REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Duże firmy zaoszczędzą na wycenach aportów

Tomasz Suchar

REKLAMA

Nowelizacja kodeksu spółek handlowych przewiduje możliwość wnoszenia do spółek aportów bez udziału biegłych rewidentów, co zdaniem rządu ułatwi zakładanie spółek.

ZMIANA PRAWA

REKLAMA

Zgodnie z rządowym projektem nowelizacji kodeksu spółek handlowych, zarząd spółki będzie mógł odstąpić od badania przez biegłego rewidenta określonych aportów wnoszonych do spółek akcyjnych. Oznacza to, że spółka zaoszczędzi na wycenie wnoszonych aktywów, których wartość godziwa została już raz oszacowana.

Wartość godziwa

- Zmiana wynika z implementacji dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady, która ma na celu unowocześnienie prawa spółek w Unii Europejskiej - wyjaśnia Agnieszka Müller-Grządka, biegły rewident z KPMG.

- Daje zarządowi możliwość odstąpienia od badania aportów, których wartość można łatwo ustalić w inny sposób - dodaje ekspert.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Według ustawy aporty takie stanowią zbywalne papiery wartościowe lub instrumenty rynku pieniężnego, jeżeli ich wartość jest ustalana według średniej ceny ważonej, po której były przedmiotem obrotu na rynku regulowanym w okresie sześciu miesięcy, poprzedzającym chwilę wniesienia wkładu.

Rezygnacja z badania może obejmować także inne aktywa, jeżeli biegły rewident ustalił ich wartość godziwą na dzień przypadający nie wcześniej niż sześć miesięcy przed chwilą wniesienia wkładu. Dotyczy to także sytuacji, gdy ich wartość godziwa wynika ze sprawozdania finansowego za poprzedni rok obrotowy, zbadanego przez biegłego rewidenta na zasadach przewidzianych w ustawie o rachunkowości dla badania rocznych sprawozdań finansowych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych. Dzięki nowelizacji, zbędny stanie się ponowny udział biegłego rewidenta w procesie zakładania spółek akcyjnych.

Wojciech Warski z Softex Data zaznacza, że w ciągu sześciu miesięcy wartość godziwa może ulec znacznej zmianie. Jego przedsiębiorcy, maksymalny okres w tym przypadku nie powinien przekraczać trzech miesięcy.

- W warunkach rzeczywistych - niestabilnego rynku, możliwości spekulacji, ryzyko wprowadzenia na rynek przewartościowanej spółki jest za duże i naraziłoby inwestorów na straty - uzasadnia.

Mniejsze koszty

Do proponowanych zmian pozytywnie odnoszą się sami biegli rewidenci.

REKLAMA

- Uproszczona procedura wnoszenia wkładów niepieniężnych ma przyspieszyć samą procedurę zakładania spółki akcyjnej i zmniejszyć koszty związane z jej założeniem, a w konsekwencji zapewnić konkurencyjność polskiego prawa - uważa Agnieszka Müller-Grządka.

Wojciech Warski twierdzi, że rynek regulowany nie jest jedynym źródłem wyceny papierów wartościowych. W zależności od ich rodzaju i przeznaczenia, do wyceny znajdują jeszcze zastosowanie regulacje ustawy o rachunkowości, rozporządzenia ministra finansów oraz Międzynarodowe Standardy Rachunkowości i Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej, jeżeli jednostka ma obowiązek albo prawo ich stosowania.

- To nie zarządy powinny być arbitrem takich sytuacji - uważa Wojciech Warski.

Badanie na żądanie

Projekt nie znosi zupełnie obowiązku badania aportów. Istnieje on nadal, jeżeli zaszły nadzwyczajne okoliczności, które wpłynęły na cenę zbywalnych papierów wartościowych lub instrumentów rynku pieniężnego w chwili ich wniesienia, w szczególności związane z utratą płynności obrotu na rynku regulowanym lub nowe okoliczności, które mogły istotnie wpłynąć na wartość godziwą wkładów w chwili ich wniesienia.

W przypadku zaniechania tego obowiązku przez zarząd, akcjonariusze, reprezentujący co najmniej 5 proc. kapitału zakładowego spółki, mają prawo żądania jego przeprowadzenia. Zarząd musi w terminie dwóch tygodni od otrzymania takiego żądania wystąpić z wnioskiem do sądu rejestrowego o wyznaczenie biegłego rewidenta. Gdy termin ten minie bezskutecznie, z wnioskiem mogą wystąpić sami akcjonariusze.

Zdaniem Agnieszki Müller-Grządki interesy pozostałych wspólników wydają się być zabezpieczone poprzez zagwarantowanie im prawa do żądania badania.

TOMASZ SUCHAR

tomasz.suchar@infor.pl

OPINIA

MICHAŁ ROMANOWSKI

Kancelaria Romanowski i Wspólnicy, współautor zmiany

Odstąpienie od wyceny wkładów niepieniężnych wymaga decyzji zarządu, który powinien dokonać analizy, czy wycena nie jest konieczna np. z powodu krachu na giełdzie. W celu ochrony przed nadużyciami akcjonariusze mniejszościowi mają zapewnione prawo żądania dokonania wyceny przez biegłych. Odstąpienie od wyceny wiąże się z rozszerzeniem obowiązków informacyjnych zarządu na temat wkładów niepieniężnych, co także zapobiega ewentualnym nadużyciom. Zmiana ta powinna mieć duże znaczenie dla praktyki. Nie narusza ona gwarancji rzetelnej wyceny wkładów niepieniężnych, a przyczynia się do uproszczenia i zmniejszenia kosztów podwyższania kapitału zakładowego w spółkach akcyjnych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA