reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Na certyfikat można czekać nawet 300 dni

Na certyfikat można czekać nawet 300 dni

Od 1 stycznia ubiegać się można o certyfikaty Upoważnionego Podmiotu Gospodarczego. Na razie jednak obowiązywać będą wydłużone terminy rozpatrywania wniosków.


W okresie przejściowym, tj. do końca 2009 roku, przepisy ustanawiające nową instytucję prawa celnego - Upoważniony Podmiot Gospodarczy (AEO) - będą objęte okresem przejściowym. Dla przedsiębiorców związanych z obrotem celnym oznacza to, że ubieganie się o jedno ze świadectw AEO może potrwać nawet do 300 dni. Wynika to wprost z Rozporządzenia Komisji (WE) nr 1875/2006 zmieniającego rozporządzenie (EWG) nr 2454/93 ustanawiające przepisy w celu wykonania Wspólnotowego Kodeksu Celnego (WKC).

W okresie przejściowym organ celny danego kraju o złożonym wniosku musi powiadomić właściwe organy celne pozostałych państw UE w ciągu dziesięciu dni. Na przesłanie informacji zwrotnej o przeszkodach w uzyskaniu statusu AEO kraje członkowskie będą mieć 70 dni. Termin konsultacji między krajami, ze względu na to, że świadectwo AEO będzie honorowane na obszarze całej Wspólnoty, trwać może nawet 120 dni.

Po 2009 roku terminy mają zostać jednak skrócone. Organ celny na wydanie świadectwa AEO będzie miał 90 dni. W razie przeszkód w uzyskaniu statusu przedsiębiorca powinien być poinformowany w ciągu 35 dni. Z kolei konsultacje między krajami mają być nie dłuższe niż 60 dni.

Ważne!

Certyfikaty AEO wydawane będą na czas nieokreślony, ale organ celny będzie miał prawo okresowo monitorować dalsze spełnianie odpowiednich warunków i kryteriów przez przedsiębiorcę

PRZEMYSŁAW MOLIK

przemysław.molik@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Ekman

Dyrektor 24iValue

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama