REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy rozliczą się w euro

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ewa Grączewska-Ivanova

REKLAMA

Zobowiązania pieniężne przedsiębiorców będą mogły być wyrażane także w euro. Polska wkracza w etap przygotowań do udziału w strefie euro. Zostanie ograniczony obowiązek uzyskiwania zezwoleń dewizowych.

Zobowiązania pieniężne przedsiębiorców będą mogły być wyrażane także w euro - zakłada projekt nowelizacji kodeksu cywilnego oraz prawa dewizowego przygotowany przez Adama Szejnfelda, wiceministra gospodarki, do którego dotarła Gazeta Prawna.

REKLAMA

Krok ku euro

Proponowana zmiana to nie tylko odformalizowanie gospodarki, ale także pierwszy poważny krok przybliżający nas do wprowadzenia w Polsce euro. Przedsiębiorcy krajowi będą mogli dokonywać w Polsce rozliczeń z innymi przedsiębiorcami w euro bez zezwolenia prezesa Narodowego Banku Polskiego. Pozwoli to ograniczyć formalności i ryzyko kursowe.

REKLAMA

- To naturalna konsekwencja planowanego przystąpienia Polski do strefy euro, co zasługuje na aprobatę. Dzięki zmianom waluta europejska zostałaby zrównana ze złotym z punktu widzenia dopuszczalnego zakresu rozliczeń niewymagających zezwolenia dewizowego - wskazuje Jarosław Chałas, radca prawny, partner w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

Najlepszym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw eksportujących za granicę, jak również pozostałych, jest jak najszybsze podjęcie decyzji o przystąpieniu do strefy euro. Liczymy na to, że projekt wiceministra Szejnfelda stanowi pierwszy krok w kierunku wprowadzenia w Polsce waluty europejskiej - głosi stanowisko Krajowej Izby Gospodarczej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tylko w złotych

Teraz z zasady wszelkie zobowiązania pieniężne na terenie Polski mogą być wyrażone tylko w pieniądzu polskim (art. 358 par. 1 k.c.). Naruszenie tego zakazu skutkuje nieważnością czynności prawnej. Wyjątkowo prawo dewizowe dopuszcza rozliczenia w obcej walucie w przypadku osób fizycznych w zakresie ich rozliczeń prywatnych, w obrocie z zagranicą oraz między nierezydentami. Natomiast przedsiębiorcy (rezydenci), aby dokonywać w Polsce rozliczeń z innymi rezydentami w euro, muszą uzyskać specjalne zezwolenia prezesa Narodowego Banku Polskiego.

Projekt przewiduje, że w kodeksie cywilnym znajdzie się przepis, który umożliwi wyrażanie zobowiązań pieniężnych na obszarze Polski także w euro.

- Proponowana zmiana ma ogromne znaczenie dla przedsiębiorców będących osobami fizycznymi i jednocześnie rezydentami, zainteresowanych rozliczeniami na terenie kraju w euro. Ich sytuacja (brak konieczności uzyskania zezwolenia dewizowego) zostałaby zrównana z osobami fizycznymi (niedokonującymi rozliczeń w walutach obcych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej) oraz nierezydentami, którzy już dziś mogą rozliczać się w obcej walucie - wskazuje Jarosław Chałas.

Korzystne rozliczenia

REKLAMA

Jeszcze większe korzyści uzyskałyby dzięki zmianom osoby prawne oraz jednostki organizacyjne, które jako rezydenci nie mają prawa (bez uzyskania stosownego zezwolenia dewizowego) zawierania umów, jeżeli prowadziłyby one do rozliczeń w walutach obcych.

- Ograniczenie dla tych podmiotów jest o tyle dotkliwe, że w przeciwieństwie do osób fizycznych nie ma w powyższym przypadku znaczenia rodzaj dokonywanego rozliczenia, tzn. niezależnie, czy jest to obrót związany z prowadzoną działalnością gospodarczą czy też nie - mówi Jarosław Chałas.

Z kolei Artur Nowacki, współpracownik kancelarii Allen & Overy, A. Pędzich zwraca uwagę, że planowana zmiana dotyczy praktycznie nie tyle etapu zaciągania zobowiązania, bo tutaj wystarczająca dla osiągnięcia tego skutku ekonomicznego jest klauzula rewaloryzacyjna, co możliwości zaspokajania zobowiązań pieniężnych w euro.

- Otwarcie takiej możliwości będzie sprzyjać osobom posiadającym wpływy w euro i chcącym uniknąć każdorazowej sprzedaży tej waluty dla rozliczenia się z krajowym kontrahentem w złotych. Jak wiadomo, sprzedaż waluty wiąże się z kosztami finansowymi. Chodzi np. o eksportera do strefy euro mającego polskich dostawców, którym obecnie musi on płacić w złotych, nawet jeżeli jego zobowiązanie wobec nich wyrażone w złotych jest indeksowane według kursu euro. W tym celu musi on sprzedać euro i kupić złotówki - wskazuje Artur Nowacki.

Problem z dolarem

Eksperci mają wątpliwości co do szczegółów planowanej nowelizacji. Krajowa Izba Gospodarcza zwraca uwagę, że wprowadzenie zasady podwójnej walutowości może wywołać problemy związane z naliczaniem odsetek ustawowych w przypadku nieterminowej zapłaty.

Nieuregulowanych pozostaje wiele kwestii związanych z dopuszczalnością wykonania zobowiązań wyrażanych w euro poprzez świadczenie w złotych.

- Należy przypomnieć, że złoty dalej pozostaje prawnym środkiem płatniczym w Polsce, a więc zachowuje zdolność przymusowego umarzania na terytorium Polski wszystkich zobowiązań pieniężnych. Oznacza to, że nawet jeżeli zobowiązanie zostanie zaciągnięte w euro, to dłużnik może je zaspokoić w Polsce także płacąc w złotych. Stanowi to ryzyko wierzyciela, któremu nie może on skutecznie przeciwdziałać, w szczególności nie może umówić się inaczej w umowie. Brak regulacji dotyczy np. kursu złotego w stosunku do euro, który należy przyjąć dla potrzeb zaliczenia płatności w złotych na poczet zobowiązania w euro - wskazuje Artur Nowacki.

Jego zdaniem projekt niezasadnie preferuje eksporterów do strefy euro wobec eksporterów do strefy np. dolara.

Z naszych informacji wynika, że pakiet najpilniejszych ustaw opracowanych przez ministra Szejnfelda trafi do Sejmu jako projekty poselskie PO. Dzięki temu prace legislacyjne będą przebiegały szybciej.

ZE STRONY PODATKÓW

Dla celów rozliczenia CIT przychody i koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu (poniesienia kosztu).

Dla celów rozliczenia PIT przychody i koszty w walutach obcych przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik, i mających zastosowanie przy kupnie walut. Jeżeli bank, z którego usług korzysta podatnik, stosuje różne kursy walut obcych i nie jest możliwe dostosowanie kursu do przeliczenia na złote przychodu, stosuje się kurs średni walut obcych z dnia uzyskania przychodu, ogłaszany przez NBP.

Dla celów VAT kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez NBP bieżącego kursu średniego waluty obcej: na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiana w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, a w przypadku niewystawienia faktury w tym terminie na dzień powstania obowiązku podatkowego.

PM

Rozliczenia przedsiębiorców o obcych walutach

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

EWA GRĄCZEWSKA-IVANOVA

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rolnicy radzą sobie dużo lepiej z długami niż firmy przetwarzające plony ich pracy

Polska żywność ma się dobrze, ale kondycja finansowa branży już mniej. Sektor rolno-spożywczy musi oddać wierzycielom 760,6 mln zł, a wiarygodność płatnicza przetwórców i dostawców staje się coraz większym problemem. Nie dotyczy to rolników, którzy na ogół są wiarygodni finansowo.

Małe firmy z dużymi obawami przed kolejnym wysokim wzrostem płacy minimalnej

Duże wzrosty płacy minimalnej w ostatnich latach hamują wzrost małych i średnich firm. Poza bezpośrednim obciążeniem kosztami pracowniczymi oznaczają dla przedsiębiorców skokowy wzrost koszt w postaci coraz wyższych składek ZUS.

Umowa z influencerem krok po kroku

Szybki rozwój marketingu internetowego otworzył przed markami i twórcami zupełnie nowe perspektywy współpracy. W dobie cyfrowej rewolucji, influencerzy stali się kluczowymi partnerami w promocji produktów i usług, oferując unikatowy sposób docierania do odbiorców (potencjalnych klientów marek). Współpraca z twórcami, choć niezwykle efektywna, wiąże się jednak z szeregiem wyzwań prawnych, które wymagają szczególnej uwagi. Odpowiednie uregulowanie wzajemnych praw i obowiązków jest fundamentem sukcesu i bezpieczeństwa obu stron, minimalizując ryzyko sporów i nieporozumień.

Deregulacja: rząd naprawia prawo, ale przedsiębiorcy nie są zadowoleni z zakresu i tempa zmian w przepisach

Przedsiębiorcy przekonują, że Polska musi być krajem ze sprawną strukturą przepisów. Mimo postępów nadal wiele zagadnień z prawa budowlanego, pozwoleń na zatrudnienie czy przepisów związanych z regulacją handlu i usług zdają się być niepotrzebnym mnożeniem administracji.

REKLAMA

Czy konto firmowe jest obowiązkowe?

Przy założeniu firmy musisz dopełnić wielu formalności. O ile wybór nazwy przedsiębiorstwa, wskazanie adresu jego siedziby, czy wskazanie właściwego PKD są obligatoryjne, o tyle otworzenie rachunku firmowego niekoniecznie. Jednak dużo zależy przy tym od tego, jaka forma działalności jest prowadzona, jakie transakcje są wykonywane i wreszcie, czy chce ona korzystać z mechanizmu split payment.

Blisko LUDZI i dla LUDZI. Czym Emtor wyróżnia się jako pracodawca na rynku wózków widłowych?

Na przestrzeni lat firma Emtor udowodniła, że sukces w biznesie nie zależy wyłącznie od produktów czy wyników finansowych, ale przede wszystkim od ludzi, którzy ten biznes tworzą. To dzięki zaangażowaniu, lojalności i codziennej pracy zespołów połączenie tradycji z nowoczesnością jest możliwe. Emtor stawia na człowieka – nie tylko jako pracownika, ale jako partnera w budowaniu wspólnej przyszłości. Bo gdy ludzie czują się docenieni, chcą zostać na dłużej. Jak zatem firma buduje swoją przewagę na konkurencyjnym rynku?

Poczta Polska nawiązuje partnerstwo z Temu. Wszyscy dołożymy się do chińskiego giganta?

Poczta Polska poinformowała o nawiązaniu współpracy logistycznej z platformą Temu. Państwowe przedsiębiorstwo rozwija obsługę przesyłek e-commerce. Przesyłki zakupione na chińskiej platformie zakupowej będą dostarczane do klientów w ciągu kilku dni.

6 miesięcy vacatio legis i gotowy projekt deregulacyjny to za mało. Deregulacja musi przyspieszyć

Przedsiębiorcy pozytywnie oceniają 6 miesięcy vacatio legis i gotowy projekt deregulacyjny zakładający uproszczenie prowadzenia działalności nierejestrowanej czy milczącą zgodę w wyszczególnionych w ustawie zagadnieniach gospodarczych, ale to za mało. Deregulacja musi przyspieszyć.

REKLAMA

Warto udzielić pełnomocnictwa lub prokury w CEIDG

Prowadzenie własnej firmy to nie tylko pasja i satysfakcja, ale także szereg obowiązków, które co do zasady przedsiębiorca powinien wykonywać osobiście sprawując zarząd nad swoim przedsiębiorstwem. Chodzi tu przede wszystkim o zawieranie umów, czy kontakty z urzędami i sądami. Wraz z rozwojem firmy może okazać się, że konieczne będzie delegowanie części zadań związanych z zarządzaniem przedsiębiorstwem na inne osoby. Aktualnie, każdy przedsiębiorca wpisany do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) może ustanowić pełnomocnika lub prokurenta, który będzie reprezentować go w sprawach pozostających w związku z prowadzoną przez tego przedsiębiorcę działalnością gospodarczą.

Biznesowy challenge z dala od zgiełku

Rozmowa z Agnieszką Najberek, dyrektorką sprzedaży MICE w Hotelu Arłamów, o trendach w budowaniu dobrostanu i integracji pracowników.

REKLAMA