REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Musi być dodatkowy termin na zapłacenie raty

Monika Burzyńska

REKLAMA

Jeśli leasingobiorca nie uiścił raty, to firma leasingowa powinna wysłać upomnienie i wyznaczyć mu dodatkowy termin na jej zapłacenie.

Z sygnałów napływających od naszych czytelników wynika, że firmy leasingowe próbują w przygotowanych przez siebie wzorach umów forsować postanowienia, które przewidują rozwiązania bardziej rygorystyczne od tych, które są określone w kodeksie cywilnym. Dotyczy to m.in. trybu rozwiązywania umów leasingu. Zauważył to jeden z czytelników, który przygotowując się do transakcji porównywał umowy opracowane przez różne firmy leasingowe. Wśród nich znalazła się też taka, która przewidywała natychmiastowe wypowiedzenie umowy w przypadku opóźnienia z zapłatą chociaż jednej raty.

REKLAMA

Kodeksowy zakaz

Tymczasem przepisy kodeksu cywilnego pozwalają na bardziej korzystne dla leasingobiorców uregulowanie tych kwestii. Zakazują jednocześnie bardziej restrykcyjnego podejścia do tych problemów. Zgodnie z nimi, jeżeli leasingobiorca dopuszcza się zwłoki z zapłatą co najmniej jednej raty, firma laesingowa powinna wyznaczyć na piśmie odpowiedni termin dodatkowy do zapłacenia zaległości z zagrożeniem, że w razie jego bezskutecznego upływu może wypowiedzieć umowę leasingu ze skutkiem natychmiastowym, chyba że strony uzgodniły termin wypowiedzenia. Postanowienia umowne mniej korzystne dla leasingobiorcy są nieważne. Z tego wynika, że owszem wypowiedzenie umowy jest możliwe, ale najpierw firma leasingowa musi wyznaczyć dodatkowy termin do zapłaty zaległej raty.

Co w upomnieniu

REKLAMA

W upomnieniu powinna także zaznaczyć, że bezskuteczny upływ tego terminu pozwoli jej na wypowiedzenie umowy ze skutkiem natychmiastowym. Pod żadnym pozorem nie można wprowadzać do umowy rozwiązań mniej korzystnych dla leasingobiorcy. Można natomiast przewidzieć dodatkowy termin wypowiedzenia umowy, co stawia leasingobiorcę w korzystniejszej sytuacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W razie wypowiedzenia umowy przez leasingodawcę na skutek okoliczności, za które odpowiedzialność ponosi leasingobiorca, może on żądać natychmiastowego zapłacenia nieuregulowanych rat, pomniejszonych o korzyści, jakie uzyskał z powodu ich zapłaty przed umówionym terminem i rozwiązania umowy.

MONIKA BURZYŃSKA

monika.burzynska@infor. pl

OPINIA

JANUSZ PIEJKO

radca prawny z Grupy Prawno-Finansowej Causa

Nie ulega wątpliwości, że jednym z podstawowych obowiązków leasingobiorcy jest płacenie rat w umówionych terminach. Jednak w przypadku gdy dojdzie do opóźnienia w zapłacie, leasingodawca nie może od razu rozwiązać umowy. Brak wpłaty może być kwestią nieporozumienia i dlatego leasingobiorca powinien mieć możliwość wyjaśnienia tego. Poza tym, nawet jeśli z powodu kłopotów finansowych nie jest w stanie płacić za leasing i grozi mu to wypowiedzeniem umowy, musi mieć czas na przygotowanie się do przekazania przedmiotu leasingu i uregulowania pozostałej należności.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA