| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Liczba kontroli będzie ograniczona

Liczba kontroli będzie ograniczona

Wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld przygotowuje projekt drugiej nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.


ZMIANA PRAWA

Projekt zakłada ograniczenie reglamentacji przy prowadzeniu działalności gospodarczej, zmniejszenie liczby kontroli w firmach oraz uruchomienie jednego okienka przy rejestrowaniu przedsiębiorców.

Z drugim etapem nowelizacji ustawy u swobodzie działalności gospodarczej Rada Ministrów ma zapoznać się dopiero w czerwcu. Jednak już teraz wiadomo, że najbardziej zmieni się sposób prowadzenia kontroli w firmach. Projektuje się też ograniczyć zasady stosowania reglamentacji związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Oprócz zmiany przepisów dotyczących kontroli w firmach proponuje się przeprowadzenie nowelizacji ustaw regulujących działalność poszczególnych inspekcji, które kontrolują przedsiębiorców. Teraz niektóre procedury związane z prowadzeniem kontroli są zupełnie inaczej unormowane w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej niż w przepisach szczególnych. W dodatku podczas kontroli inspektorzy powołują się na przepisy ustaw, na podstawie których zostali powołani i które dają im więcej uprawnień niż ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. Nie biorą przy tym pod uwagę, że w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej istnieje przepis, który stanowi, że organy administracji kontrolują przedsiębiorców na zasadach w niej określonych, więc tylko w sprawach tam nieuregulowanych stosuje się przepisy szczególne. Dlatego konieczne jest ujednolicenie tych wszystkich ustaw, usunięcie z nich rozbieżności.

Różnice dotyczą przede wszystkim liczby kontroli, które mogą być jednocześnie prowadzone w tej samej firmie przez kontrolerów z różnych inspekcji, rozpoczynania kolejnej kontroli. Projektuje się też znaczne ograniczenie, a nawet być może zlikwidowanie, kontroli prowadzonych na podstawie legitymacji, a także ograniczenie czasu trwania kontroli prowadzonych przez ten sam organ w jednym roku u tego samego przedsiębiorcy.

MaŁgorzata Piasecka-Sobkiewicz

malgorzata.piasecka@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jan Mazurek

www.moneymarket.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK