REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rejestr orzeczeń będzie niedostępny dla pracodawców

Łukasz Guza
Łukasz Guza

REKLAMA

Firmy zatrudniające osoby niepełnosprawne nie będą miały prawa wglądu do Elektronicznego Krajowego Systemu Monitoringu Orzekania o Niepełnosprawności.

REKLAMA

Ustawa o rehabilitacji i zatrudnianiu niepełnosprawnych przewiduje utworzenie jednolitego elektronicznego systemu, który będzie zawierał m.in. dane o osobach, które złożyły wnioski o ustalenie stopnia niepełnosprawności, a także o datach wydania, rodzaju i okresie obowiązywania takich orzeczeń. W różnym zakresie dostęp do takich informacji będzie posiadał pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych oraz wojewódzkie i powiatowe zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności. Tak wynika z rozporządzeniem z 28 listopada 2007 r. w sprawie warunków, sposobu oraz trybu gromadzenia i usuwania danych w ramach EKSMON (Dz.U. nr 228, poz. 1681). Prawa wglądu do systemu nie będą natomiast posiadać pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne. Zawarte w nich informacje należą bowiem do tzw. danych wrażliwych.

REKLAMA

- Ustawodawca nie przewidział możliwości choćby ograniczonego dostępu pracodawców do takiego rejestru, który nie naruszałby przepisów o ochronie danych osobowych - mówi Jan Zając, prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

REKLAMA

Podkreśla, że POPON będzie występował do ministerstwa z propozycją modyfikacji systemu, która umożliwiałaby choćby częściowe korzystanie z danych w nim zawartych. Jego zdaniem ułatwiałoby to firmom podjęcie decyzji o zatrudnieniu osoby niepełnosprawnej, gdyż potencjalni pracodawcy szybko uzyskaliby informację np. na temat jej wykształcenia, zawodu, a także okresu obowiązywania ich orzeczenia.

W opinii POPON sprawnie działający system teleinformatyczny powinien się jednocześnie przyczynić do usprawnienia działania zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności. Według pracodawców, w niektórych województwach pomiędzy złożeniem wniosku a wydaniem orzeczenia upływa nawet dziewięć miesięcy. Takie opóźnienia utrudniają prowadzenie działalności gospodarczej przedsiębiorcom zatrudniającym niepełnosprawnych. Zwłaszcza, że brakuje przepisów precyzujących status osoby niepełnosprawnej, która złożyła wniosek o wydanie orzeczenia, ale jeszcze go nie uzyskała.

- Docelowo utworzenie systemu usprawni pracę zespołów ds. orzekania - mówi Piotr Milczanowski, przewodniczący dolnośląskiego Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podkreśla, że dzięki EKSMON orzecznicy z zespołów uzyskają łatwy i rzetelny dostęp do pełnej dokumentacji osoby, która stara się o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności lub odwołuje się od pierwszej decyzji w tej sprawie.

W ramach systemu powstanie 17 baz danych EKSMON. Jedna z nich będzie przeznaczona dla pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych, a 16 dla wojewódzkich zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności. Każda baza wojewódzkiego zespołu utworzy wydzielone bazy powiatowych zespołów ds. orzekania.

Pierwsze testy funkcjonowania systemu przeprowadzono w połowie ubiegłego roku.

2,3 tys. zakładów pracy chronionej działa w Polsce

ŁUKASZ GUZA

lukasz.guza@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA