REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wydatki można było zaliczyć w koszty firmy

Wydatki spółki na doradztwo prawne związane z podwyższeniem kapitału zakładowego są jej kosztami ogólnymi, a zatem mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Nowe formularze dla firm

 Od dzisiaj zdecydowana większość płatników rozliczających się z ZUS musi składać nowe formularze ZUS IWA.

Firmanctwo pozbawia prawa do odliczenia VAT

Konsekwencją stwierdzenia firmanctwa jest pozbawienie podatnika prawa do rozliczenia VAT - uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

Podwykonawcy nie dostaną pieniędzy

Wartość pomocy publicznej nie powinna przekroczyć 50 proc. kosztów badań przemysłowych i 25 proc. kosztów prac rozwojowych. Przedsiębiorca w trudnej sytuacji ekonomicznej nie może wykorzystywać środków funduszu innowacyjności.

REKLAMA

Zezwolenie na działalność można zmodyfikować

Zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej w specjalnej strefie ekonomicznej można, na wniosek przedsiębiorcy, zmienić.

Jutro można kupić znicze i paliwo

Dzień Wszystkich Świętych będzie pierwszym wolnym świętem dla pracowników zatrudnionych w handlu. Klienci nie powinni mieć jednak problemów np. z zakupem zniczy i paliwa.

Prezes ZUS o obniżce składki rentowej

Według prezesa ZUS Pawła Wypycha, jeżeli obniżka składki rentowej nie będzie obejmowała wszystkich, a tylko osoby z najniższymi zarobkami oraz wchodzących na rynek pracy - co proponuje PO - wówczas ZUS będzie potrzebował pół roku na przygotowanie nowej wersji programu Płatnik.

Złota akcja hamuje swobodę przepływu kapitału

Przewidziane w kodeksie spółek handlowych odstępstwo od zasady: jedna akcja - jeden głos pozwoli Skarbowi Państwa obejść blokadę złotej akcji przez Komisję Europejską.

REKLAMA

Za 11 listopada nie przysługuje dzień wolny

W tym roku Święto Niepodległości wypada w niedzielę. W takiej sytuacji pracodawcy nie muszą wyznaczyć pracownikom innego dnia wolnego od pracy.

Będą nowe druki CIT

Podatnicy CIT prowadzący w Polsce zakłady zagraniczne i zatrudniający osoby na terenie różnych samorządów będą musieli składać informacje na formularzach CIT-ST i CIT-ST/A.

Nowe wymogi dla pojazdów rejestrowanych po raz pierwszy

Producenci aut muszą zamieszczać w samochodach ostrzeżenia o tym, gdzie w samochodzie nie wolno montować fotelika dla dziecka.

Na wydanie zaświadczenia urząd ma siedem dni

Podatnik może składać do urzędu skarbowego wnioski i podania oraz żądać stwierdzenia nadpłaty, wydania interpretacji lub określonych zaświadczeń.

Duże spółki zarobiły więcej niż rok temu

Wyniki największych spółek notowanych na warszawskiej giełdzie będą lepsze niż w tym samym okresie 2006 roku. Analitycy sądzą, że oczekiwane przez nich zyski są już wliczone w ceny akcji.

Przedsiębiorcy mają obowiązek recyklingu i odzysku opakowań

Opłaty produktowe są naliczane, jeżeli przedsiębiorca nie uzyska odpowiednich limitów odzysku opakowań.

Kasa fiskalna nie zawsze potrzebna

Podatnicy dokonujący sprzedaży dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych powinni stosować kasy rejestrujące. Interpretacja tej regulacji wzbudza jednak kontrowersje.

Mija termin składania deklaracji

Dziś mija termin składania w urzędach skarbowych deklaracji przez jednoosobowe spółki Skarbu Państwa i przedsiębiorstwa państwowe.

Nastroje wśród przedsiębiorców pogarszają się już trzeci miesiąc

W październiku, po raz trzeci z rzędu, pogorszył się wskaźnik informujący o przyszłych tendencjach w gospodarce. Przyczyn spowolnienia nie należy wiązać wyłącznie z sierpniowymi zawirowaniami na rynkach finansowych.

Nie można pogorszyć pracownikowi warunków pracy

Pracodawca przejmujący zakład pracy nie może zmienić warunków pracy pracownika na jego niekorzyść z powodu samego przejęcia zakładu, nawet jeśli pracownik wyraża zgodę na taką zmianę.

Niższe opłaty za wnioski

50 i 100 zł wynoszą nowe, obowiązujące od dziś, opłaty za zezwolenia na pracę cudzoziemców.

Zwrot zapłaty możliwy w gotówce lub na rachunek bankowy

 Jutro wchodzą w życie korzystne dla podatników zmiany przepisów dotyczących opłaty skarbowej. Nowością jest możliwość przedstawienia uwierzytelnionej kopii dowodu zapłaty.

Regiony wybierają instytucje, które będą rozdawać dotacje dla firm

Samorządy wojewódzkie wybierają podmioty, które będą dysponowały unijnymi dotacjami dla firm. Na Dolnym Śląsku przetarg został unieważniony z powodu zbyt wysokich ofert.

Przedsiębiorcy: nowy rząd powinien zmienić przepisy o złotej akcji

W poniedziałek Lewiatan złoży do Trybunału Konstytucyjnego skargę w sprawie złotej akcji.

Już prawie 3,6 zł za euro

Dalsze osłabienie dolara, pozytywne nastroje na giełdach i wiara inwestorów w reformy nowego rządu umacniają polską walutę.

Od jutra o połowę mniej zapłacimy u rejenta

Za większość czynności związanych ze sprzedażą mieszkań, domów i działek zapłacimy u notariusza o połowę mniej. Wchodzi w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie maksymalnych stawek za czynności notarialne.

Kontrakty publiczne na usługi, dostawy i roboty budowlane są rozdawane przedsiębiorcom bez przetargów

Kontrakty publiczne na usługi, dostawy i roboty budowlane są rozdawane przedsiębiorcom bez przetargów

Firma otrzyma dofinansowanie, a nie pożyczkę

Bezrobotne osoby niepełnosprawne będą mogły wkrótce starać się o dofinansowanie do założenia własnej firmy.

Nadpłacony podatek do odzyskania

Wzór Lisaka dla aut z kratką jest niezgodny z prawem unijnym. Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o zwrot nadpłaconego VAT. Odzyskany podatek stanie się jednocześnie przychodem w podatku dochodowym.

Coraz więcej deklaracji w formie elektronicznej

Od 1 stycznia 2008 r. podatnicy będą mogli przesyłać 39 rodzajów deklaracji podatkowych drogą elektroniczną, a od 1 kwietnia również PIT-36, PIT-36L i PIT-37.

Można uzyskać środki na 100 proc. wydatków

200 tysięcy euro pomocy de minimis może otrzymać przedsiębiorca w ramach regionalnych programów operacyjnych.

Spółki będą wolne od rygorów unijnych

Należy podjąć prace nad modelowym europejskim prawem spółek, na wzór europejskiego kodeksu cywilnego. Większe znaczenie powinny mieć wzorce nowoczesnych rozwiązań niż regulacje bezwzględnie wiążące państwa członkowskie.

KPP popiera obniżkę opłat za zezwolenia na pracę dla cudzoziemców

Konfederacja Pracodawców Polskich popiera rozporządzenie ministra pracy, które obniży wysokość opłat za wniosek o zezwolenie na pracę dla cudzoziemców. Jednocześnie pracodawcy postulują konieczność dalszej liberalizacji przepisów, aby ułatwić pozyskiwanie pracowników.

Zakaz handlu w święta nie może dotyczyć stacji benzynowych

Zakaz handlu w święta nie może dotyczyć stacji benzynowych - poinformowała w środę PAP rzecznik Głównego Inspektora Pracy, Danuta Rutkowska-Samitowska. Nowelizacja ustawy, wprowadzająca zakaz pracy w placówkach handlowych w 12 dni świątecznych w roku, wchodzi w życie w piątek.

Zmienią się księgowe zasady łączenia przedsiębiorstw

Koszty związane z zakupem przedsiębiorstwa nie będą pomniejszać tzw. wartości firmy przejmowanych spółek. Zostaną wykazane w rachunku wyników.

Zniesienie podatku od zysków na razie bez wpływu na giełdę

Możliwa likwidacja podatku Belki nie wpłynie na znaczący wzrost zainteresowania inwestycjami w akcje.

Wolne święta tylko dla pracowników

W placówkach handlowych otwartych w święta pracę mogą wykonywać ich właściciele lub inne osoby pracujące na podstawie umów cywilnych.

Koniec złotej akcji

Trybunał w Luksemburgu uznał, że przepisy zapewniające państwu uprzywilejowaną pozycję w spółkach są niezgodne z prawem europejskim. Prawnicy twierdzą, że wyrok to koniec polskiej złotej akcji.

Po październiku w budżecie będzie już deficyt

Ministerstwo Finansów spodziewa się, że po październiku budżet państwa odnotuje już deficyt, a ekonomiści nie wierzą w zrealizowanie w tym roku aż 20 mld zł deficytu.

MFW ostrzega przed gwałtownym spadkiem kursu dolara

Kurs dolara wobec euro spadł do rekordowo niskiego poziomu po wypowiedzi dyrektora zarządzającego Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Kodeksowe przerwy w pracy

Podstawowym obowiązkiem pracownika jest wykonywanie pracy określonego rodzaju na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę.

W grudniu pojawią się nowe fundusze wspierające rozwój małych firm

Do końca roku poznamy fundusze wysokiego ryzyka, które podzielą między siebie 50 mln zł dotacji z Krajowego Funduszu Kapitałowego.

PO obiecuje zdrowe finanse i obniżenie podatków

Wprowadzenie 15-proc. podatku liniowego, zmniejszenie stawki podstawowej VAT z 22 do 20 proc., utrzymanie kwoty wolnej od podatku na podatnika i jego dziecko - to niektóre propozycje zmian w podatkach, jakie szykuje Platforma Obywatelska.

Producent odpowiada za właściwe oznakowanie

Komisja Europejska przygotowuje nową dyrektywę w sprawie warunków wprowadzania produktów do obrotu w Unii. Zawiera ona nowe zasady nadzoru rynkowego.

Sprzedaż detaliczna wciąż rośnie w dwucyfrowym tempie

We wrześniu sprzedaż detaliczna była o 16,4 proc. wyższa niż przed rokiem po wzroście o 17,4 proc. w sierpniu - ocenia sześciu pytanych przez GP ekonomistów.

Spółki bezkarnie wprowadzają w błąd w prospektach emisyjnych

Jedna z przygotowujących się do debiutu na giełdzie firm zrobiła 254 błędy w prospekcie emisyjnym. Mimo to, władze spółek wydają się nie obawiać roszczeń wprowadzonych w błąd inwestorów.

Unia Europejska zaostrza normy emisji CO2 z samochodów

Nowe normy emisji dwutlenku węgla z samochodów mogą być ostrzejsze od spodziewanych, ale za to producenci samochodów dostaną trzy lata więcej na ich wprowadzenie.

Będą dopłaty dla zakładających firmy

Pracodawcy, którzy zatrudnią bezrobotnych niepełnosprawnych, otrzymają zwrot kosztów wyposażenia ich stanowisk pracy oraz części wynagrodzenia i składek na ZUS.

W sprzedaży nie ma programów konkurencyjnych do Płatnika

Przedsiębiorcy nadal muszą przesyłać dokumenty rozliczeniowe do ZUS korzystając tylko z programu Płatnik przygotowanego przez Prokom.

Zabrakło ważnego interesu publicznego

Wprowadzenia zezwoleń na tworzenie i prowadzenie hipermarketów nie uzasadnia ważny interes publiczny - stwierdził rzecznik praw obywatelskich.

Unijne firmy ostrzegają przed skutkami zwyżkującego euro

Nasilają się ostrzeżenia ze strony europejskich firm o wpływie mocnego euro na ich działalność. Dane o eksporcie ze strefy euro wskazują jednak, że wpływ ten jest jak dotąd niewielki.

Tylko najlepsi deweloperzy mogą liczyć na dalszy wzrost

Wśród deweloperów najlepsze perspektywy na giełdzie mają firmy inwestujące w nieruchomości komercyjne. Inwestorzy będą natomiast bardzo selektywnie traktować deweloperów mieszkaniowych.

REKLAMA