki informacji poufnych oraz bieżących i okresowych do Komisji Nadzoru Finansowego, giełdy oraz do publicznej wiadomości. Informacje te krajowi emitenci będą obowiązani przekazywać w ciągu 24 godzin od ich upowszechnienia również do centralnego systemu, gdzie będą archiwizowane.

Projekt proponuje też zniesienie trybu zawiadomienia o ofercie publicznej na podstawie memorandum z możliwością zgłoszenia przez KNF sprzeciwu. W zamian emitent miałby obowiązek uzyskania zgody KNF. Emitent przekazywałby Komisji aneksy wskazujące istotne błędy memorandum oraz czynniki wpływające na ocenę papieru wartościowego. Dane te powinny trafić do inwestorów do dnia przydziału papierów lub dopuszczenia ich do obrotu, nie później niż w ciągu dwóch dni roboczych (teraz 24 godziny).

- Przekroczenie terminu nie niesie ze sobą jednak żadnego zagrożenia dla interesu inwestorów. Zachowują oni prawo do wycofania zapisu po opublikowaniu aneksu - wyjaśnia Łukasz Dajnowicz.

Zgodnie z projektem - obowiązek wezwania do zapisywania się na sprzedaż lub zamianę akcji powstanie także w przypadku przekroczenia ustawowych progów głosów w spółce w ramach oferty prywatnej. Po przekroczeniu progu 66 proc. liczby głosów projekt uchyla możliwość zbycia akcji poniżej tego progu, zamiast ogłoszenia wezwania na sprzedaż reszty akcji. Projekt stanowi przy tym, że spółka będzie mogła zwrócić się do KNF o zgodę na zaproponowanie w wezwaniu średniej ceny rynkowej akcji niespełniającej kryteriów ceny godziwej (art. 79 ust. 1), jeśli wskutek zdarzeń, których nie mogła przewidzieć, jej sytuacja finansowa uległa takiemu pogorszeniu bądź gdy spółka zagrożona jest trwałą niewypłacalnością. Komisja będzie mogła udzielić takiej zgody, pod warunkiem że proponowana cena nie jest niższa niż wartość godziwa tych akcji na dzień złożenia wniosku, a ogłoszenie wezwania nie naruszy interesu akcjonariuszy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Projekt jednozna-cznie wskazuje, że w przypadku papierów wartościowych wyłącznie emitent może ubiegać się o ich dopuszczenie do obrotu na rynku regulowanym.

Znosi obowiązek aktualizacji prospektu emisyjnego przez emitenta w formie aneksu, gdy zmiana nie ma charakteru znaczącego z punktu widzenia oceny papieru wartościowego lub emitenta. Wystarczy wtedy przekazanie komunikatu aktualizacyjnego.

3 miesiące to termin w trakcie którego akcjonariusz, który przekroczył 90 proc. głosów w spółce, będzie mógł dokonać przymusowego wykupu akcji

PIOTR TROCHA

piotr.trocha@infor.pl

Podstawa prawna

• Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (Dz.U. z 2005 r. nr 184, poz. 1539).

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

Apteki odzyskają prawo reklamowania swojej działalności. bo obecne zakazy są sprzeczne z prawem unijnym

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-200/24, w którym jednoznacznie uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo Unii Europejskiej. To ważny moment dla rynku aptecznego i swobody działalności gospodarczej w Polsce.

Kryzys się skończył, inflacja wyhamowała, a mimo to kradzieży sklepowych jest coraz więcej

Kradzieże w sklepach wciąż są dla branży handlowej wielkim problemem. Choć kryzys się skończył, inflacja wygasa, złodzieje nie rezygnują. Kradną nie tylko kosmetyki czy alkohole - na handel, ale nadal na dużą skalę przedmiotem kradzieży są artykuły spożywcze.

REKLAMA

Branża budowlana: mimo działań prewencyjnych liczba wypadków przy pracy nie chce spadać

Brokerzy ubezpieczeniowi alarmują> Firmy budowlane nieraz bagatelizują skalę oraz prawdopodobieństwo wypadków i zawierają ubezpieczenia OC działalności z niskimi sumami gwarancyjnymi i limitami. Tymczasem rośnie liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

Rząd opóźnia obowiązek raportowania ESG. Raportowanie dopiero od 2028 i 2029 r. [projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy odraczający o dwa lata obowiązek raportowania ESG dla firm. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokratyczne obciążenia i dać przedsiębiorcom więcej czasu na dostosowanie się do unijnych regulacji.

Jak założyć klub fitness lub siłownię? [Poradnik eksperta]

Obecnie w Polsce działa ponad trzy tysiące siłowni i klubów fitness, z czego przeważająca większość funkcjonuje w ramach większych sieci. Dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną stało się globalnym i nieprzemijającym trendem, co można zawdzięczać m.in. influencerom z branży fitness (trenerom i instruktorom).

Dlaczego Polacy nie ufają zagranicznym sklepom online? [Raport]

Zagraniczne firmy napotykają na poważną barierę na polskim rynku e-commerce – brak zaufania. Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.

REKLAMA

Rząd podwyższy w 2026 r. płacę minimalną tylko o wskaźnik inflacji - przedsiębiorcy chwalą takie rozwiązanie, dlaczego

Płaca minimalna w 2026 roku wzrośnie o 140 złotych brutto do kwoty 4806 złotych. To mniejszy wzrost niż w minionych latach, ale przedsiębiorcy przyznają, że jest to kompromis pomiędzy możliwościami przedsiębiorców, a oczekiwaniami pracowników.

Szczęście i spełnienie może iść w parze

Rozmowa z dr Mary E. Anderson, autorką książki „Radość osiągania” – o tym, jak być szczęśliwym wysoko efektywnym człowiekiem.

REKLAMA