REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PARP rozdzieli 1,5 mld zł dotacji dla przedsiębiorców, konkursy ruszą w maju

Mariusz Gawrychowski

REKLAMA

W połowie maja PARP rozpocznie adresowane dla przedsiębiorców konkursy na unijne dotacje - zapowiada Jarosław Pawłowski, wiceminister rozwoju regionalnego.

Przedsiębiorcy, którzy czekają na uruchomienie unijnych dotacji przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), będą musieli poczekać jeszcze półtora miesiąca. Jak mówi GP Jarosław Pawłowski, wiceminister rozwoju regionalnego, który odpowiada za realizację Programu Innowacyjna Gospodarka, agencja pierwsze konkursy rozpisze w połowie maja.

REKLAMA

REKLAMA

- Najbardziej prawdopodobną datą rozpoczęcia naboru pierwszych wniosków przez PARP będzie 12 maja - mówi Jarosław Pawłowski. Dlaczego tak późno? Resort i agencja chcą dać przedsiębiorcom sześć tygodni na zapoznanie się z dokumentacją konkursową oraz z kryteriami oceny projektu. W ich zamyśle ten czas firmy będą mogły wykorzystać do lepszego przygotowania się do ubiegania się o dotacje.

- W tym tygodniu przedsiębiorcy, którzy chcą aplikować o dotacje z Programu Innowacyjna Gospodarka, znajdą na stronach internetowych Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i PARP wszystkie potrzebne dokumenty. Dotyczy do także rozporządzenia o udzielaniu przez PARP pomocy publicznej w ramach Programu operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, którego ostateczna wersja także zostanie opublikowana w ciągu kilku dni - mówi Jarosław Pawłowski.

Według niego, PARP rozpocznie nabór wniosków od najbardziej oczekiwanego przez firmy Działania 4.4, czyli dotacji do wysokoinnowacyjnych inwestycji. Urzędnicy zdecydowali się wyjść naprzeciw oczekiwaniom firm i chcą w tym roku rozdzielić 30 proc. unijnych pieniędzy w Działaniu 4.4. Daje to kwotę ok. 1,5 mld zł. To największa pula, jaka była dzielona w jednym konkursie na wsparcie dla firm. Potem ruszą kolejne konkursy.

- Nie chcemy tego zrobić naraz, by nie doprowadzić do sytuacji, że Agencja zostanie zablokowana zbyt dużą liczbą wniosków - podkreśla wiceminister. Zastrzega, że ten termin może ulec opóźnieniu, jeśli nie uda się w tym tygodniu zakończyć prac nad rozporządzeniem o pomocy publicznej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na pewno przeszkodą nie będą konkursy na regionalne instytucje finansujące, które czekają PARP. Jeśli do początku maja w jakimś województwie nie uda się wybrać RIF-u, to agencja weźmie na siebie przyjmowanie wniosków oraz ich ocenę formalną.

Nadal nie wiadomo, czy konkursy będą przeprowadzone przez PARP w trybie otwartym czy też zamkniętym. Decyzja o tym może zapaść już w tym tygodniu.

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

OPINIA

JACEK KACHEL

dyrektor zarządzający PNO Consultans

Planowane uruchomienie naboru wniosków przez PARP w najbliższym czasie to dobra informacja dla przedsiębiorców. Swoisty prezent na święta, po długim okresie oczekiwania. Wiele firm czeka na środki unijne na projekty inwestycyjne zakładające wdrożenie innowacyjnych technologii, bowiem kwota maksymalnej dotacji sięga aż 40 mln zł. W ramach Działania 4.4. PO IG można uzyskać wsparcie do 50 proc. kosztów kwalifikowanych (a w przypadku średnich i małych firm nawet do 60 i 70 proc.). Ogłoszenie zasad konkursu i dokumentów szczegółowych odpowiednio wcześniej, jeszcze przed uruchomieniem naboru, umożliwi przygotowanie projektów zgodnie w wymogami programu i oczekiwaniami PARP, a zarazem zapewni równy dostęp do środków unijnych wszystkim zainteresowanym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA