| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Rejestr orzeczeń będzie niedostępny dla pracodawców

Rejestr orzeczeń będzie niedostępny dla pracodawców

Firmy zatrudniające osoby niepełnosprawne nie będą miały prawa wglądu do Elektronicznego Krajowego Systemu Monitoringu Orzekania o Niepełnosprawności.

Ustawa o rehabilitacji i zatrudnianiu niepełnosprawnych przewiduje utworzenie jednolitego elektronicznego systemu, który będzie zawierał m.in. dane o osobach, które złożyły wnioski o ustalenie stopnia niepełnosprawności, a także o datach wydania, rodzaju i okresie obowiązywania takich orzeczeń. W różnym zakresie dostęp do takich informacji będzie posiadał pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych oraz wojewódzkie i powiatowe zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności. Tak wynika z rozporządzeniem z 28 listopada 2007 r. w sprawie warunków, sposobu oraz trybu gromadzenia i usuwania danych w ramach EKSMON (Dz.U. nr 228, poz. 1681). Prawa wglądu do systemu nie będą natomiast posiadać pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne. Zawarte w nich informacje należą bowiem do tzw. danych wrażliwych.

- Ustawodawca nie przewidział możliwości choćby ograniczonego dostępu pracodawców do takiego rejestru, który nie naruszałby przepisów o ochronie danych osobowych - mówi Jan Zając, prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Podkreśla, że POPON będzie występował do ministerstwa z propozycją modyfikacji systemu, która umożliwiałaby choćby częściowe korzystanie z danych w nim zawartych. Jego zdaniem ułatwiałoby to firmom podjęcie decyzji o zatrudnieniu osoby niepełnosprawnej, gdyż potencjalni pracodawcy szybko uzyskaliby informację np. na temat jej wykształcenia, zawodu, a także okresu obowiązywania ich orzeczenia.

W opinii POPON sprawnie działający system teleinformatyczny powinien się jednocześnie przyczynić do usprawnienia działania zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności. Według pracodawców, w niektórych województwach pomiędzy złożeniem wniosku a wydaniem orzeczenia upływa nawet dziewięć miesięcy. Takie opóźnienia utrudniają prowadzenie działalności gospodarczej przedsiębiorcom zatrudniającym niepełnosprawnych. Zwłaszcza, że brakuje przepisów precyzujących status osoby niepełnosprawnej, która złożyła wniosek o wydanie orzeczenia, ale jeszcze go nie uzyskała.

- Docelowo utworzenie systemu usprawni pracę zespołów ds. orzekania - mówi Piotr Milczanowski, przewodniczący dolnośląskiego Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności.

Podkreśla, że dzięki EKSMON orzecznicy z zespołów uzyskają łatwy i rzetelny dostęp do pełnej dokumentacji osoby, która stara się o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności lub odwołuje się od pierwszej decyzji w tej sprawie.

W ramach systemu powstanie 17 baz danych EKSMON. Jedna z nich będzie przeznaczona dla pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych, a 16 dla wojewódzkich zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności. Każda baza wojewódzkiego zespołu utworzy wydzielone bazy powiatowych zespołów ds. orzekania.

Pierwsze testy funkcjonowania systemu przeprowadzono w połowie ubiegłego roku.

2,3 tys. zakładów pracy chronionej działa w Polsce

ŁUKASZ GUZA

lukasz.guza@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Polska Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »