REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Firmy w sieci: chętnych dużo, ale projektów mało

Duzi branżowi gracze i fundusze inwestycyjne coraz intensywniej będą szukać okazji do przejęć na rynku internetowym. Łatwo nie będzie, bo choć nie brakuje pieniędzy, trudno o ciekawe projekty.

Cudzoziemcy wolą pracę w szarej strefie

Mimo wprowadzania uproszczeń w procedurze zatrudniania obcokrajowców, system biurokratyczny skutecznie odstrasza potencjalnych pracodawców od ich legalnego zatrudniania.

Ekwiwalent zwolniony z podatku

Nie trzeba płacić podatku od ekwiwalentu wypłaconego przez pracodawcę pracownikowi, który używał w pracy własnej odzieży i obuwia roboczego.

Zeznania roczne będą przesyłane elektronicznie

Od nowego roku wszyscy podatnicy będą mogli przesyłać 39 rodzajów deklaracji podatkowych drogą elektroniczną, a od 1 kwietnia także zeznania podatkowe.

REKLAMA

Za torebkę foliową trzeba będzie zapłacić

Władze niektórych miast chcą ograniczać wykorzystanie foliowych toreb w działalności handlowej. Jednak zdaniem wojewodów narusza to swobodę działalności gospodarczej.

Wystarczą jeszcze trzy podwyżki stóp

RPP powinna zakończyć cykl zacieśniania polityki pieniężnej do połowy 2008 roku. Konieczne są jeszcze trzy podwyżki stóp po 25 pkt bazowych.

Renciści z firmą muszą ponowne zgłosić się do ubezpieczenia

W przyszłym roku niepełnosprawni prowadzący działalność gospodarczą będą opłacać pełne składki na ubezpieczenie społeczne. Do 8 stycznia muszą wyrejestrować się z ubezpieczeń i ponownie zgłosić do ZUS.

Niezrealizowane transakcje nie stanowią kosztów

Umowy, które nie doszły do skutku, nie są rozliczane podatkowo.

REKLAMA

Nie wszystkie towary muszą mieć wywieszkę z ceną

Sprzedawcy wyrobów odzieżowych oraz książek i czasopism nie będą musieli zamieszczać wywieszek o ich nazwach i cenach.

Inflacja w grudniu wzrośnie powyżej 3,5 proc.

Ceny w listopadzie były o 3,5 proc. wyższe niż przed rokiem - szacuje Ministerstwo Finansów. Ekonomiści dodają, że to nie koniec wzrostu cen i że inflacja w grudniu dojdzie do 3,7-3,8 proc.

Limitowane zwolnienie dla paczek

Paczki sfinansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, o wartości nieprzekraczającej 380 zł, są zwolnione z PIT.

W grudniu wyższe składki dla prowadzących firmy

W tym miesiącu przedsiębiorcy zapłacą wyższe składki na ubezpieczenie społeczne. Na obniżkę mogą liczyć dopiero od stycznia przyszłego roku.

Nie wiadomo, jak liczyć ryczałt

Nowe ryczałty samochodowe obowiązują od 14 listopada. Nie wiadomo, jakie stawki limitów stosować - stare czy nowe, a może obie. Eksperci są podzieleni: jedni są za stosowaniem obydwu, inni za nowymi.

Firmy mogą już zlecać pracę przez internet

Dzięki powstającym tzw. platformom aukcyjnym pracodawcy mają możliwość zlecania drobnych usług przez internet. To dobre rozwiązanie w sytuacji coraz dotkliwszych braków kadrowych.

Wydatki na gadżety z logo firmy mogą być kosztem

Firma, która przekazuje swoim kontrahentom gadżety z logo firmy, może poniesione wydatki zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Tego typu działania są reklamą.

Doradcy szykują się do walki o unijne dotacje dla przedsiębiorców

Kilkadziesiąt firm doradczych specjalizuje się w pozyskiwaniu funduszy unijnych. Skorzystanie z ich usług może pomóc przedsiębiorcy uzyskać dotację. W latach 2004-2006 najskuteczniejsze były Faber Consulting i Ernst & Young.

Ekonomiści: W IV kwartale też 6-proc. wzrost PKB

Gospodarka utrzyma 6-proc. dynamikę w ostatnim kwartale 2007 r. Jednak w I kwartale 2008 r. z uwagi na wysoką bazę tempo wzrostu PKB spadnie poniżej 5 proc.

Grzywna za wykroczenie skarbowe może wynieść 22 520 zł

Podwyżka płacy minimalnej od nowego roku spowoduje zaostrzenie finansowych kar za błędy podatników

Limit wyniesie 50 tysięcy złotych

Dopóki nie zostanie przekroczony limit 50 tys. zł, to w przyszłym roku nie będziemy mieli do czynienia z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów.

Przedsiębiorcy będą musieli zagospodarować zużyte baterie

Ministerstwo Środowiska chce, by przedsiębiorcy odpowiadali za stworzenie i funkcjonowanie systemu zarządzania zużytymi bateriami i akumulatorami.

3,6 mld euro na pośrednie formy wsparcia firm

Ministerstwo Gospodarki uruchomiło unijny Program Ramowy na rzecz Konkurencyjności i Innowacyjności (CIP). Na pieniądze z puli 3,6 mld euro mogą liczyć instytucje finansowe, przedsiębiorcy i samorządy.

ZUS umarza składki tylko niektórym firmom

Ponad 6 tysięcy osób prowadzących małe firmy nie musi spłacać zaległych składek na ubezpieczenie społeczne, bo ZUS umorzył im należności.

Ostatni dzień na VAT-11

Dziś mija termin złożenia przez osoby, które sprzedały nowy środek transportu na rzecz podmiotu z krajów Unii, deklaracji VAT-11.

Podatek można płacić raz na kwartał

Z możliwości opłacania w 2008 roku PIT kwartalnie będą mogli skorzystać podatnicy opłacający podatek na zasadach ogólnych, u których przychód był nie większy niż 3,014 mln zł.

Najpierw będą kontrole

Zanim firma otrzyma status upoważnionego podmiotu gospodarczego, organy celne dokładnie skontrolują jego funkcjonowanie.

Zmniejszy się oprocentowanie kredytów i pożyczek

Nowe przepisy wprowadzają mniejsze oprocentowanie, wydłużony okres spłaty i korzystne terminy na złożenie wniosku w Banku Gospodarstwa Krajowego

Dotacja z UE może ograniczać stosowanie telepracy

Jeśli firma będzie realizowała inwestycje za unijne pieniądze, to może mieć problemy z zatrudnianiem pracowników na zasadach telepracy.

Za sprawą silnego złotego eksport maleje, import rośnie

Wskaźnik informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce w listopadzie nie zmienił istotnie swojej wartości w stosunku do notowań sprzed miesiąca. Tendencja zmian wskazuje jednak na spowolnienie aktywności gospodarki w nadchodzących miesiącach.

Od stycznia nowy certyfikat dla przedsiębiorców

Od 1 stycznia 2008 roku przedsiębiorcy mogą ubiegać się o certyfikat tzw. upoważnionego podmiotu gospodarczego (AEO). Dotyczy to firm handlujących z zagranicą, które chcą skorzystać z uproszczonych procedur celnych.

RPP podniosła wszystkie stopy proc. o 25 pb

Rada Polityki Pieniężnej na zakończonym w środę posiedzeniu podniosła wszystkie stopy procentowe o 25 pb i główna stopa NBP będzie na poziomie 5 proc. - podała RPP w środę w komunikacie.

Przedsiębiorcy dostali więcej o miliard złotych

Przedsiębiorcy otrzymali prawie 6 mld zł pomocy publicznej w 2006 roku. Najczęściej były to dotacje i ulgi podatkowe.

Pracodawca zapłaci więcej za bezprawne zwolnienie

Pracownicy będą mogli dochodzić roszczeń wynikających z bezprawnego zwolnienia z pracy na podstawie przepisów kodeksu cywilnego.

Należy zachować okres trwania umowy

Korzystający z przedmiotów leasingu często dążą do skrócenia pierwotnie ustalonego okresu trwania umowy. Jednak niektórym zmianom sprzeciwiają się przepisy podatkowe.

Klient może żądać unieważnienia umowy

Konsument będzie mógł sam wystąpić z powództwem przeciwko przedsiębiorcy, który dopuszcza się nieuczciwych praktyk rynkowych.

Pakiet jest przychodem

Wartość pakietu medycznego otrzymanego przez pracownika od pracodawcy stanowi dla niego przychód ze stosunku pracy. O powstaniu przychodu decyduje otrzymanie pakietu, a nie skorzystanie z niego - wyjaśnił GP resort finansów.

Umowa AC może odnawiać się w nieskończoność

BRE Ubezpieczenia wprowadziło możliwość automatycznego odnawiania się umowy ubezpieczenia AC. To rozwiązanie korzystne dla klienta, pod warunkiem że nie chce zmienić ubezpieczyciela.

Umowa jest ważna, nawet jeśli zarząd przekroczył swoje kompetencje

Przekroczenie kompetencji przez członków zarządu spółki albo spółdzielni przy podpisywaniu umowy nie oznacza jej bezwzględnej nieważności. Są one skuteczne, jeżeli następnie zostaną potwierdzone przez radę nadzorczą lub walne zgromadzenie.

Najtańszy jest pracownik z internetowej sieci

Internetowa platforma Intauz umożliwia pracodawcom bezkosztową rekrutację pracowników, a szukającym pracy szybsze jej znalezienie.

Lista dłużników ujawnia nierzetelnych

W przypadku wątpliwości co do wiarygodności kontrahenta warto sprawdzić, czy nie figuruje on w rejestrach dłużników.

Podwyżka cen gazu najbardziej zaszkodzi spółkom chemicznym

Ewentualna podwyżka cen gazu nie podniesie istotnie wydatków gospodarstw domowych. Najsilniej wzrost cen surowca odczują producenci nawozów, jednak dobra koniunktura w branży uchroni ich przed problemami.

Już ponad 90 proc. polskich firm ma dostęp do internetu

Już 30 proc. gospodarstw domowych w Polsce ma szerokopasmowy dostęp do internetu. Komputer jest w 54 proc. polskich mieszkań.

Produkty muszą mieć informacje o cenie

Towary oferowane do sprzedaży będą miały wywieszki z informacją o nazwie handlowej, cenie i jednostce miary.

Dwa tysiące firm może liczyć na 11 mld euro z Unii

Wsparcie z programu Kapitał Ludzki na ponadregionalne szkolenia swoich pracowników dostanie ponad 2 tys. firm - wynika z dokumentów, do których dotarła GP.

Pracodawca może prowadzić wstępne szkolenie

NOWE PRAWO Wszystkie osoby kończące szkolenie bhp otrzymają takie samo zaświadczenie potwierdzające zdobycie wiedzy i umiejętności.

Części zamienne za 1,5 mld zł bez kontroli

Sprzedający części na giełdach mogą zaoferować je taniej, bo nie płacą podatków. Klienci zostawiają im około 1,5 mld zł rocznie. Kupują też używane części, których montaż może zagrażać bezpieczeństwu.

2,1 mld zł na reklamę w IV kwartale

Aż 4,5 mld zł wydały po trzech kwartałach firmy na reklamę w mediach. To o 14,7 proc. więcej niż rok temu. W ostatnim kwartale roku do mediów popłynie jeszcze 2,1 mld zł.

Listopadowa podwyżka stóp jest wstępem do kolejnych

Jutro rozpoczyna się dwudniowe spotkanie Rady Polityki Pieniężnej, która prawdopodobnie podwyższy koszt pieniądza o 25 pkt bazowych. W I kw. 2008 r. czekają nas dwie podwyżki.

Przedsiębiorcy: niższe podatki mogą oznaczać wyższe wpływy do budżetu

Niższe podatki mogą oznaczać wyższe wpływy do budżetu - powiedział prezes Polskiej Rady Biznesu Zbigniew Jakubas, odnosząc się do zapowiedzi z expose premiera Donalda Tuska o obniżaniu podatków i doprowadzeniu do zrównoważonego budżetu w ciągu kilku lat.

Co miesiąc miliony złotych dla firm z zabezpieczeń kursowych

Umocnienie się złotego nie zaszkodziło większości dużych eksporterów z branży paliwowo-chemicznej. Takie firmy, jak Orlen, Ciech czy Lotos dzięki zabezpieczeniom zniwelowały efekt spadku kursów dolara i euro.

Ochrona danych osobowych pracowników

Agencje ochrony przez niejasne przepisy są zmuszone żądać bezprawnie od pracowników zaświadczeń o niekaralności. Resort spraw wewnętrznych przygotował projekt ustawy, który uniemożliwi zatrudnianie tylko niektórych skazanych. Wiele firm bezpodstawnie żąda od pracowników informacji np. o wyznaniu lub planach rodzicielskich.

REKLAMA