Zamówienia zdobyły 54 polskie firmy
REKLAMA
W poprzednim roku nasze firmy wygrały 54 zamówienia za granicą, podczas gdy w 2006 roku - 46. Najbardziej interesujące dla polskich przedsiębiorców są rynki Czech, Węgier i Niemiec. Najlepiej wiedzie się nam na rynku dostaw i usług, trochę gorzej jest z robotami budowlanymi.
REKLAMA
REKLAMA
- Na pewno każdy wzrost udziału polskich przedsiębiorców na rynkach europejskich cieszy. Polski biznes uczy się jak wykorzystywać możliwości, jakie daje nam integracja europejska. Równocześnie trochę rozczarowuje, iż tempo wzrostu liczby kontraktów podpisywanych przez polskie firmy w krajach UE jest małe. Miejmy nadzieję, że wkrótce nastąpi zdecydowany wzrost liczby przetargów wygrywanych przez polskich przedsiębiorców na rynkach unijnych - ocenia Tomasz Czajkowski, prezes Urzędu Zamówień Publicznych.
Kilka kontraktów zawartych w 2007 roku miało wartość powyżej kilkunastu milionów euro. Największy kontrakt zdobył General Electric International na dostawę sprężarek na Węgry o wartości 41 324 tys. euro. Solaris Bus&Coach uzyskał zamówienie na dostawę autobusów elektrycznych do Estonii o wartości 11 533 tys. euro, a firma Kopex z Katowic dostarczy materiały wybuchowe do Francji za 10 253 tys. euro. Nasi przedsiębiorcy starają się także o kontrakty w nowo przyjętych państwach Unii. Sukcesem zakończyło się postępowanie w Rumunii na usługi topograficzne o wartości 436 tys. euro.
W Czechach wiele przetargów wygrywają dostawcy maszyn przeznaczonych dla sektora górniczego. Polskie firmy realizują też dostawy komputerów i oprogramowania, np. firma Emax z Poznania wygrała przetarg na dostawę urządzeń komputerowych na Litwę.
Polskie kontraktyKliknij aby zobaczyć ilustrację.
Ewa GrĄczewska-Ivanova
ewa.graczewska-ivanova@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA