reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Osobie niepełnosprawnej firma może kupić samochód

Osobie niepełnosprawnej firma może kupić samochód

Z pieniędzy przeznaczonych na indywidualne programy rehabilitacji można sfinansować każdy wydatek, który przyczyni się do zmniejszenia ograniczeń zawodowych niepełnosprawnych.


Pracodawcy, którzy tworzą zakładowe fundusze rehabilitacji osób niepełnosprawnych, mogą ze środków na nim zgromadzonych sfinansować zakup samochodu dla niepełnosprawnych pracowników. Tak wynika z najnowszych wyjaśnień Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych (funkcjonującego przy resorcie pracy).

Ze środków zgromadzonych na tym funduszu finansowane są indywidualne programy rehabilitacji, mające na celu zmniejszenie ograniczeń zawodowych niepełnosprawnych pracowników. Zdaniem Biura, zawarty w rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej z 19 grudnia 2007 r. w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (Dz.U. nr 245, poz. 1810) katalog kosztów możliwych do sfinansowania w ramach indywidualnych programów rehabilitacji ma charakter otwarty. Wystarczy, że wydatek ten przyczyni się do zmniejszenia ograniczeń zawodowych osób niepełnosprawnych objętych programem.

Zdaniem Biura zakup samochodu spełni ten warunek, jeśli np. z auta będzie korzystała osoba, której możliwość poruszania się jest ograniczona z powodu niepełnosprawności, co w poważnym stopniu utrudnia mu wykonywanie obowiązków służbowych, a pracownikowi zatrudnionemu na tym stanowisku nie przysługuje jednocześnie samochód służbowy. Kolejnym przypadkiem może być sytuacja, w której pracownik ze względu na niepełnosprawność traci zdolność do pracy na danym stanowisku, ale nie ma przeciwwskazań do zatrudnienia go na stanowisku kierowcy.

- Dotychczas żaden z 1,6 tys. niepełnosprawnych pracowników nie zgłosił się do nas z wnioskiem o zakup samochodu - mówi Barbara Andrychów ze Spółdzielni Inwalidów Piast w Legnicy.

Jej zdaniem to wciąż zbyt duży wydatek, który będzie służył tylko jednej osobie. Dlatego dopóki nie wzrosną środki, które firmy mogą wykorzystać na rehabilitację, ta forma pomocy nie będzie cieszyć się popularnością wśród pracodawców.

Łukasz Guza

lukasz.guza@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama