reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zezwolenia na działalność nie będą potrzebne

Zezwolenia na działalność nie będą potrzebne

Sejm zajmie się projektem ustawy uchylającej przepisy o tworzeniu i działaniu hipermarketów. Obowiązujące przepisy są niezgodne z konstytucją i prawem wspólnotowym.


ZMIANA PRAWA

Ministerstwo Gospodarki przygotowało projekt ustawy uchylającej przepisy ustawy z 11 maja 2007 r. o tworzeniu i działaniu wielkopowierzchniowych obiektów handlowych. Ustawa, która ma zostać uchylona, wprowadziła wymóg uzyskania zezwoleń na budowę, połączenie lub adaptację istniejącego już obiektu o powierzchni sprzedaży, która przekraczała 400 mkw. Zezwolenia miały wydawać samorządy terytorialne. Przepisy narzucały więc daleko idącą administracyjnoprawną reglamentację rozpoczynania i prowadzenia działalności gospodarczej w formie hipermarketów.

Autorzy projektu ustawy zwracają uwagę, że obowiązujące przepisy naruszają zasady upraszczania prawa gospodarczego. Są one sprzeczne z przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, która przewidywała ograniczenie zasad reglamentacji. Wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld uważa ograniczanie swobody działalności gospodarczej za szkodliwe. Ustawa zmusza przedsiębiorców do ponoszenia ogromnych wydatków i zaciągania zobowiązań, wówczas gdy istnieje poważne ryzyko, że zezwolenia nie dostaną - dodaje minister.

- Ustawa ingeruje w sferę wolności gospodarczej - twierdzi Jarosław Wereszczyński z Tesco. Rozpoczęcie i prowadzenie działalności w obiektach WOH jest możliwe tylko za zgodą władzy administracyjnej.

Drobni przedsiębiorcy twierdzą, że ustawa nie chroni ich interesów. Obawiają się, że duże sieci zmienią strategię. Zaczną tworzyć sieci małych sklepów, stając się w ten sposób konkurencją dla drobnego handlu.

- Sieci małych sklepów stworzone przez koncerny międzynarodowe będą ostro konkurowały z małymi rodzinnymi firmami - wyjaśnia radca prawny Wojciech Biernacki z Kancelarii Radców Prawnych Biernaccy.

Ustawa zawiera błędy prawne, bo posługuje się pojęciami, które już nie obowiązują. Na przykład odsyła do programów wojewódzkich przy opiniowaniu czy na danym terenie jest uzasadnione tworzenie nowych wielkopowierzchniowych obiektów handlowych o powierzchni powyżej 2000 mkw.

Pojęcie programy wojewódzkie nie obowiązuje już od 26 grudnia 2006 r., czyli po wejściu w życie ustawy z 6 grudnia 2006 r. o zasadach polityki rozwoju (Dz.U. nr 227, poz. 1658). Od tego czasu strategia rozwoju województwa jest realizowana między innymi przez regionalne programy operacyjne.

Po wejściu ustawy w życie rzecznik praw obywatelskich oraz Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan złożyli niezależnie od siebie dwa wnioski do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie zgodności zaskarżonych przepisów z konstytucją.

Janusz Kochanowski zwrócił uwagę, że za przewidzianą w ustawie reglamentacją działalności gospodarczej nie przemawia ważny interes publiczny. Wprowadza ona możliwość karania grzywną przedsiębiorców, którzy uzyskali zezwolenie, za nieprzestrzeganie warunków prowadzenia działalności handlowej przez najemców, dzierżawców i innych użytkowników hipermarketu.

Natomiast Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, dyrektor Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan twierdzi, że złożenie projektu ustawy do Sejmu nie spowoduje wycofania przez Lewiatana wniosku do TK. Wniosek zostanie wycofany po wejściu w życie ustawy.

MaŁgorzata Piasecka-Sobkiewicz

malgorzata.piasecka@infor.pl

Podstawa prawna

• Ustawa z 11 maja 2007 r. o tworzeniu i działaniu wielkopowierzchniowych obiektów handlowych (Dz.U. nr 127, poz. 880).

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Glonek

Radca prawny / Mediator

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama