REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Firma otrzyma dofinansowanie, a nie pożyczkę

Bezrobotne osoby niepełnosprawne będą mogły wkrótce starać się o dofinansowanie do założenia własnej firmy.

Nadpłacony podatek do odzyskania

Wzór Lisaka dla aut z kratką jest niezgodny z prawem unijnym. Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o zwrot nadpłaconego VAT. Odzyskany podatek stanie się jednocześnie przychodem w podatku dochodowym.

Coraz więcej deklaracji w formie elektronicznej

Od 1 stycznia 2008 r. podatnicy będą mogli przesyłać 39 rodzajów deklaracji podatkowych drogą elektroniczną, a od 1 kwietnia również PIT-36, PIT-36L i PIT-37.

Można uzyskać środki na 100 proc. wydatków

200 tysięcy euro pomocy de minimis może otrzymać przedsiębiorca w ramach regionalnych programów operacyjnych.

REKLAMA

Spółki będą wolne od rygorów unijnych

Należy podjąć prace nad modelowym europejskim prawem spółek, na wzór europejskiego kodeksu cywilnego. Większe znaczenie powinny mieć wzorce nowoczesnych rozwiązań niż regulacje bezwzględnie wiążące państwa członkowskie.

KPP popiera obniżkę opłat za zezwolenia na pracę dla cudzoziemców

Konfederacja Pracodawców Polskich popiera rozporządzenie ministra pracy, które obniży wysokość opłat za wniosek o zezwolenie na pracę dla cudzoziemców. Jednocześnie pracodawcy postulują konieczność dalszej liberalizacji przepisów, aby ułatwić pozyskiwanie pracowników.

Zakaz handlu w święta nie może dotyczyć stacji benzynowych

Zakaz handlu w święta nie może dotyczyć stacji benzynowych - poinformowała w środę PAP rzecznik Głównego Inspektora Pracy, Danuta Rutkowska-Samitowska. Nowelizacja ustawy, wprowadzająca zakaz pracy w placówkach handlowych w 12 dni świątecznych w roku, wchodzi w życie w piątek.

Zmienią się księgowe zasady łączenia przedsiębiorstw

Koszty związane z zakupem przedsiębiorstwa nie będą pomniejszać tzw. wartości firmy przejmowanych spółek. Zostaną wykazane w rachunku wyników.

REKLAMA

Zniesienie podatku od zysków na razie bez wpływu na giełdę

Możliwa likwidacja podatku Belki nie wpłynie na znaczący wzrost zainteresowania inwestycjami w akcje.

Wolne święta tylko dla pracowników

W placówkach handlowych otwartych w święta pracę mogą wykonywać ich właściciele lub inne osoby pracujące na podstawie umów cywilnych.

Koniec złotej akcji

Trybunał w Luksemburgu uznał, że przepisy zapewniające państwu uprzywilejowaną pozycję w spółkach są niezgodne z prawem europejskim. Prawnicy twierdzą, że wyrok to koniec polskiej złotej akcji.

Po październiku w budżecie będzie już deficyt

Ministerstwo Finansów spodziewa się, że po październiku budżet państwa odnotuje już deficyt, a ekonomiści nie wierzą w zrealizowanie w tym roku aż 20 mld zł deficytu.

MFW ostrzega przed gwałtownym spadkiem kursu dolara

Kurs dolara wobec euro spadł do rekordowo niskiego poziomu po wypowiedzi dyrektora zarządzającego Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Kodeksowe przerwy w pracy

Podstawowym obowiązkiem pracownika jest wykonywanie pracy określonego rodzaju na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę.

W grudniu pojawią się nowe fundusze wspierające rozwój małych firm

Do końca roku poznamy fundusze wysokiego ryzyka, które podzielą między siebie 50 mln zł dotacji z Krajowego Funduszu Kapitałowego.

PO obiecuje zdrowe finanse i obniżenie podatków

Wprowadzenie 15-proc. podatku liniowego, zmniejszenie stawki podstawowej VAT z 22 do 20 proc., utrzymanie kwoty wolnej od podatku na podatnika i jego dziecko - to niektóre propozycje zmian w podatkach, jakie szykuje Platforma Obywatelska.

Producent odpowiada za właściwe oznakowanie

Komisja Europejska przygotowuje nową dyrektywę w sprawie warunków wprowadzania produktów do obrotu w Unii. Zawiera ona nowe zasady nadzoru rynkowego.

Sprzedaż detaliczna wciąż rośnie w dwucyfrowym tempie

We wrześniu sprzedaż detaliczna była o 16,4 proc. wyższa niż przed rokiem po wzroście o 17,4 proc. w sierpniu - ocenia sześciu pytanych przez GP ekonomistów.

Spółki bezkarnie wprowadzają w błąd w prospektach emisyjnych

Jedna z przygotowujących się do debiutu na giełdzie firm zrobiła 254 błędy w prospekcie emisyjnym. Mimo to, władze spółek wydają się nie obawiać roszczeń wprowadzonych w błąd inwestorów.

Unia Europejska zaostrza normy emisji CO2 z samochodów

Nowe normy emisji dwutlenku węgla z samochodów mogą być ostrzejsze od spodziewanych, ale za to producenci samochodów dostaną trzy lata więcej na ich wprowadzenie.

Będą dopłaty dla zakładających firmy

Pracodawcy, którzy zatrudnią bezrobotnych niepełnosprawnych, otrzymają zwrot kosztów wyposażenia ich stanowisk pracy oraz części wynagrodzenia i składek na ZUS.

W sprzedaży nie ma programów konkurencyjnych do Płatnika

Przedsiębiorcy nadal muszą przesyłać dokumenty rozliczeniowe do ZUS korzystając tylko z programu Płatnik przygotowanego przez Prokom.

Zabrakło ważnego interesu publicznego

Wprowadzenia zezwoleń na tworzenie i prowadzenie hipermarketów nie uzasadnia ważny interes publiczny - stwierdził rzecznik praw obywatelskich.

Unijne firmy ostrzegają przed skutkami zwyżkującego euro

Nasilają się ostrzeżenia ze strony europejskich firm o wpływie mocnego euro na ich działalność. Dane o eksporcie ze strefy euro wskazują jednak, że wpływ ten jest jak dotąd niewielki.

Zwiększono podatek

W Dzienniku Ustaw ogłoszona została nowelizacja ustawy o grach i zakładach wzajemnych. Ustawa z 7 września 2007 r. (Dz.U. nr 192, poz. 1380) wprowadza podwyżkę zryczałtowanej stawki podatku od gier na automatach o niskich wygranych.

Tylko najlepsi deweloperzy mogą liczyć na dalszy wzrost

Wśród deweloperów najlepsze perspektywy na giełdzie mają firmy inwestujące w nieruchomości komercyjne. Inwestorzy będą natomiast bardzo selektywnie traktować deweloperów mieszkaniowych.

RPO zaskarżył do TK ustawę o wielkopowierzchniowych obiektach handlowych

Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o tworzeniu i działaniu wielkopowierzchniowych obiektów handlowych (WOH) - poinformowało biuro Rzecznika.

MPiPS: niższe opłaty przy zatrudnianiu cudzoziemców

Pracodawcy zatrudniający cudzoziemców będą płacili mniej za wniosek o wydanie zezwolenia na pracę dla takiego pracownika. W środę minister pracy i polityki społecznej Joanna Kluzik-Rostkowska podpisała rozporządzenie w tej sprawie - poinformowało w piątek ministerstwo.

Rząd musi przyspieszyć prace nad zmianami w prawie spółek

Nowe dyrektywy Unii Europejskiej w sprawie transgranicznych fuzji oraz wykonywania praw akcjonariuszy spółek na rynku regulowanym wymagają szybkiej nowelizacji prawa spółek. Rząd przyjął tylko przepisy w sprawie spółek transgranicznych.

Przedsiębiorca sam może potwierdzić kopię deklaracji

Żaden z przepisów nie nakazuje, aby składający oświadczenie o zgodności dokumentu z oryginałem w chwili składania podpisu fizycznie dysponował oryginałem.

Szybka likwidacja działalności oznacza zwrot odliczenia

Podatnicy, którzy otrzymali zwrot wydatków na zakup kasy fiskalnej, w określonych przypadkach są zobowiązani do zwrotu ulgi fiskusowi.

Gospodarka zwalnia, ale wzrost PKB o 5,5-6 proc. w III kwartale pewny

Wzrost produkcji przemysłowej we wrześniu okazał się trochę niższy od prognoz ekonomistów, ale nie widzą oni ryzyka dla spadku dynamiki PKB w III kwartale poniżej 5,5 proc.

Play ma ofertę dla małych firm

Od 19 października ceny rozmów w ofercie Play mogą być niższe niż w ofercie biznesowej sieci Orange, reklamowanej przez Centertel jako najtańsza na rynku.

Zbyt mocne euro zaczyna być problemem Unii, więc i Polski

W tej chwili jedyna rzecz, którą może zrobić Międzynarodowy Fundusz Walutowy, to próba namówienia Chin, żeby szybciej wzmacniały swoją walutę, ale to jest mało prawdopodobne. Do tej pory każda taka propozycja była skutecznie przez Chiny odrzucana. Dlatego w tej sytuacji pozostaje namawianie poszczególnych ministrów finansów do pewnego zacieśniania polityki fiskalnej, tak żeby gospodarka, która rozpędziła się w ostatnich latach, teraz trochę się uspokoiła.

Przetargi ustawiane przez nieuczciwych przedsiębiorców podbijają ceny zamówień

W walce o intratne kontrakty w zamówieniach publicznych nieuczciwi przedsiębiorcy sięgają po metody niezgodne z prawem. Poszkodowani są nie tylko wykonawcy, ale także zamawiający.

Firmy szybciej redukują marże niż podnoszą ceny

Chociaż firmy wciąż podnoszą płace, to na razie nie wpływa to na wyższe ceny towarów.

Fundusz zbada, na co firma przeznacza dofinansowanie

Pracodawca będzie mógł domagać się, żeby kontroler z PFRON nie prowadził u niego kontroli, jeśli był wcześniej jego pracownikiem lub toczy się wobec niego postępowanie karne.

Zakaz pracy w handlu nie obejmie franczyzobiorców

Właściciele placówek handlowych działających na podstawie umowy o franczyzę lub agencyjnej będą musieli otwierać sklepy i handlować w dni świąteczne.

Upływa termin na złożenie wniosku o wznowienie postępowania

Dziś upływa miesięczny termin do złożenia wniosku o wznowienie postępowania po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie podwójnych sankcji za błędy przy rozliczeniu VAT.

Bez poboru podatku

Podatnicy PIT i CIT nie zapłacą podatku od dochodów uzyskanych w 2007 roku w związku z realizacją umów offsetowych.

Transgraniczne fuzje będą możliwe

Spółki kapitałowe oraz spółki komandytowo-akcyjne będą mogły połączyć się z inną spółką kapitałową utworzoną na terenie UE lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Unijne rozporządzenie w sprawie zatrudnienia niepełnosprawnych

Co najmniej połowę pracowników zakładów pracy chronionej będą stanowić niepełnosprawni. Bruksela chce, aby za prowadzenie firmy na chronionym rynku pracy nadal przysługiwały ulgi podatkowe. Niepełnosprawni nie będą musieli wymieniać orzeczeń o niepełnosprawności.

Będą nowe obowiązki sprawozdawcze dla firm

Spółki podlegające Międzynarodowym Standardom Rachunkowości od 2010 roku będą musiały sporządzać dodatkowy element sprawozdania.

Pieniądze z Unii Europejskiej bez promesy bankowej

Przedsiębiorcy, którzy będą się starali o unijne dotacje, będą zobowiązani składać tylko oświadczenie, że mają możliwość uzyskania kredytu bankowego. Dokument z banku nie będzie potrzebny - zapowiada część samorządów wojewódzkich.

Wybory nie wpłyną na giełdę i złotego

Powyborczy poniedziałek na warszawskiej giełdzie i rynku walutowym nie powinien przynieść dużych zmian kursów. Do wahnięcia kursów akcji i złotego może dojść, tylko jeśli okaże się, że któraś z partii może samodzielnie tworzyć rząd. Jednoznaczne zwycięstwo PiS może oznaczać ciężkie czasy dla firm medialnych i należących do tzw. oligarchów.

Potrzebna weryfikacja

Firma przeprowadza inwentaryzację na ostatni dzień każdego roku obrotowego.

Rząd zaakceptował program umożliwiający integrację ze strefą euro

Rząd zaakceptował zasady, które powinna spełniać polityka gospodarcza państwa aspirującego do przyjęcia euro - podało Centrum Informacyjne Rządu we wtorkowym komunikacie.

Trzy dni na złożenie wniosku

Właściciele hipermarketów mają trzy dni na złożenie wniosku o wydanie zezwolenia na prowadzenie działalności. Wójtowie nie mają formularzy i nie chcą przyjmować wniosków od dzierżawców obiektów.

PARP: będą pieniądze na informatyzację małych firm

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości będzie rozdysponowywała unijne dotacje na informatyzację firm oraz turystykę - dowiedziała się GP. Chodzi o prawie 4 mld zł.

Wydruk poświadczy wniesienie opłaty

Dowód zapłaty opłaty skarbowej będzie mógł mieć formę wydruku potwierdzającego dokonanie operacji bankowej. Urząd przyjmie też uwierzytelnioną kopię dowodu zapłaty.

REKLAMA