reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Ryczałtowiec bez ulgi na dzieci

Ryczałtowiec bez ulgi na dzieci

Osoby opodatkowane wyłącznie w sposób zryczałtowany lub według 19-proc. stawki liniowej nie mogą korzystać z odliczenia od podatku ulgi na wychowywanie dzieci.


Do 21 stycznia podatnicy mają czas na dokonanie wyboru sposobu opodatkowania w 2008 roku. Zawiadomienie o wyborze sposobu rozliczeń z fiskusem składają podatnicy, którzy rozpoczynają działalność gospodarczą, oraz podatnicy, którzy chcą skorzystać z innej niż dotychczas formy rozliczeń. Warto pamiętać, że decydując się na jedną z uproszczonych form opodatkowania: ryczałt ewidencjonowany, kartę podatkową lub 19-proc. stawkę liniową, podatnik może utracić prawo do ulgi prorodzinnej w podatku dochodowym w wysokości 1145,08 zł na każde dziecko.

Ulga na wychowywanie dzieci uregulowana w art. 27f ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) przysługuje wyłącznie osobom opodatkowanym według progresywnej skali podatkowej. Oznacza to, że opłacanie podatku na preferencyjnych zasadach oznacza utratę przywileju odliczenia.

Trzeba jednak wiedzieć, że prawo do ulgi na wychowywanie dzieci zachowają osoby, które oprócz dochodów opodatkowanych w sposób zryczałtowany lub podatkiem liniowym osiągają również dochody opodatkowane według skali podatkowej (np. z pracy na etacie, emerytury). Z odliczenia może także skorzystać rodzina, w której tylko jedno z rodziców uzyskuje wyłącznie dochody opodatkowane na uproszczonych zasadach. Ulgę można bowiem odpisać w całości od podatku jednego z rodziców lub od podatku obojga.

Ważne!

Wybór formy opodatkowania - jutro pierwszy z serii dwunastu najważniejszych poradników na 2008 rok

21 stycznia 2008 r. mija termin powiadomienia urzędu skarbowego o wyborze formy opodatkowania

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
INFORLEX Twój Biznes Covid-19 i tarcza antykryzysowa98.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Warchoł

Prawnik, ekspert w dziedzinie postępowania egzekucyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama