REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będą koncesje na roboty i usługi

Ewa Grączewska-Ivanova

REKLAMA

Procedura koncesyjna będzie łatwiejsza do zastosowania i mniej sformalizowana niż tradycyjne partnerstwo publiczno-prywatne.

Uzgodnienia międzyresortowe na temat projektu ustawy o koncesjach na roboty budowlane oraz usługi zbliżają się do końca. Zgodnie z projektem procedura koncesyjna ma być łatwiejsza do zastosowania i mniej sformalizowana niż tradycyjne partnerstwo publiczno-prywatne. Projekt liczy 39 artykułów. Szczegółowo reguluje wybór koncesjonariusza oraz tryb wnoszenia skargi na wynik rozstrzygnięcia.

REKLAMA

- To krok w dobrym kierunku. Koncesje są dogodną metodą współpracy samorządu i sektora prywatnego. Już dziś obserwuję zainteresowanie samorządów współpracą z przedsiębiorcami w formie koncesji - mówi Bartosz Korbus z Instytutu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.

Projekt reguluje kompleksowo problematykę koncesji, czyli zarówno koncesje na roboty budowlane, jak i usługi. Dotychczas samorządy mogły korzystać tylko z koncesji na roboty budowlane, które reguluje prawo zamówień publicznych.

Wkrótce usługi

- Rozwój koncesji, zwłaszcza ich rozszerzenie na usługi, pozwoli przejść polskiej administracji przez etap wstępny, który umożliwi przygotowanie bardziej skomplikowanych i wyrafinowanych projektów klasycznego PPP - ocenia Bartosz Korbus.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wskazuje, że koncesje są podobne do jednej z form wynagradzania partnera prywatnego w obecnej ustawie o PPP, która polega na prawie do pobierania pożytków lub uzyskiwania innych korzyści z przedsięwzięcia lub zapłaty sumy pieniężnej przez podmiot publiczny.

Uproszczone procedury

Nowością będzie odrębna procedura wyboru koncesjonariusza. Uwzględnia ona zasady jawności, równość i konkurencyjności, jednak bez restrykcji i obostrzeń, które wprowadza prawo zamówień publicznych.

Po publikacji ogłoszenia o koncesjach firmy będą mogły składać wnioski o udzielenie koncesji wraz z oświadczeniem o spełnianiu warunków udziału opisanych w ogłoszeniu o koncesji. Potem kandydaci będą zapraszani do negocjacji. Następnie firmy zostaną poproszone o złożenie ofert.

Koncesjonodawca wybierze z nich ofertę najkorzystniejszą na podstawie kryteriów oceny ofert określonych w ogłoszeniu o koncesji oraz opisie warunków udzielanej koncesji.

- Na uwagę zasługuje kwestia procedur, bowiem projekt wprowadza nową, odrębną procedurę dla udzielania koncesji - ocenia Agata Kozłowska z firmy Investment Support.

Według niej wielość różnych procedur może wprowadzać niepewność co do najkorzystniejszego wyboru jednej z nich.

- Opis procedury na udzielenie koncesji powinien być skorelowany z prawem, dyrektywami i wytycznymi unijnymi - dodaje.

Również sposób rozstrzygania sporów między oferentami będzie nowością.

Skargi do WSA

Zamiast czasochłonnej procedury odwoławczej typowej dla zamówień publicznych przedsiębiorcy będą mogli wnosić skargi na czynności dotyczące wyboru oferenta do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

- Właściwość sądu administracyjnego przy cywilistycznej bądź co bądź procedurze to rozwiązanie dość nietypowe - uważa Włodzimierz Dzierżanowski, prezes zarządu Grupy Doradczej Sienna.

- Spory z zakresu zamówień będzie rozstrzygać KIO, a z koncesji WSA. Przy całej gamie przepisów wspólnych może to spowodować rozjechanie się orzecznictwa. Problemem też będzie ustalenie w spornych sytuacjach, czy właściwy jest jeden czy drugi organ - dodaje.

Wkrótce projekt ustawy trafi na posiedzenie Komitetu Europejskiego i na Komitet Stały Rady Ministrów, a potem na posiedzenie Rady Ministrów.

Ewa GrĄczewska-Ivanova

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

OPINIA

Marcin Bejm

adwokat z kancelarii Clifford Chance

Wejście w życie ustawy o koncesjach powinno korzystnie wpłynąć na rozwój w Polsce partnerstwa publiczno-prywatnego. Wydaje się, że to właśnie głównie w systemie koncesyjnym będą w Polsce realizowane inwestycje publiczno-prywatne. Projekty koncesyjne staną się swoistym poligonem PPP w Polsce. Projekt ustawy wprowadza jednoznaczną definicje koncesji pozwalającą na wytyczenie granicy między koncesjami a klasycznymi zamówieniami publicznymi. Zgodnie z poglądami wyrażanymi w orzecznictwie ETS projekt ustawy przyjmuje trafnie, iż w ramach koncesji na partnera prywatnego zostaje przeniesione ryzyko ekonomiczne związane z działalnością objętą koncesją.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA