REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Do Polski może napłynąć mniej inwestycji

Paweł Jakubczak
Paweł Jakubczak

REKLAMA

Wyrok ETS pozwalający na blokowanie przez związki zawodowe przenoszenia firmy do innych krajów UE zagraża swobodzie prowadzenia biznesu. Eksperci twierdzą, że ograniczy napływ inwestycji do Polski.

REKLAMA

Ostatni wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości spowoduje zmniejszenie napływu inwestycji zagranicznych do Polski i osłabi konkurencyjną pozycję gospodarki europejskiej wobec amerykańskiej czy krajów Dalekiego Wschodu - uważa Adam Ambrozik z Konfederacji Pracodawców Polskich.

REKLAMA

ETS w grudniu wypowiedział się w sprawie fińskiego armatora Viking Line (sprawa C-438/05). Jest on właścicielem promu pasażerskiego Roselli i obsługiwał przewozy na trasie między Tallinem a Helsinkami. Przewoźnik uznał, że wysokie płace fińskiej załogi uniemożliwiają mu konkurowanie z innymi przewoźnikami pływającymi na tej trasie. Receptą na kłopoty finansowe miało być zatrudnienie estońskiej załogi. Wynagrodzenie pracowników estońskich byłoby o wiele niższe od tego, które musiał płacić fińskim marynarzom. Armator postanowił więc zarejestrować okręt w Estonii. Związki zawodowe działające na promie, zrzeszone w ITF International Transport Worker's Federation, zakwestionowały jego działania. Międzynarodowa centrala związkowa podjęła działania, żeby zapobiec przeniesieniu firmy.

Mimo stanowiska związkowców właściciel promu postanowił doprowadzić do przeprowadzki do Estonii. Zwrócił się do sądu, by nakazał ITF zaprzestania działań, które utrudniają korzystanie z prawa do swobodnej przedsiębiorczości. Sąd zwrócił się do ETS, by zbadał, czy działania międzynarodowej centrali związkowej ograniczające swobodę przepływu osób naruszały unijne normy dotyczące swobody obrotu gospodarczego. ETS orzekł na korzyść związkowców. Stwierdził, że działania związków zawodowych mające na celu ochronę pracowników uzasadniają ograniczenie swobody przedsiębiorczości.

- Trybunał podjął słuszną decyzję blokując przerejestrowanie firmy do innego kraju w celu obniżenia płac pracowników - mówi Andrzej Matla z NSZZ Solidarność.

Eksperci podkreślają jednak, że orzeczenie ETS jest sprzeczne ze swobodą przepływu usług w UE, bo ogranicza swobodę prowadzenia biznesu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Za działania spółki powinny odpowiadać osoby zasiadające w jej organach, a nie związki zawodowe - mówi Jarosław Chałas, parnetr zarządzający w kancelarii Chałas i Wspólnicy.

Adam Ambrozik jest zaniepokojony praktycznymi konsekwencjami wyroku ETS dla gospodarki. Uważa, że związki zawodowe wykorzystają ten wyrok w obronie swoich interesów. W praktyce działania związkowców mogą ograniczyć napływ inwestycji zagranicznych do Polski.

- Przedsiębiorcy zagraniczni mogą nie chcieć przenosić działalności do Polski w obawie przed protestami związkowymi - mówi Jarosław Chałas.

Zdaniem Adama Ambrozika napłynie do nas głównie mniej inwestycji o charakterze produkcyjnym, ale również tych, które dotyczą nowych technologii i centrów usługowych.

ZE STRONY BIZNESU

W zeszłym roku wartość bezpośrednich inwestycji w Polsce wyniosła według danych PAIiIZ 14,5 mld euro i była mniejsza niż w rekordowym 2006 roku o 600 mln euro. Według szacunków w rozpoczynającym się 2008 roku wysokość inwestycji zagranicznych w Polsce może zostać po raz kolejny pobita i osiągnie ok. 15,5 mld euro. Ostatnie lata przyniosły również zmianę struktury inwestycji, w których spada udział przemysłu. Natomiast zagraniczne firmy coraz więcej pieniędzy wkładają w usługi i nowe technologie.

WI

PAWEŁ JAKUBCZAK

pawel.jakubczak@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA