| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zamówienia zdobyły 54 polskie firmy

Zamówienia zdobyły 54 polskie firmy

W 2007 roku wzrosła liczba polskich wykonawców, którzy uzyskali kontrakty na realizację zamówień publicznych na rynkach zagranicznych.


W poprzednim roku nasze firmy wygrały 54 zamówienia za granicą, podczas gdy w 2006 roku - 46. Najbardziej interesujące dla polskich przedsiębiorców są rynki Czech, Węgier i Niemiec. Najlepiej wiedzie się nam na rynku dostaw i usług, trochę gorzej jest z robotami budowlanymi.

- Na pewno każdy wzrost udziału polskich przedsiębiorców na rynkach europejskich cieszy. Polski biznes uczy się jak wykorzystywać możliwości, jakie daje nam integracja europejska. Równocześnie trochę rozczarowuje, iż tempo wzrostu liczby kontraktów podpisywanych przez polskie firmy w krajach UE jest małe. Miejmy nadzieję, że wkrótce nastąpi zdecydowany wzrost liczby przetargów wygrywanych przez polskich przedsiębiorców na rynkach unijnych - ocenia Tomasz Czajkowski, prezes Urzędu Zamówień Publicznych.

Kilka kontraktów zawartych w 2007 roku miało wartość powyżej kilkunastu milionów euro. Największy kontrakt zdobył General Electric International na dostawę sprężarek na Węgry o wartości 41 324 tys. euro. Solaris Bus&Coach uzyskał zamówienie na dostawę autobusów elektrycznych do Estonii o wartości 11 533 tys. euro, a firma Kopex z Katowic dostarczy materiały wybuchowe do Francji za 10 253 tys. euro. Nasi przedsiębiorcy starają się także o kontrakty w nowo przyjętych państwach Unii. Sukcesem zakończyło się postępowanie w Rumunii na usługi topograficzne o wartości 436 tys. euro.

W Czechach wiele przetargów wygrywają dostawcy maszyn przeznaczonych dla sektora górniczego. Polskie firmy realizują też dostawy komputerów i oprogramowania, np. firma Emax z Poznania wygrała przetarg na dostawę urządzeń komputerowych na Litwę.

Polskie kontrakty

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ewa GrĄczewska-Ivanova

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
HR Toolbox czyli Narzędziownik Menedżera HR55.30 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy, doradca restrukturyzacyjny (licencja syndyka), agent celny, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »