REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będą koncesje na roboty i usługi

Ewa Grączewska-Ivanova

REKLAMA

Procedura koncesyjna będzie łatwiejsza do zastosowania i mniej sformalizowana niż tradycyjne partnerstwo publiczno-prywatne.

Uzgodnienia międzyresortowe na temat projektu ustawy o koncesjach na roboty budowlane oraz usługi zbliżają się do końca. Zgodnie z projektem procedura koncesyjna ma być łatwiejsza do zastosowania i mniej sformalizowana niż tradycyjne partnerstwo publiczno-prywatne. Projekt liczy 39 artykułów. Szczegółowo reguluje wybór koncesjonariusza oraz tryb wnoszenia skargi na wynik rozstrzygnięcia.

REKLAMA

- To krok w dobrym kierunku. Koncesje są dogodną metodą współpracy samorządu i sektora prywatnego. Już dziś obserwuję zainteresowanie samorządów współpracą z przedsiębiorcami w formie koncesji - mówi Bartosz Korbus z Instytutu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.

Projekt reguluje kompleksowo problematykę koncesji, czyli zarówno koncesje na roboty budowlane, jak i usługi. Dotychczas samorządy mogły korzystać tylko z koncesji na roboty budowlane, które reguluje prawo zamówień publicznych.

Wkrótce usługi

- Rozwój koncesji, zwłaszcza ich rozszerzenie na usługi, pozwoli przejść polskiej administracji przez etap wstępny, który umożliwi przygotowanie bardziej skomplikowanych i wyrafinowanych projektów klasycznego PPP - ocenia Bartosz Korbus.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wskazuje, że koncesje są podobne do jednej z form wynagradzania partnera prywatnego w obecnej ustawie o PPP, która polega na prawie do pobierania pożytków lub uzyskiwania innych korzyści z przedsięwzięcia lub zapłaty sumy pieniężnej przez podmiot publiczny.

Uproszczone procedury

Nowością będzie odrębna procedura wyboru koncesjonariusza. Uwzględnia ona zasady jawności, równość i konkurencyjności, jednak bez restrykcji i obostrzeń, które wprowadza prawo zamówień publicznych.

Po publikacji ogłoszenia o koncesjach firmy będą mogły składać wnioski o udzielenie koncesji wraz z oświadczeniem o spełnianiu warunków udziału opisanych w ogłoszeniu o koncesji. Potem kandydaci będą zapraszani do negocjacji. Następnie firmy zostaną poproszone o złożenie ofert.

Koncesjonodawca wybierze z nich ofertę najkorzystniejszą na podstawie kryteriów oceny ofert określonych w ogłoszeniu o koncesji oraz opisie warunków udzielanej koncesji.

- Na uwagę zasługuje kwestia procedur, bowiem projekt wprowadza nową, odrębną procedurę dla udzielania koncesji - ocenia Agata Kozłowska z firmy Investment Support.

Według niej wielość różnych procedur może wprowadzać niepewność co do najkorzystniejszego wyboru jednej z nich.

- Opis procedury na udzielenie koncesji powinien być skorelowany z prawem, dyrektywami i wytycznymi unijnymi - dodaje.

Również sposób rozstrzygania sporów między oferentami będzie nowością.

Skargi do WSA

Zamiast czasochłonnej procedury odwoławczej typowej dla zamówień publicznych przedsiębiorcy będą mogli wnosić skargi na czynności dotyczące wyboru oferenta do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

- Właściwość sądu administracyjnego przy cywilistycznej bądź co bądź procedurze to rozwiązanie dość nietypowe - uważa Włodzimierz Dzierżanowski, prezes zarządu Grupy Doradczej Sienna.

- Spory z zakresu zamówień będzie rozstrzygać KIO, a z koncesji WSA. Przy całej gamie przepisów wspólnych może to spowodować rozjechanie się orzecznictwa. Problemem też będzie ustalenie w spornych sytuacjach, czy właściwy jest jeden czy drugi organ - dodaje.

Wkrótce projekt ustawy trafi na posiedzenie Komitetu Europejskiego i na Komitet Stały Rady Ministrów, a potem na posiedzenie Rady Ministrów.

Ewa GrĄczewska-Ivanova

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

OPINIA

Marcin Bejm

adwokat z kancelarii Clifford Chance

Wejście w życie ustawy o koncesjach powinno korzystnie wpłynąć na rozwój w Polsce partnerstwa publiczno-prywatnego. Wydaje się, że to właśnie głównie w systemie koncesyjnym będą w Polsce realizowane inwestycje publiczno-prywatne. Projekty koncesyjne staną się swoistym poligonem PPP w Polsce. Projekt ustawy wprowadza jednoznaczną definicje koncesji pozwalającą na wytyczenie granicy między koncesjami a klasycznymi zamówieniami publicznymi. Zgodnie z poglądami wyrażanymi w orzecznictwie ETS projekt ustawy przyjmuje trafnie, iż w ramach koncesji na partnera prywatnego zostaje przeniesione ryzyko ekonomiczne związane z działalnością objętą koncesją.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prowadzisz e-commerce? Pozbądź się poniedziałkowego chaosu i poznaj Weekendowe Nadania!
Uniknij poniedziałkowego chaosu w magazynie! Weekendowe Nadania to innowacyjne rozwiązanie, które usprawni logistykę Twojego e-commerce. Dowiedz się, jak szybciej realizować zamówienia, zwiększyć satysfakcję klientów i zyskać przewagę nad konkurencją. Sprawdź, jak to działa!
Nastroje w branży rolnej - znowu w dół. [Raport] Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych

Nastroje w branży rolnej - znowu w dół. [Raport] Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Rolnicy wziąć ograniczają swoje inwestycje. Zmalał odsetek przedsiębiorców, którzy przewidują poprawę koniunktury w branży

Indeks Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki [odczyt II]: firmy nieprzygotowane na redukcję śladu węglowego, choć odczuwane wsparcie ze strony państwa rośnie

W pierwszym półroczu 2024 r. dekarbonizacja i ochrona środowiska miały rosnące znaczenie w działalności przedsiębiorstw – to wniosek z drugiego odczytu Indeksu Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki. Drugi odczyt wskaźnika wskazuje wartość 61 pkt., gdzie 50 pkt. to wynik neutralny, powyżej 50 - pozytywny, a poniżej 50 - negatywny –  i w stosunku do pierwszego odczytu za rok 2023 nie uległ on zmianie. W drugiej odsłonie Indeksu wzięto pod uwagę odpowiedzi udzielone przez 111 polskich przedsiębiorstw. 

Czy ozusowanie umów rzeczywiście wyeliminuje patologię na rynku pracy?

Z umów zlecenie i umów o dzieło korzysta ponad 2.3 miliona Polaków. Bywa, że pracownicy są zachęcani do korzystania z takich umów "udających" umowy o pracę. Z danych Ministerstwa Pracy wynika jednak, że zaledwie około 2 proc. osób, czyli około 7 tys. twórców pracuje na umowach o dzieło traktując to jako główną formę zarobkowania, reszta dorabia do umowy o pracę. 

REKLAMA

W tych miejscach najłatwiej prowadzi się biznes

Raje biznesowe dla przedsiębiorców. Oto lista najprzyjaźniejszych miejsc na świecie do prowadzenia biznesu. Gdzie znalazła się Polska? 

Przeszło 1,8 tys. fikcyjnych faktur na ponad 213 mln zł. KAS rozbiła grupę przestępczą wyłudzającą VAT

Przeszło 1,8 tys. fikcyjnych faktur na ponad 213 mln zł. Podkarpacka Krajowa Administracja Skarbowa rozbiła grupę przestępczą działającą w branży motoryzacyjnej wyłudzającą VAT. Zatrzymano 14 osób. Podejrzanym grozi do 15 lat pozbawienia wolności.

Konferencja Zaprojektuj swój biznes – wyzwania, rozwój i strategia

Konferencja Zaprojektuj swój biznes – wyzwania, rozwój i strategia odbędzie się w dniach 6-7 listopada 2024 r. Organizatorem konferencji jest Kancelaria Podatkowa Skłodowscy, a patronat objął Business Centre Club.

Od 1 marca 2025 r. droższe papierosy. Będzie nowa, wyższa akcyza na wyroby tytoniowe, nowatorskie oraz płyn do papierosów elektronicznych. Sejm jest za

Od 1 marca 2025 r. droższe papierosy. Będzie nowa, wyższa akcyza na wyroby tytoniowe, nowatorskie oraz płyn do papierosów elektronicznych. Sejm jest za Teraz nowymi, wyższymi stawkami akcyzy m.in. na wyroby tytoniowe i płyny do papierosów elektronicznych zajmie się Senat.

REKLAMA

Karty sportowe w kategorii benefitowej

Skuteczna strategia benefitowa opiera się na zrozumieniu potrzeb pracowników i dostosowaniu oferty do ich oczekiwań. Karty sportowe, takie jak FitProfit i FitSport, są doskonałym narzędziem motywacyjnym, które oferuje szeroki dostęp do różnorodnych obiektów sportowo-rekreacyjnych. Pracownicy, którzy mają możliwość korzystania z takich kart, mogą wybierać formy aktywności najlepiej dopasowane do swoich preferencji. Dzięki temu regularna aktywność fizyczna staje się dla nich przyjemnością, a nie obowiązkiem, co z kolei przekłada się na ich lepsze zdrowie i samopoczucie. 

4 godziny 17 minut ze Szczecina do stolicy. Zachodniopomorscy przedsiębiorcy liczą, że Pendolino sprowadzi lepszą koniunkturę na lokalne rynki

Wiceminister Infrastruktury Arkadiusz Marchewka poinformował, że już od 14 grudnia do regularnego rozkładu jazdy w relacji Szczecin-Warszawa dołączy długo oczekiwane w Szczecinie Pendolino. Skróci czas przejazdu w obie strony o niespełna godzinę, czy to dużo?

REKLAMA