reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Bary i restauracje mogą pracować w święta

Bary i restauracje mogą pracować w święta

Zakaz pracy w handlu w święta nie dotyczy barów i restauracji. Pracownicy stacji paliw mogą natomiast w te dni pracować nie tylko przy handlu paliwem, ale także innymi artykułami.


Państwowa Inspekcja Pracy zapowiada, że będzie weryfikować wszystkie zgłoszenia dotyczące naruszenia zakazu pracy w handlu w dni świąteczne. Jednak ze względu na brak definicji placówki handlowej w kodeksie pracy to inspekcja często sama musi określić, czy zakaz ten obejmuje konkretną działalność. Problem ten dotyczy na przykład stacji benzynowych.

- Zgodnie ze stanowiskiem PIP, praca na stacjach paliw, ze względu na użyteczność społeczną takich placówek, jest dopuszczalna również w święta - wyjaśnia Piotr Wojciechowski, zastępca dyrektora departamentu prawnego Głównego Inspektoratu Pracy.

Zdaniem inspekcji, wbrew opiniom ekspertów prawa pracy, stacje paliw są placówkami usługowymi, a tych nie obowiązuje zakaz pracy w święta.

- Na stacjach mogą być przy tym sprzedawane inne towary zwyczajowo oferowane klientom przy okazji sprzedaży paliw - dodaje wicedyrektor departamentu prawnego GIP.

Inspekcja zapowiada jednak, że będzie weryfikować zgłoszenia pracowników stacji, którzy uznają, że w ich przypadku doszło do naruszenia zakazu pracy w handlu w święta. Podczas kontroli może się bowiem okazać, że osoby wykonujące pracę na stacji nie są legalnie zatrudnione lub ich praca w taki dzień nie jest prawidłowo rekompensowana. Przypomnijmy, że za pracę w święto bez względu na liczbę godzin pracy w taki dzień pracownikowi przysługuje inny dzień wolny od pracy lub wynagrodzenie powiększone o 100-proc. dodatek za każdą godzinę takiej pracy. W swojej najnowszej opinii Inspekcja podkreśla, że ze względu na niejednoznaczność przyjętych w kodeksie pracy rozwiązań, budzące wątpliwości przepisy zostaną z pewnością wkrótce poddane ocenie m.in. Trybunału Konstytucyjnego. Obecnie na przykład na podstawie opinii PIP praca w święta na stacjach paliw przy sprzedaży artykułów spożywczych, alkoholi czy papierosów jest dopuszczalna. Zabroniona jest natomiast taka sama praca w sąsiednim sklepie spożywczym.

PIP podkreśla, że zakaz pracy w handlu w święta nie dotyczy barów i restauracji.

- Są to placówki gastronomiczne. A te, zgodnie z art. 15110 pkt 9 lit. c) kodeksu pracy, mogą pracować w święta - tłumaczy Piotr Wojciechowski.

1 i 11 listopada, tj. podczas dwóch pierwszych świąt, podczas których obowiązywał zakaz pracy w handlu do PIP, napływały zgłoszenia dotyczące naruszeń zakazu w tych placówkach. W takiej sytuacji inspektorzy pracy stwierdzają, że nie doszło do naruszenia przepisów kodeksu pracy.

ŁUKASZ GUZA

lukasz.guza@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama